avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters75227

Activitate ContSters75227

am primit acum cateva zile o somatie de la afp pe numele nostru pentru o asociatie familiala radiata din 2008 dar noi nu am preschimbat autorizatia in 2004 ptr ca nu am desfasurat activitate. ce pot face acum?
in somatie scrie ca pot contesta in termen de 15 zile...unde sa depune aceasta contestatie si ce motive as putea indica pentru a avea sanse de admitere a contestatiei ca sa nu platesc debitul sau macar penalitatile.
tin sa specific faptul ca impozitul pe venituri din activitati independente este inregistrat cu data de 31.12.2004 pana in 06.12.2010 iar diferente de impozit anual de regularizat din 01.12.2005 pana in dec 2010.
o nelamurire dupa schimbarile intervenite din iulie 2010:
Plata concediului prenatal si postanatal este de 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni din salariu brut sau net ?
mentionez ca am intrat in concediu medical de sarcina si lehuzie (cod indemnizatie 08- asa scrie pe certificatul de concediu medical) din data de 01 august
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția dilema !!
in perioada aceea eram despartiti si eu din orgoliu nu l-am anuntat...
dar pana la urma cum se pot indrepta lucrurile ...cred ca asta conteaza cel mai mult...
Discuție dilema !!
buna seara,
va rog mult sa ma lamuriti intr-o problema.... acum cativa ani impreuna cu prietenul meu am fost in grecia si am nascut pe fiica noastra, dupa nasterea fiicei noastre cand ne-am reintors in tara ne-am casatorit
din dorinta ca fiica noastra sa poarte numele tatalui, sfatuiti fiind am inaintat cerere pentru incuviintarea adoptiei fetei de catre tatal. instanta a incuviintat adoptia si a dispus fiica sa poarte numele tatalui ei si sotului meu, si ca oficiul de stare civila sa elibereze un nou certificat de nastere al minorei.
oficil de stare civila a eliberat un certificat de nastere al fiicei noastre cu data cand s-a nascut iar la locul de nastere au trecut localitatea unde locuim acum si nu Atena unde s-a nascut desi in sentinta de la tribunal am aratat loculul nastere al fiicei si s-a mentionat in sentinta. plus ca cei de la primarie imi spun ceva de tagada paternitatii ...
va multumesc pentru timp si va rog sa ma ajutati...am facut sau nu bine si cum pot sa fac ca in certificatul de nastere al fiicei sa fie trecut locul unde s-a nascut --atena