avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate burdy

Activitate burdy

Răspuns la discuția abuz de incredere
elena744 a scris:

va rog frumos sa imi spune-ti daca ar fi nevoie sa imi iau un avocat sau pur si simplu depun plangerea si apoi se ocupa Parchetul.
Va multumesc inca odata .

Depui plangere la Parchetul de pe langa Judecatoria competenta si o vor trimite la sectia de politie de care apartii pentru a efectua cercetari.
Daca plangerea o indrepti gresit o vor declina unde trebuie.
Nu ai nevoie de avocat.
Multa bafta!
Nu se doreste afisarea adevarului. Seful este tinut in brate indiferent de situatie.
Raspunsul la faptul ca au plecat 12 oameni a fost ca acestia au fugit de munca.
In consiliul de onoare nu am dreptul la avocat, ci ma poate reprezenta un cadru militar cu studii juridice.
La nivelul la care lucrez nu are curaj nimeni sa se bage, iar la contestatia hotararii Consiliului de onoare reanalizarea deciziei o va face aceeasi comisie, aceasta ramanand definitiva, conform regulamentelor in vigoare.
Dupa cum stau lucrurile nu am nicio sansa in fata sistemului.
Nu am forta financiara necesara sa lupt. Deja am fost afectat si de probleme de sanatate.
Ce avocat ma va reprezenta in instanta fara aport financiar?
Sunt foarte multe de spus referitor la aceasta speta.
Va multumesc inca o data.
Va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Cred in aceasta sansa si voi lupta pana la capat.
Din pacate sunt f mahnit de ce se intampla.
Lucrez la primul esalon al unei arme si din pacate acel sef si-a permis multe cu subordonatii.
Din aprox. 10 functii pe care le are sub comanda, intr-un an si jumatate au plecat 12 persoane.
Cand eram audiat de persoana care ancheta cauza, aceasta a primit un telefon de "sus" sa rezolve problema si il tot asigura cu "Am inteles. Se rezolva."
Practic ma lupt cu un sistem care este in asa fel construit incat sa castige sefii, indiferent de situatie.
Au vreo valoare acele 2 adeverinte daca certificatul medico-legal spune altceva?
Acele 2 adeverinte medicale nu au avut nici o valoare la IML pentru eliberarea certificatului medico-legal... " In documentatia medicala pusa la dispozitie nu se mentioneaza prezenta de leziune de violenta", cu toate ca in acestea este specificat "T.C.C. prin lovire cu un corp dur, cu stare prelipotimică", respectiv "T.C.C. acut inchis".
Mai am 5 zile la dispozitie sa depun plangere impotriva solutiei.
Si pana in prezent s-au facut presiuni f mari pe toate caile sa renunt la orice actiune, s-a ajuns pana la a mi se da ordin sa imi retrag plangerea, sau chiar s-a vorbit cu persoana care instrumenta cauza penala sa rezolve problema.
Am incercat transfer la alta arma dar a avut grija sa "imi puna vorbe bune".
Si-a propus sa ma distruga.
Pe calea justitiei mai am plangere impotriva solutiei dispuse de Parchetul Militar la instanta competenta sa judece in fond.
Practic Consiliul de onoare ma poate judeca doar pentru faptul ca i-am adus atingere demnitatii si onoarei si ca s-a dispus NUP pentru o fapta ce nu exista, celelalte fapte care mi le-a imputat s-au prescris, depasindu-se 6 luni.
Cu ce pot veni eu ca argument ca am dreptul sa imi cer dreptatea in instanta, chiar daca nu am castigat-o?
Seful nu m-a mai dorit in colectiv si a apelat la tot felul de mijloace neortodoxe.
Fapta pe care am reclamat-o a fost ca mi-a trantit usa metalica in cap, ce a dus la un traumatism cranio-cerebral acut închis, sindrom vertiginos, conform a 2 adeverinte din ziua respectiva: una de la medicul unitatii si una de la medicul de la Policlinica de minister: Martorii au delcarat la Parchet ca au vazut cand a inchis usa, eu fiind in pragul ei, dar nu au vazut ce s-a intamplat dupa usa (daca m-a lovit).
Dupa aproximativ doua luni am solicitat si eliberarea unui certificat medico-legal. Acesta cuprindea: "... a prezentat acuze subiective consecutive lovirii cu corp dur (afirmativ lovit cu usa metalica). In documentatia medicala pusa la dispozitie nu se mentioneaza prezenta de leziune de violenta. Acuzele pot data din data... Pentru investigatii si precizare de diagnostic a necesitat 6-7 zile de ingrijire medicala. Nu i s-a pus viata in pericol".
Poate ma poate ajuta cineva, deoarece trec prin momente foarte grele si s-au facut permanent presiuni asupra mea?
Am depus plangere penala impotriva sefului meu pentru ca m-a lovit.
Nu am avut suficiente probe deoarece martorii sunt sub comanda sefului si nu au indraznit la parchetul militar sa recunoasca adevarul.
Astfel i s-a dat NUP cu "fapta nu exista".
Acum seful s-a intors impotriva mea si a solicitat trimiterea mea in fata Consiliului de onoare pentru "savarsirea de fapte imorale si compromiterea unui cadru militar si pentru faptul ca in perioada ... am sesizat o fapta nereala, referitoare la comportamentul din data de ... in timpul orelor de program.”
Intrebarea mea este daca pot fi pedepsit de Consiliul de onoare pentru faptul ca am apelat la calea justitiei pentru a mi se face dreptate, chiar daca nu am reusit acest lucru?
Mentionez ca aceasta solutie a fost una extrema, eu raportand despre toate momentele insuportabile prin care am fost nevoit sa trec si am avut surpriza sa constat ca nu s-a luat nicio masura.
Răspuns la discuția NOTARIAL
Pot incheia un act aditional la un contract de vanzare-cumparare pe care il am cu un dezvoltator imobiliar, prin care eu, Cumparatorul, renunt la penalitatile datorate intarzierii f mari, iar acesta, Vanzatorul, se obliga ca pana la o anumita data (31.12.2009) sa imi predea locuinta la stadul de finalizare, el renuntand la restul de 75% din suma datorata de mine in cazul in care nu respecta acest ultim termen?
Daca se poate as dori sa stiu care e procedura.
Răspuns la discuția NOTARIAL
In contractul de vanzare-cumparare este stipulat ca terenul pe care se va construi locuinta este ipotecat in favoarea unei banci. Am aflat ca de fapt exista in acel moment o ipoteca de rang 2.
Trebuia sa se specifice ce rang de ipoteca exista?
In contractele ulterioare a fost trecut ca s-a schimbat ipoteca de rang 2 in ipoteca de rang 1. Aveau voie sa schimbe ipoteca fara acordul meu, sau poate doar cu o simpla instiintare?