avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate Blasim

Activitate Blasim

Ok, deci lucrurile stau cam asa...
Politia nu are acces la nicio baza de date a companiilor de telefonie mobila, dar pot sa obtina, prin SRI, DOAR CU APROBAREA PROCURORULUI, litingul oricarui numar de telefon pentru ultimele 6 luni..
Solutia este sa faceti plangere la politie ca sunteti sunat in mod constant noaptea si sunteti amenintat si in baza acestei reclamatii ei si DOAR EI pot sa obtina listingul. Dvs nu puteti niciun listing, decat cel cu numerele pe care le-ati apelat dvs...
Răspuns la discuția Minora insarcinata
Imi place cand inaintea mea posteaza r. gabi, pentru ca aproape mereu spune ce as vrea si eu sa spun.
Din pacate ati tot scris aici, dar tanara noastra viitoare mamica nu a mai postat nimic. Poate ne-a cerut un sfat tocmai pentru ca nu se poate adresa parintilor. Oricum, in caz ca mai citeste aici, as dorii sa ne tina la curent cu mersul lucrurilor.
Evident ca si eu o sfatuiesc sa discute cu parintii, atat ai ei cat si ai lui. Asta e, s-a intamplat, s-a intamplat. Sa priveasca partea frumoasa a lucrurilor: sunte femei care ani de zile se chinuie sa ramana gravide si nu reusesc si ei i-a iesit din prima, chiar daca nu si-a dorit asta.
Mi-ar place sa cred ca parintii ei o sa fie intelegatori si o sa realizeze ca nu exista lucru mai frumos pe lume decat sa ai un copil si o sa aiba grija de amandoi.
Mi-as dorii ca tatal sa fie matur si sa realizeze ca un copil nu este o joaca si o sa fie langa mamica si copil.
Mi-as dorii...multe altele, dar nu toate sunt asa cum ne dorim. Sper din toata inima ca o sa iasa bine si astept cu nerabdare ca tanara mamica sa ne mai scrie.

Va rog sa va abtineti de la remarci privind modul in care lucreaza politia dupa - 25% pentru ca nu toti sunt asa. Ba chiar mai mult...

[ link extern ]

Ca o idee, atat va spun: pe linia investigarii fraudelor volumul de munca a crescut cu 50%, cel putin, si niciun politist cu simt de raspundere si competent nu-si prermite ca datorita scaderii salariului sa munceasca mai putin sau sa nu mai aiba chef...
Cei care dau dovada de lipsa de interes acum sau nu mai au chef de munca o faceau si inainte de - 25%, va sigur asta.
Ne batem capul pentru cine nu trebuie...mai bine ajutam cu un sfat pe cineva care chiar merita...
Ok, pe scurt ce trebuie sa faceti, DAR SA SI FACETI, pentru ca altfel vb aici DEGEABA.
Deci, nu aveti nevoie de avocat ca sa faceti urmatoarele acte:
1. Faceti o cerere pe care politia comunala sa va dea numar de inregistrare si sa va comunice NUMARUL UNIC al dosarului. Indicati si adresa unde sa vi se adreseze raspunsul. Au termen 30 de zile, 45 zile in caz exceptional. In paralele adresa-ti-va si Parchetului de pa langa Judecatoria Judetului si cereti sa vi se comunice numarul unic. Asa puteti sa-l verificati pe politist daca va minte sau nu...
2. Parchetele sunt supraaglomerate cu dosare, asa ca o plangere la Parchet impotriva politistului ar dura f. mult pana ar fi solutionata, asa ca adresati-va Corpului de Control al IGPR-ului precum si Sefului IPJ din judetul respectiv. Aratati ca dosarul dvs este tergiversat in mod nejustificat si ca intr-un an de zile organul de cercetare penal nu a facut nimic in el.
Răspuns la discuția reclamatie politist
Daca ati depus plangerile si vi s-a dat numar de inregistrare pentru ambele, este ok, aveti dovada inregistrarii la politie, asa ca adresati-va Parcherului de pe langa Judecatoria competenta si cereti sa vi se comunice numerele unice pentru cele 2 dosare.
Nu aveti numar de inregistrare de la politie, mai faceti odata reclamatiile si luati NEAPARAT numar.
Evident ca avocatul reprezinta martorul printr-o delegatie depusa la dosar. Problema este ca martorul recunoaste niste chestii pe care de fapt nu le-a comis, tocmai pentru ca este influentat de avocat, care-l reprezinta si pe invinuit.
Un organ de cercetare penala nu poate interzice cuiva sa se prezinte cu avocat, indiferent de faza urmaririi penale, atat timp cat avocatul depune la dosar imputernicire. Sau ma insel eu...
Pai avocatul va scoate "grosul" banilor de la inculpat, nu de la martor, deci sub nicio forma nu va renunta la el. Si ca idee, avocatul este platit tot de inculpat ca sa reprezinte martorul...
Este evident si LOGIC faptul ca avocatul nu poate reprezenta ambele parti...dar ma refer din punct de vedere LEGAL, ce-l impiedica...
Mare este gradina lui Dumnezeu....
Am auzit o mica speta si m-am gandit sa o discut aici, pentru ca sincer eu personal nu am gasit un raspuns..
Deci, un avocat reprezinta pe martorul L. Dar acelasi avocat il reprezinta si pe invinuitul D. Marturila lui L il poate incrimina pe D, iar D are interes ca L sa ia asupra sa o parte din vina, astfel in sarcina lui fiind retinuta o suma mai mica (e vb de irtiune de evaziune fiscala) si astfel prejudiciul ar fi sub 100.000 de euro, deci achitarea prejudiciului ar fi cauza de nepedepsire. Daca L nu ia asupra lui o parte din fapta, prejudiciul este peste 100.000 deci D nu mai beneficiaza de cauza de nepedepsire.
Acum vine si intrebarea: L a fost angajatul lui D, nu are studii si cam tot ce ii zice D sau avocatul L o de buna. Dar nu exista vre-o obligatie LEGALA prin care avocatul nu poate reprezenta ambele parti ? Este cat se poate de clar ca interesele lui L difera TOTAL de interesele lui D si avocatul nu ii poate reprezenta pe amandoi. Deci ?