avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate Mariralu

Activitate Mariralu

Chiar daca deja terenul arabil și alta construcție sunt intabulate ?
Practic eu dacă mai fac 3 anexe și cer intabulare de fiecare data se face cadastrul pe întreaga proprietate, arabil + construcții deja intabulate ?


raluk0207 a scris:

Da, asa este corect. Fiindcă terenul intreg e un singur corp de proprietate.

Bună seara,

Am următoarea situație daca mă puteți îndruma, ce este de făcut.
Se dorește intabularea unei anexe a casei , la primărie s-a cerut cadastrul . Topograful spune că trebuie făcut cadastrul și la terenul arabil nu doar la cel cu construcții sau clădire dorita spre intabulare. Așa este corect? Mulțumesc anticipat.
Cum poți vinde un imobil, privind sfera TVA și impozitului?
Apartament achiziționat în 2010, cu tva rambursat deja de către stat.
Proprietarul este SRL plătitor de TVA.
Se dorește vanzarea către persoana fizica, SRL neplătitor TVA, SRL plătitor de Tva.
Mențiune: ap nu are deloc îmbunătățiri.
Se aplica TVA, ajustare de TVA sau taxare inversa? În ce cazuri?

Va mulțumesc pentru lămuriri.
Bună dimineata!

Care sunt condițiile în care pot sa beneficiez de indemnizație CCC, dar și sa lucreza una dintre firme.
Menționez ca la o firma lucrez cu 8 ore și acolo sunt în prenatal, la alta firma lucrez cu 2 ore/zi.
As dori sa continui activitatea la firma cu part time, dar nu știu exact condițiile în care o pot face.

Mulțumesc anticipat pentru lămuriri.
Discuție Cadastru
Daca o persoana plateste impozit pe un teren si casa de 3000 de metrii patrati din anul 1989 se poate declara proprietar , Pesoana apare in acte cu fratele ei care nu a contribuit cu nimic. La cadastru i s-a spus ca nu se poate face. Va multumesc
Buna ziua ,

Am tot cautat pe forum , dar nu am reusit sa inteleg .
Am urmatoarea situatie :
- angajat , nascut in 3 iul 1957 , varsta de pensionare ar fi indeplinita in mai 2018 .
- dar pentru ca a lucrat in conditii normale de munca + grupa II , a depus dosarul pt pensie limita de varsta si a primit decizia din data de 15.02.2018 , trimisa prin Posta Romana si primita de angajat in 16.03.2018 , la mine ajungand aceasta decizie in 26.03.2018 .
- angajatul doreste sa continue sa lucreze .
Cum trebuie eu sa procedez , ii inchid contractul de munca cu CE DATA ? si ii fac alt contract de munca ?


Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Dividende 2016
Va multumesc pentru lamuriri , totusi la pct. 2 nu imi e clar noi dorim sa achitam cam 50 % din valoare dividendelor luna viitoare, impozitul il platesc pt acea valoare de 50 % sau il platesc integral ?
Eu cred ca integral , dar mai bine intreb :)
Sumele sunt mult mai mari , iar asociatii cu conturi in valuta , au resedinta intr-o tara non-UE si nu vor venii in Romania decat peste 1 an , de aceea ma intereseaza si situatia cu banca .
Discuție Dividende 2016
Buna ziua,

Am 5 intrebari privind distribuirea dividendelor pe anul 2016:
1. Cand distribui dividende pt 2016, iau in calcul doar profit 2016 ? , nu pot sa ma leg si de alti ani ?
2. Plata impozitului aferent dividendelor se va face integral, chiar daca eu am sa platesc doar o parte din dividende asociaților ?
3. Plata catre asociatii se poate face si in numerar nedepasind 10000lei / zi ?
4. Daca sunt 2 asociati non-UE trebuie sa platesc Cass ?
5. Cum trebuie sa procedez pentru a achita dividende asoc. care au conturi in valuta?

Va multumesc anticipat !
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
Srl platitor de tva ,pana acum se vindea marfa conform pretului de vanzare inregistrat pe Nir in momentul achizitiei.
Daca se negocia pretul cu o persoana juridica, conform unui contract marfa se vindea cu un discount.
Acum se doreste ca vanzarea sa se faca la preturi diferite dupa cum urmeaza :
- 1- pret de vanzare la vanzarea online
- 2- pret de vanzare mai mare pentru vanzarea ceva avea loc prin intermediul unui site ( emag) .

Avand in vedere ca se percepe un com. de vanzare f mare, administratorul ar dori practicarea acestor preturi diferite.
Se poate efectua acest lucru ? ce implicatii apar atat contabil cat si dpdv al gestiunii ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Inregistrare TVA prin optiune
Multumesc !