Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediu prenatal si postanatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediu prenatal si postanatal

o nelamurire dupa schimbarile intervenite din iulie 2010:
Plata concediului prenatal si postanatal este de 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni din salariu brut sau net ?
mentionez ca am intrat in concediu medical de sarcina si lehuzie (cod indemnizatie 08- asa scrie pe certificatul de concediu medical) din data de 01 august
va multumesc anticipat
Din salariul net...
se spune media veniturilor , deci net...
In OUG 158/2005 se vorbeste de salarii si venituri brute:
Art. 10 - (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.