avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate SEFORA

Activitate SEFORA

Buna ziua
As dori sa stiu unde ma pot adresa pentru a ma interesa de ce pensia primita pentru imbolnavirea in timpul stagiului militar nu mi se mai acorda. Precizez ca nu mai primesc pensia din anul 1984, desi mi s-a spus ca o voi primi toata viata. In acest moment beneficiez de o pensie de boala de la stat .
Buna seara. Exista acordul creditorului privind preluarea de datorie.
Puteti sa imi spuneti de ce ideea concordatului preventiv nu este indicata in cazul in care exista creditori bugetari?
va multumesc pentru sfat si imi cer scuze ca raspund atat de tarziu. Ce puteti sa imi spuneti despre concordatul preventiv?
Buna ziua
As dori sa imi spuneti care este cea mai potrivita actiune ce poate fi promovata , pentru urmatoarea situatie juridica:
S.C. x incheie in anul 2010 un conctract de prestari servicii cu S.C. Y. In urma executarii obiectului stipulat in contract, se emit facturi acceptate de catre S.C. Y, dar neachitate. In cursul anului 2011 se promoveaza in instanta o actiune de somatie de plata ( Ordonanta 5) si instanta admite cererea formulata de catre S.C. x obligand debitoarea la plata debitutului si a penalitatilor calculate potrivit clauzelor contractuale. In primele luni ale anului 2012 se investeste cu formula executorie sentinta si se depune la un executor judecatoresc pentru executare silita. Dupa poprirea conturilor , executorul reuseste sa obtina o declaratie din partea administratorului S.C. Y prin care acesta " a luat obligatia in nume personal ca va achita in 4 rate egale, pana in data de 31 decembrie 2012 , debitul restant , iar penalitatile le va achita doar in situatia in care va incasa si el de la debitorii sai".
Cum era si de asteptat, debitorul nu a achitat nici un leu, mai mlut si-a cerut deschiderea procedurii falimentului, el transferandu-si inca din anul 2011 bunurile pe firma nr. 2.
Fata de aceasta situatie, va rog sa imi spuneti ce solutii juridice as putea promova pentru a recupera debitul .
Va multumesc anticipat!
va rog sa imi spuneti ce solutii pot avea pentru redresarea financiara a societatii , tinand cont de faptul ca am datorii catre finante si un credit la banca , cu rata achitata la zi pana in acest moment. Ceea ce ma intereseaza este o solutie premergatoarea procedurii de reorganizare, solutie prin care sa ma pot redresa financiara si in cursul careia sa nu mai curga penalitatile si majorarile la debitele datorate finantelor.
Multumesc pentru sprijin!
Buna ziua. As dori, daca este posibil, sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Ce fel de contract ar trebui sa inchei pentru fi legal atat din punct de vedere juridic cat si contabil pentru a avea colaboratori in alte judete?
2. Ce impozite se achita in baza acelui contract incheiat si de catre cine ?
3. Cum se inregistreaza in contabilitate acel contract, tinandu-se seama de faptul ca persoana fizica nu este autorizata?
4. Este legal a nu stabili un salar minim in cuprinsul contractului, datorita faptului ca cel care va fi colaboratorul meu ca va primi un comision pentru fiecare serviciu prestat?
In speranta unor raspunsuri cat mai clare, va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Salar reincadrare in munca
va multumesc din suflet pentru promptitudinea si exactitatea informatiilor oferite. Va doresc o zi excelenta!
Buna seara
Supun atentiei dumneavoastra situatia cu care ma confrunt, in speranta ca voi primi un sfat care sa imi fie de folos.
In luna iulie copilu meu va implini 2 ani, dar directorul companiei la care lucrez m-a rugat sa ma intorc la servciu cu 3 luni mai repede, deci din luna aprilie. Ceea ce ma intereseaza este salariul pe care il voi primi, tinand cont de faptul ca in perioada in care eu eram in cocediu de maternitate ( cele 120 zile ) salariile angajatilor din companie s-au majorat. Intrebarea mea este: care este baza legala pe care o pot invoca in favoarea mea in situatia in care salariul meu nu s-a majorat?
Va multumesc!