Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dividende 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dividende 2016

Buna ziua,

Am 5 intrebari privind distribuirea dividendelor pe anul 2016:
1. Cand distribui dividende pt 2016, iau in calcul doar profit 2016 ? , nu pot sa ma leg si de alti ani ?
2. Plata impozitului aferent dividendelor se va face integral, chiar daca eu am sa platesc doar o parte din dividende asociaților ?
3. Plata catre asociatii se poate face si in numerar nedepasind 10000lei / zi ?
4. Daca sunt 2 asociati non-UE trebuie sa platesc Cass ?
5. Cum trebuie sa procedez pentru a achita dividende asoc. care au conturi in valuta?

Va multumesc anticipat !
Ba da, daca aveti inregistrat in balanta profit din anii fiscali precedenti ramas nedistribuit, il repartizati catre dividende mai intai pe acela si apoi, daca mai doriti si pe cel din 2016.
Puteti sa avetii o hotarare a adunarii generale a asociatilor din 2017 in care hotarasc sa dea ca dividende o valoare, plata efectiva sa se faca in totalitate in cel mai scurt timp, caz in care se declara in d100 impozitul pe dividende platit catre persoane fizice pana pe 25 a lunii urmatoare platii efective si tot pana atunci se face si plata impozitului. Sau sa se faca plata partial sau deloc in acelasi an 2017, caz in care trebuie totusi sa platiti impozitul pe dividende aferent pana pe 25 ianuarie 2018, pentru toata suma, chiar daca nu s-a platit nimic asociatilor din drepturile cuvenite.
Platiti intr-un cont bancar al asociatului. Isi face unul si pentru lei caci la asemenea valori nu cred ca e asa de greu.
Va multumesc pentru lamuriri , totusi la pct. 2 nu imi e clar noi dorim sa achitam cam 50 % din valoare dividendelor luna viitoare, impozitul il platesc pt acea valoare de 50 % sau il platesc integral ?
Eu cred ca integral , dar mai bine intreb :)
Sumele sunt mult mai mari , iar asociatii cu conturi in valuta , au resedinta intr-o tara non-UE si nu vor venii in Romania decat peste 1 an , de aceea ma intereseaza si situatia cu banca .
Platiti si declarati impozitul pe dividende pana pe 25 a lunii urmatoare numai la cati bani dati si pentru restul, pana la suma totala din hotararea adunarii generale, pana pe 25 ianuarie a anului urmator. Mergeti la banca unde aveti contul firmei si cereti acolo detalii. Din firma dividendele pleaca in lei.
Puteti plati direct in contul in valuta, la cursul valutar BNR. Contul poate fi oriunde, nu neaparat in Romania.

Deci data aveti de plata azi 10.000 lei, atunci platiti 2188,8 euro (4.5687).
Ioan Petru Butariu, Contabil