avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate laszlo82

Activitate laszlo82

La asta mam gandit si eu dar in primul rind nu vreau sa fie copilul mai afectat psihic decat trebuie si stim bine ca umblatul la tribunal poate lasa traume adinci mai ales la copiil de 10 ani.Din partea mea instanta o so fie ultima cale cu toate ca acolo as avea castig de cauza si asta doar dupa conditiile de locuit ex: 4 persoane 3 adulti un copil la 1 camera bucatarie,cabina de dus instalat in bucatarie,wc in curte si as mai putea continua.Iar daca se ia in calcul la ce sar muta inapoi (casa construita de mine inainte de casatorie gata mobilata):4 camere 2 bai,bucatarie,anexe. La capitolul loc de munca im-i spune ca orcum nu pot dovedi veniturile care sunt neregulate,ok sunt de profesie Arhitect nam venit regulat,cat timp ea are venit asigurat vanzatoare la un magazin de haine cu salar minim trecut in cartea de munca cu juma de norma.La educatie nu cred ca e cazul eu 2 facultati:manegment,arhitectura vorbesc 4 limbi straine.Ea liceu si vorbeste doar maghiara.Orcum multumesc pentru raspuns si orce sfat e binevenit.
Buna ziua
Asa stiam si eu dar cu ce lege mas putea duce la ea s-ai arat ca si asa daca copilul intarzia o ora deja ca vin cu Politia si nu-l mai vez.Stiu prostie la patrat dar cumva trebuie sas scape si copilul fara sa mai sufere pentru prostia altora.
Multumesc de raspuns.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Aveti drepturi nelimitate egale cu mama.

Buna seara.Anul trecut in martie am divortat de sotie dupa 9 ani de casnicie,avem un copil comun.Divortul sa facut in fata notarului tot acolo sa stabilit ca custodia copilului sa fie una comuna cu adresa la mama,pina nu demult totul a functionat normal copilul venea la mine statie cate odata si 2 saptamini pe luna.Recent fosta sa suparat si a decis sa nu mai lase copilul la mine.Copilul a indeplinit 10 ani si vrea sa stee doar cu mine si eu doresc acest lucru,Si nici nu as vrea sa cer custodie deplina copilul are nevoie de ambi parinti,certurile ar trebui sa le rezolvam noi nu copilul.Mentionez ca tot timpul mam supus la tot cea ce a cerut fosta fata de copil i-l luam la ora stabilita de ea si faceam asa programul ca sa pot duce copilul la ea cand doreste,cand nu-i placea ceva ma santaja pe mine sau copilul ca nu-l mai lasa la mine.Ce legi as putea invoca sau ce cale as avea pentru a readuce lucrurile macar in stadiul precedent.Multumesc anticipat pt raspuns. Cu stima
Răspuns la discuția Coduri CAEN
Ca sa nu mai deschid un subiect nou intreb aici.
De curand am deschis un SRL cu cod caen 4719 principal si ca secundar printre altele 4711 as vrea sa stiu daca am nevoie de Autorizatie sanitar veterinar ?pentru a deschide un magazin.
Sau in mare de ce autorizatii mai am nevoie.
Cu stima
tudorvaleriu a scris:

1. Cadrul legal se refera la bunurile aflate in proprietatea dvs. nu a socrilor dvs.
2. Dar pana veti naste o sa apara si modificarile la Normele de aplicare a OUG 111/2010 si vom sti atunci cum stam.


Buna ziua
De curand nevasta a primit o instintare ca in termen de 5 zile sa ne achitam darile catre stat in caz contrar ne suspenda indemnizatia de crestere a copilului .
Toate bune si frumoase dar in afara de copil si un caine navem nici un alt bun,si din cate stiu pe finte inca nu se plateste impozit.
Momentan locuim cu parinti care intra adevar au o restanta pe 2011 dar mie mi se pare ca de la parinti mei si bunurile lor pina la bunurile nevestei e cale lunga.
Este posibil ca indemnizatia de crestere a copilului sa fie suspendata????
In caz contrar cu ce lege pot sa ma duc la impozite si taxe sa le arat greseala.??

