avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate ghita galdau

Activitate ghita galdau

voi insista cu aceasta tema pina cind cineva va binevoi sa-mi raspunda concret si la obiect la intrebarile care le pun.Raspunsurile primite de la dv nu au punctat clar aspectele ridicate de mine.Dupa cum reiese din intrebarile puse in mesajele anterioare ma intereseaza la modul concret obligatiile angajatorului si DREPTURILE asistentului personal la incetarea de drept (DISCUTABILA daca studiati cu atentie codul muncii si contr. colectiv unic la nivel national,acestea fiind,conf legislatiei muncii,temeiul legal care sta la baza incheierii, executarii, concedierii si incetarii cim) a cim LA DECESUL PERS> CU HANDICAP.Tin sa mai fac precizarea ca incheierea cim a fost cu PRIMARIA nu cu persoana cu handicap
in 1985 ,in baza unui decret de expropiere emis in acel an, mi sa luat 3600mp teren arabil pentru care am fost despagubit la vremea respectiva.acest teren ,actualmente este ocupat partial cu constructii(drum, cursul unui riu,conducta de apa subterana)mentionez ca desi am fost expropriat in fapt, inscris ca proprietar pe acest teren la cartea funciara sint in continuare eu, mai mult de atit, mi sa perceput in mod continuu impozitul aferent acestui teren.Cele descrise mai sus imi confera dreptul sa dispun conf legilor care reglementeaza proprietatea de suprafata neconstruita din acest teren?Pot cere despagubiri si chirie de la data expropierii pina in prezent pe suprafata afectata de constructii din acest teren?
data incetarii CIM al asist. pers. incheiat cu primaria la decesul pers. cu handicap este ziua decesului sau ziua urmatoare?Dat fiind ca incetarea CIM a survenit din motive ce nu tin de pers, asist. pers. beneficiaza de salariu compensatoriu sau de preaviz?
va rog mult sa-mi raspundeti la mesajul anterior
in 1985 mi_a fost luat prin decret de expropiere 3600mp teren arabil pe care sau construit:un drum asfaltat,o albie de riu,o conducta de apa subterana si o platforma linga cladirea garii cfr,platforma care nu a fost folosita niciodata.mentionez ca la vremea respectiva am primit si o despagubire baneasca pt terenul respectiv,cu toate astea actualmente sint tot eu propietar(intabulat) si am platit impozitul pe teren in mod continuu pina acum pe acest teren.cerind informatii verbale de la primarie despre cine foloseste acest teren mi sa raspuns ca nu este al lor desii este pe raza localitatii(intravilan)intrebari:1)dat fiind ca sint proprietar de drept conf extras CF si amplatit in mod continuu impozitul pe acest teren pot sa_mi recuperez cu de la sine putere parte din teren pe care nu sint constructii(imprejmuire)?2)daca pot sa recuperez acest terenin totalitate sau sa cer despagubiri si chirie pe perioada cuprinsa intre aparitia noii constitutii (data la care toate decretele de expropiere au devenit CADUCE) si pina in prezent.Daca da in ce mod.
mai intii de toate tin sa va multumesc pentru amabilitatea si disponibilitatea de a purta aceasta discutie.Avind studii superioare de natura tehnica caut intotdeauna logica lucrurilor indiferent de ce natura ar fi ele,logica pe care nu o gasesc absolut de loc in acest caz(derularea evenimentelor in concret,inreal si transpunerea lor in legislativ)am tras concluzia ca legislatia nu acopera decit partial acest caz si cgreseala pleaca de la art 39 din 448/2006.Din cele spuse de d-voastra trag concluzia ca nici dispozitia primarului de incetare... nu este conforma cu normele in vigoare.pentru o inagine reala,atit cit se poate, va reproduc textul dispozitiei: Primarul orasului zlatna.jud alba.Vazind referatul nr..... al comp resurse umane din cadrul primariei oras zlatna; Avind in vedere prevederile art 56 litera j din legea 53/2003,cu modificarile si complectarile ulterioare si art 39 al 4 din legea 448/2006 privindprotectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap; Intemeiul art 68 al 1 din legea 215/2001 a adm. publice locale ,republicata DISPUNE Art 1:incepind cu data de 10.01.2009 inceteazaCIMal d-lui galdau gheorghe asist pers al pers ca urmare a decesului pers cu handicap Art 2 impotriva prez disp se poate face contestatie la trib alba in termen de 30 zile
art 39 al 3,reproduc textul din lege-modalitatile si conditiilede incheiere,modificare siINCETARE a CIM al asistentului personal se completeaza cu prevederile legii 53/2003 cm cu modificarile ulterioare.
al 4 art 39 din 448/2006 face trimitere la 53/2003(CM).In CM incetarea DE DREPT este reglementata in art 56 unde nu se regaseste nici pe departe situatia concreta in care ma aflu si am descris-o in primul mesaj.Mai degraba la art65 (concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului)Am ajuns la aceasta concluzie dupa ce am studiat cu f. mare atentie atit CM cit si contractul colectiv de munca unic lanivel national 2007-2010.Despre legalitatea procedurii in sine, descrisa in primul mesaj,de punere in aplicare a incetarii...ce parere aveti?
angajatorul nu este persoana cu handicap ci primaria.Raspunsul d-voastra se refera la cazul descris la art 56 lit a din CM.Data decesului a fost 10 ian zi in care eu mi-am prestat atributiile de servici pina in momentul decesului iar data eliberarii certificatului de decesa fost dupa 3 zile adica 13 ian
desi art 39 alin 4 din 448/2003 prevede incetareaDE DREPT in 53/2003(CM) art 56 nu precizeaza aceasta situatie, temeiul legal din decizia de incetare ...este 448/2006 art39 al. 4 si 53/2003 art 56 lit j (pina la expirarea contractului mai sint 2 luni)Este corecta(legala incadrarea?(explicatii)In acest caz se acorda preaviz sau salariu compensatoriu/Mentionez ca nu mi s-a acordat nimic.Data legala a incetarii ... este data decesului,ziua urmatoare,data emiterii deciziei de incetare ... sau datacomunicarii deciziei/ Mentionez ca decizia s-a emis in 19 ian 2009,comunicarea s-a facut in 22 ian 2009 iar incetarea ... retroactiv exact in ziua decesului.Procedura descrisa mai sus este legala?Daca nu ,doresc sa fac contestatie.am sanse sa o cistig?Va multumesc pentru ajutor si pentru timpul acordat