avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate marilenam

Activitate marilenam

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc impozitul si in ce cota pentru un automobil castigat prin tragere la sorti intr-un concurs organizat de un lant de magazine.
Conform art 77 din Codul Fiscal:
(1) Veniturile sub formă de premii se impun, prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 16% aplicată asupra venitului net realizat din fiecare premiu.

(3) Obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului revine plătitorilor de venituri.

Insa nu-mi este clar daca cel care suporta efectiv impozitul este organizatorul sau eu, castigatorul si organizatorul doar imi retine mie si face plata impozitului. Si la ce suma se aplica procentul de 16% daca premiul este un bun si nu o suma de bani?
Exista o lege speciala care reglementeaza astfel de castiguri?

Va multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu in ce conditii se poate inchide o societate comerciala daca acesta nu mai are activitate si nici angajati de 1/2 an, insa a ramas cu restante de plata a contributiilor sociale (acestea nu au fost platite timp de cateva luni inainte de incetarea ultimului contract de munca).
Exista vreo posibilitate de a opri curgerea penalitatilor si dobanzilor pentru contributiile restante la nivelul actual? Acestea vor fi platite insa in aproximativ 1/2 an, acum nu am nici o posibilitate pentru a le achita. Si din cate inteleg penalitatile sunt foarte mari daca se depasesc 30/60/90 de zile.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!
Buna ziua,

Ce prevede legislatia in vigoare in legatura cu obligativitatea companiilor de a completa si transmite catre Directia Regionala de Statistica diverse formulare cerute de ei (lunare, trimestriale, anuale, privind costul fortei de munca, etc.)?

Sunt angajata la o firma de contabilitate, avem un portofoliu foarte mare de clienti si in ultimul timp din ce in ce mai multe societati comerciale primesc spre completare diverse formulare statistice, care de care mai complexe (unele chiar exagerate, cu declararea minutelor lucrate de fiecare salariat) cu avertizarea din partea Directia Regionala de Statistica ca acestea sunt obligatorii si ca vor fi amendati daca refuza sa le transmita.

In functie de ce criterii sunt selectate societatile carora le sunt transmise aceste cerinte de intocmire a formularelor statistice?

In care lege se stipuleaza obligativitatea completarii acestor documente si mai ales as dori sa stiu in ce conditii poate evita sau refuza o societate sa completeze si sa transmita un astfel de formular?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!
Buna ziua,
As dori sa stiu ce obligatii are o societate al carui singur angajat ramas are contractul de munca suspendat pentru efectuarea concediului de crestere si ingrijire copil pana la varsta de 2 ani.
Ar trebui sa depuna in continuare declaratia 112 pe zero?
Va multumesc!
Multumesc mult!
Am vazut deja comunicatul.
O zi buna!
Va multumesc frumos!
M-am lamurit cu depunerea. Nu pot sa inteleg totusi de ce maii cer si hartia daca trimitem suportul electronic pe mail! :(
Oricum sunt putine firmele care-si vor putea obtine in termen certificatul de atestare fiscala. Cred ca administratiile vor fi depasite de situatie.....:thumbdown:
O zi buna!
Nu stie nimeni de aceasta declaratie?
:((
1. Stie cineva care este modalitatea practica de completare si depunere a acestei declaratii?
2. Nu gasesc decat un fisier pdf care poate fi completat doar de mana; daca o inregistrez la ghiseu, pe suport hartie, nu ar trebui sa am si o salvare electronica?
Mai mult, ar trebui depusa impreuna cu certificatul de atestare fiscala care pentru multe firme nu poate fi emis din cauza administratiilor financiare care au fisele de platitor nereglate.
3. Cum se poate face depunerea prin mijloace electronice de transmitere la distanta, prin SIUI?
Daca a depus cineva pana acum aceasta declaratie sa ne impartaseasca si noua deosebita experienta! =D>
Am o salariata insarcinata si vreau sa stiu daca pentru reducerea timpului de lucru la 6 ore fara schimbarea salariului este necesara doar o cerere a salariatei si o recomandare de la medic. Se poate reduce si la 4 ore pe zi fara a i se reduce salariul?