Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract de munca incheiat cu primaria al ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract de munca incheiat cu primaria al asistentului personal la decesul persoanei cu handicap

data incetarii CIM al asist. pers. incheiat cu primaria la decesul pers. cu handicap este ziua decesului sau ziua urmatoare?Dat fiind ca incetarea CIM a survenit din motive ce nu tin de pers, asist. pers. beneficiaza de salariu compensatoriu sau de preaviz?
Potrivit alin.4 al art.39 din Legea nr.448/2006, la data decesului persoanei cu handicap grav , contractul individual de muncă al asistentului personal încetează de drept.

:offtopic:
Nu mai deschideti mai multe topicuri cu aceeasi intrebare. Este o incalcare a regulamentului de postare pe forum.