avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate styledent

Activitate styledent

detin un spatiu comercial la un parter de bloc. in contractul de vanzare cumparare scrie cu acces din exterior. schita cadastrala arate usa din exterior. vreau sa reamenajez scarile iar primaria zice ca imi trebuie autorizatie de constructie (am luat amenda deja). la autorizare mi-a cerut contract de comodat cu asociatia de proprietari pt trotuarul perimetral unde se afla scara. noul presedinte nu vrea sa-mi dea. eu ce fac acum?? cum imi folosesc spatiul?
detin un spatiu comercial la un parter de bloc. in contractul de vanzare cumparare scrie cu acces din exterior. schita cadastrala arate usa din exterior. vreau sa le reamenajez scarile iar primaria zice ca imi trebuie autorizatie de constructie (am luat amenda deja). la autorizare mi-a cerut contract de comodat cu asociatia de proprietari pt trotuarul perimetral unde se afla scara. noul presedinte nu vrea sa-mi dea. eu ce fac acum?? cum imi folosesc spatiul?
nu pot sa cred ca ati pierdut in instanta!!!! ce activitate vreti sa faceti in spatiu de le e frica de galagie? sunt in aceiasi situatie dar vecinii ma dau in judecata! am izolat fonic si tot am scandal ca ei nu vor firma la parter.
ce ati facut? ati facut recurs? avocatul ce va zis?
ce ati facut? trebuie acordul sau nu? sunt in aceiasi situatie. nu am nici o sansa sa imi dea cineva acordul. dar e spatiu comercial. sunt proprietar!
Discuție ce sa fac?
detin un sp comercial iar vecinii nu sunt deacord sa fac cabinet medical. am scandal non stop chiar daca eu incerc sa nu ma cert si sa ma inteleg cu ei. l-am izolat fonic.
ce sa fac?
la stadiul asta m-am blocat si eu.
nu mai stiu ce sa fac!!!!! sunt disperata!!!! am vrut sa-i dau vecinului si 3 mii de euro si tot nu vrea.
ce solutie este???
cica in instanta nu am nici o sansa. am o prietena care a incercat si a pierdut procesul si a vandut apart. mie imi e imposibil sa-l vand. sunt ingropata in credite.
daca gasesti o solutie sa mi-o comunici si mie. te rog!
vezi daca ai un act de la primarie in care se schimba destinatia. daca nu mergi si vezi tot la primarie daca a fost emis un astfel de act. daca a fost nu mai ai treba.
nu inteleg de ce iti cere la camera de comert asa ceva pentru ca dai si o declaratie pe propia raspundere acolo
pe vecini tot nu ai reusit sa-i convingi?
vre-o metoda de convigere daca gasesti sa imi zici si mie. sunt si eu disperata.
ai auzit de cineva care sa dea un vecin in judecata si sa castige? (se pare ca mie doar solutia asta mi-a mai ramas)
din cate am inteles eu indiferent in ce vrei sa schimbi destinatia (birouri, sp comercial) iti trebuie semnatura vecinilor.
daca nu schimbi destinatia si iti desfasori activitatea am inteles (din cate am citit eu din lege pt ca nu sunt in domeniu dar am niste studii superioare) este contraventie care se amendeaza. platesc amenda si scap sau imi pot inchide cabinetul?
la registrul comertului dai o declaratie pe propia raspundere. nu iti fa probleme ca iti inregistreaza punctul de lucru. daca il ai deja schimbat in spatiu comercial nu iti mai bate capul de vecini. eu nu pot sa-l schimb in sp comercial ca imi lipseste o semnatura dar la registru nici o problema nu a fost
recomandare pentru ce?