avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Activitate julie25

Activitate julie25

au afisat si continua sa afiseze...acum...cererea de iesire din asociatie despre care vorbeam...nu stiu exact cat de recent e facuta...nu sunt sigura...probabil ca au facut cererea de chemare in judecata exact inainte sa expire cei trei ani..in fine...cred ca banii sunt pt hartia pe care scrie administratorul pentru pixul cu care scrie si pt frumosul lui salariu...problema e ca e f indolent si nu ofera o explicatie in legatura cu aceste sume care apar ca datorie decat " la mishto" ca sa folosesc un termen argotic...singura solutie pentru a ne desprinde total si legal cred ca ar fi infiintarea unei asociatii separate..si nu stiu daca merita deranjul...cert e ca intre timp i-am trimis o scrisoare recomandata prin care ii solicitam sa ne dea fotocopii dupa statut , sa ne expuna metoda de calcul si baza legala a acestor cheltuieli..sa vedem daca are cum sa justifice...pentru ca observ ca ne considera membri ai asociatiei numai cand are el chef. multumesc pentru raspunsuri
Buna Ziua,

Situatia este in felul urmator: scara noastra, acum 5 sau 6 ani a facut cerere scrisa - semnata de catre tori locatarii - de iesire din asociatia de locatari. ulterior, toate lucrarile de intretinere au fost efectuate de catre locatarii scarii, incepand de la femeia de servici pana la lucrarile de termoizolatie, lumina pe scara e trasa din apartamente, interfonul e conectat la cei de la parter Femeia de serviciu a fost certata de administrator de cate ori facea curat chiar in fata scarii, nu mai vorbim de scara. S-au afisat niste liste cu o cota de contributie ( pentru ce?) in care reiesea ca proprietarii scarii datoreaza niste restante la asociatie ( culmea!!! proprietarii mai recenti aveau trecute sume mai mari) . ulterior a fost facuta somatia de plata, instanta dispunand in favoarea asociatiei de proprietari. am citit legea 230/2007 unde nu se spune nimic despre renuntarea la calitatea de membru al asociatiei..atat timp cat toata scara a renuntat la calitatea de membru al asociatiei si ne gospodarim singuri ...pentru ce sa platim acea cota de contributie si sa fim tarati prin tribunale? acea hartie de renuntare semnata de toti locatarii a fost luata in considerare ca renuntare la plata unor servicii si atat...nu inteleg...atat timp cat nu se face nimic pentru noi...noi ce anume trebuie sa platim?
Răspuns la discuția taxa judiciar de timbru
Multumesc..asta intelegeam si eu din lege dar nu eram sigura.Plus ca nu am gasit pe net nici o varianta actualizata.multumesc din nou
Buna ziua,

Imi spuneti si mie cat e taxa judiciara de timbu pentru un apel in procesul de divort? si unde, in afara de trezorerie, se poate plati? multumesc.
Depinde daca banca tine cont de adresa facuta de respectiva persoana...poate sa nu tina cont si atunci ii va achita suma...in acest caz va veti adresa instantei si acolo practic sunteti acoperita...oricum cel mai indicat este sa nu semnati cecuri in alb nimanui. oricum e foarte ciudata pretentia clientului respectiv...
Răspuns la discuția Depunere bilant
Din cate stiu...sper sa mai raspunda careva sa-mi confirme ori sa-mi infirme afirmatia...nu trebuie sa lasi sa treaca 2 ani de la depunerea ultimului bilant...asa ca ar trebui sa fie ok pana la sfarsitul anului...oricum nu lasa pe maine ce poti face azi.bafta!
Răspuns la discuția pastrarea numelui dupa divort
Inca o intrebare si nu mai stresez:D Respectiva cerere se poate trimite instantei si prin fax sau prin recomandata?( din aceleasi considerente ale imposibilitatii de deplasare, instanta de solutionare fiind in alta localitate)
Răspuns la discuția pastrarea numelui dupa divort
Dupa cum ati putut vedea mai sus ma gandisem si la varianta asta. dintre cele doua preferabila ar fi asta nu? Multumesc
Răspuns la discuția pastrarea numelui dupa divort
Multumesc mult, asta e de facut.Si eu la asta ma gandeam insa nelamurirea mea provenea din banuiala ca in loc sa se depuna cererea de divort semnata de ambii soti, cel care s-a dus efectiv sa depuna cererea (celalalt fiind bolnav si in imposibilitate de a se deplasa) nu a depus respectiva cerere ci o cerere in nume propriu: de aici si existenta unui reclamant si a unui parat, si administrarea probei cu martori - ambele inexistente (*nu?) intr-un divort prin acordul mutual al sotilor.Mentionez ca sotul parat nu a fost nici prezent ( din cauza bolii) si nici reprezentat ori asistat de avocat.Multumesc din nou
Buna,

In speta, a avut loc un divort prin acordul ambilor soti. Sotul care preluase numele celuilalt a solicitat pastrarea numelui de familie si dupa divort, lucru cu care celalalt sot a fost de acord. Totusi, in cuprisul hotararii exista dispozitii cel putin ambigue, astfel : in considerentele hotararii se constata ca reclamantul a fost de acord ca celalalt sot sa pastreze numele, pe cand in dispozitiv se revine asupra acestui aspect, afirmandu-se ca parata va relua numele dinaintea casatoriei. Care sunt solutiile de care se poate uza in acest caz? cerere pentru completarea sau lamurirea dispozitivului sau calea apelului?

Multumesc.