multumesc pentru raspuns anticipat
Se pare ca am gresit data de predare a actelor.
15.02.2011 si bani am primit pe 10.06.2011
scuze de greseala
Buna seara
Si noi eram in situatie asemanatore nevasta a avut I.I. ca statut apropiat P.F.
Pasi de urmat.
1.Nasterea copilului.
2.Eliberare certificat de nastere.
3.Suspendarea activitatii la registrul comertului.(doar dupa nastere altfel no sa avet cele 12 luni in continu) la dosar se depune rezolutia
4.Achitarea tuturor creantelor catre finante (si cele anticipate)
5.Scoatere certificat fiscal ca nu datorati nimic catre finante.
6.Scoatere certificat ca P.F. nu datoreaza nimic catre stat.
7.Adeverinta de la csa ca nati beneficiat de concediu prenatal.
8.Multa rabdare la noi a durat din 15.02.2010 pina 10.06.2011 cand am primit bani pe 2 luni si ceva in total vreo 1500 ron.
din cate am inteles cele 43 de zile de concediu natal se scad din plata.
Cu stima
Răspuns la discuția muzica tare
Nu e neaparat el de vina.Recent ne am mutat la bloc ni sa nascut si un baietel acum are 4 saptamini bineinteles ascultam si noi muzica nu neaparat tare ca sa auzim si bebe daca eventual plange,dar deja am primit avertisment din partea politiei pe care ia chemat o vecina ca ascultam muzica nustiu cat de tare.
Mentionez ca de obicei ascult muzica clasica care nu prea suna bine dat tare.
Politaiul cand a venit na avut nici un aparat cu care sa masoare intensitatea sonora ci pur si simplu a stat in fata usi (de lemn cu crapatura) a auzit si el ceva muzica si la insistentele vicinei a intocmit avertismentul.
Deci sar putea ca nu neaparat volumul muzici sa fie cel de vina ci mai degraba lupta de a iesi "seful" scari.Asta o spun ca deja a venit la usa ca aude plansetul de copil si o deranjeaza (baietelul nostru plange maxim 3 minute pe zi puse cap coada toate cele 5-10 secunde).
Spunetim in temeiul legi eu ce pot sa fac ??ca deja devine enervant venirea veciei la usa si amenintarile ei personal nu ma tem da trebuie so las si pe nevasta acasa cu copilul si ea deja e speriata ca daca vine "nebuna".
Service-ul mi a fost recomandat de catre cei de la lesing.
Problema sa fie mai frumoasa am platit si ultima rata de leasing acum ar urma sa inmatriculez masina lucru imposibil fara serie sasiu iar ca sa mi se stanteze de catre cei de la rar as avea nevoie de piesa schimbata care contrar cerintelor asigurari ca trebuie sa tina toate piesele inlocuite 60 de zile (in cazul nostru 6 luni sa mers pe regres si se judeca asigurarile) nici macar 15 zile nau tinut piesele.Cei de la rar nu vor sa auda stantare fara nr original decat daca service ul le da nu stiu ce hartie,asa ca iar ajung la service care nu vor sa dee nici hartie si nici bani necesar stantari aprox:300 ron.
Acum daca se poate sa ma iluminati cu o posibila solutie la cazul meu ca momentan am masina d 11200 eur cu numere de B pe care no pot folosi la altceva decat cotet de gaini,A si sa nu uitam ca deja nu mai pot muta masina decat cu platforma #-o lipsa ITP.
Buna seara
Anul trecut in Mai am avut n accident cu masina asigurarea rca a tras de timp cat a putut si pe urma mi am reparat masina pe casco,masina find in leasing am fost nevoit so duc la reprezentanta.
De aici au inceput problemele reparatie efectuata defectuos (carpela) si cu componente S.H. fara ca firma respectiva sa ne anunte despre intentia de a utiliza piese folosite,mai acceptam si asta dar au uitat sami treaca nr de sasiu pe piesa inlocuita lucru de care mi am dat seama la revizia tehnica.Inginerul de la Rar ma trimis inapoi la servis sa iau piesa originala +devizul lucrari si o declaratie de la sef servis pentru a putea face dovada reparatiei.
La servis mi sa imnanat devizul cu stampila si nr de inregistrare acolo iarasi surpriza imi apar pe deviz piese platite de catre asigurare dar in realitate neschimbate.
Intrebare: Ce pot sa fac sa mi se repare masina normal si pe cheltuiala lor??
Pot apela la politie pentru inselaciune in acte ????

Multumesc pentru raspuns anticipat.Laszlo