avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate Otilia B.

Activitate Otilia B.

Buna ziua,
Situatia este urmatoarea : Perpendicular pe strada unde locuiesc eu si inca doua strazi exista o strada mai mica prin care se face iesirea la soseaua principala.
Aceasta straduta nu are nume deoarece nu se afla nici un imobil pe ea, doar ajuta la circulatia in zona. Un vecin pe langa a carui gradina trece aceasta straduta a hotarat sa faca trei santuri pe aceasta pentru a impiedica circulatia masinilor in aceea zona pe motiv ca se face praf, astfel ca accesul proprietarilor de pe celelalte 2 strazi la soseaua principala nu se mai poate face pe acolo pt. ca se distrug masinile, iar noi trebuie sa ocolim o strada pt. a iesi in soseaua principala sau sa ocolim prin curtea unor blocuri unde e plin de copii.
Oamenii care nu stiu de aceste santuri isi distrug masinile, iar biciclistii cad nereusind sa le evite, ele fiind facute pe tot latul drumului.
Am strans semnaturi de la vecini si am facut o plangere la Primarie, acestia au trimis un utilaj care a nivelat straduta, dar la cateva ore vecinul respectiv a sapat din nou santurile.
Întrebarea mea este : Putem face plangere la Politie pentru Infractiunea de Distrugere prevazuta de Art. 217 Cod penal pt. a i se da o amenda si a-l obliga sa refaca drumul la starea lui initiala?
Multumesc mult si astept raspunsurile dvs.
Răspuns la discuția Recuperare creanta
V-as ruga daca se poate sa-mi explicati cum as putea sa ma indrept conform ,, noii leislatii " impotriva administratorului unei firme.
Va multumesc anticipat.
Suntem constituiti la masa credala a unei firme aflate in faliment, iar creanta nu mai poate fi recuperata deoarece debitorul nu detine bunuri.
Intrebarea mea este: cum se poate face rambursarea TVA a acestei creante?
Ar trebui sa solicit lichidatorului judiciar ceva pt. a se putea face rambursarea TVA din punct de vedere contabil?
Sau ce pasi ar trebui sa parcurg pt. rambursarea TVA?
Va multumesc anticipat.
Se poate merge pe infractiunea de inselaciune impotriva administratorului unei firme daca nu se poate recupera creanta nici prin executare silita, deoarece firma nu detine bunuri sau bani in conturi?
Răspuns la discuția chestionare auto
Daca te referi la chestionarele pentru scoala de soferi intra pe site-ul www.drpciv.ro
unde sunt intrebari care se dau la examen.
Răspuns la discuția pv de conciliere
Pentru a intoduce somatie de plata pe OG5/2001 sau OUG 119/2007 nu este necesara procedura concilierii.
Dupa ce de mai multe ori am facut invitatii la conciliere si nu s-a prezentat niciodata nimeni am renuntat la asta.
Fac doar notificare cu confirmare de primire, dau telefoane si merg pe somatia de plata.
Va multumesc pentru raspuns.
Din pacate de data asta e prea tarziu, nu s-a facut borderou de achizitie si nici nu gasesc nici o dovada ca acei pui au intrat pt. abatorizare.
Am doar contractul de colaborare si atat.
Atata timp cat nu vrea sa-si plateasca datoria nu o sa-mi semneze retroactiv acel borderou si nimic altceva.
Dar sefii imi spun sa-l dau in judecata, iar eu nu am dovezi...
Răspuns la discuția Recuperare creanta
Ma duc pe OG 5/2001, primesc somatia de plata, o investesc cu formula executorie, apoi o duc la executorul judecatoresc care imi spune ca nu are ce sa-i ia, magazinul fiind inchis....
Am mai auzit pe cineva ca si cererea de somatie de plata i-a fost suspendata de catre judecator pana cand firma o sa-si inceapa din nou activitatea...
Firmele apar cu suspendare de activitate si isi inchid magazinele peste noapte sau in timpul procesului isi suspenda activitatea...
Ce pot face in acste cazuri?
Cum pot recupera creanta de la o firma care si-a suspendat activitatea?
Speta in cauza este urmatoarea: s-a incheiat un contract de colaborare cu o persoana fizica prin care noi ii vindem pui de o zi si furaje , urmand ca la predarea puilor pt. taiere sa se faca compensarea , iar diferenta sa o platim colaboratorului.
Problema este ca pretul puilor de o zi+furaje a fost mai mare decat valoarea cu care ni s-au vandut puii, astfel ca acel colaborator ne datoreaza bani.
Intrebarea este de fapt: cum recuperam acei bani?
Contabila imi spune ca are factura pt. puii de o zi si furaje semnata de el, dar el fiind persoana fizica nu poate emite factura pt. puii predati pt. a se putea face compensarea si a-mi putea da o factura cu diferenta pe care o are el de plata.
Poate relatand intreaga speta ma va putea ajuta cineva sa inteleg cum putem recupera prejudiciul, deoarece sefii imi cer sa-l dau in ,,judecata''.