avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate dnella

Activitate dnella

Buna ziua si La multi ani!
Revin la dvs. cu o problema mai veche.
In 2009 dupa numeroase incercari de intimidare pentru a-mi da demisia (inclusiv o plingere penala pentru care am primit NUP in 2010) mi s-a desfacut contractul de munca,pe motiv de delapidare.
Mentionez ca dupa desfacerea contractului de munca eu am deschis proces impotriva societatii unde am lucrat,acesta fiind suspendat pina la clarificarea plingerii penale.
As dorii sa stiu care este termenul de repunere pe rol a dosarului meu,privind desfacerea contractului de munca.
Inca o intrebare,va rog ,daca imi e permis: Avind in vedere ca din anul 2009 nu am nici un venit,(cartea de munca raminind la sediul Societatii), deoarece in aceste conditii nu am putut sa imi caut loc de munca,punind in calcul si virsta mea, nu mai am posiblitatea sa imi platesc un avocat,deci intrebarea mea ar fi: as putea sa fac o cerere pentru repunerea pe rol a dosarului meu ?
Discuție pensie blocata
buna seara.
As dori sa imi d-ati un sfat cu privire la retinerea totala a pensiei.
Am avut intirzieri la plata ratelor la una din Banci si ni s-a oprit toata pensia pe luna februarie, fiind singurul nostru venit(sotia nu lucreza si am doi copii inca la liceu).
Va multumesc.
buna ziua.
Am primit o notificre de preaviz referitoare la necorespundere profesionala in care sunt instintata ca am dreptul la 20 de zile preaviz in conformitate cu art.73 alin. 1 din Codul Muncii si a prevederilor Contractului Colectiv Unic la nivel national
Nu se specifica articolul cu care se desface contractul de munca.
Am drept la somaj daca sunt angajata din 2004?
In notificare se mai specifica hotarirea conducerii in baza unei Fise de Evaluare datata din 01.04.2009,data la care eu eram internata in spital.
Va multumesc.
Buna ziua.
Sunt in concediu medical din data de 1.04.2009., pe data de 8 05.2009 am fost sa depun la birou ultimul concediu medical si am cerut in scris concediul de odihna aferent anului 2009.
Prin telefon am fost instintata ca nu mi-se aproba concediu numai daca semnez un preaviz de care nu am fost instintata numai astazi.,iar concediul ar trebui sa-l efectuez in timpul preavizului.
In notificarea trimisa(datata di 02.04.2009) pe care am refuzat sa o semnez deoarece eu incep seviciul numai pe 18.05.2009,,se cere inchierea contractului de munca conform art. 64 alin.2 si art. 73.alin. 1.
Am dreptul la concediu?
Beneficez de somaj?
Ce ma sfatuiti?
va multumesc
Este vorba de un control in cadrul societatii,deoarece eu nu am recunoscut suma respectiva ,fiind chemata sa dau o declaratie cu privinta la acest minus tot din concediu medical.Avocta mea ma sfatuit sa nu ma prezint,si sa depun intre timp o parte din banii pina la stabilirea de ctre un control a sumei exacte,Va multumesc.
Buna ziua ,va rog sa imi spuneti daca sunt obligata sa ma prezint la birou pentru un control fiind in concediul medical si daca acest control este valail daca eu nu sunt de fata.Acest contro este facut in urma unui minus in caserie pentru o anumita suma.Va multumesc.
Discuție imi cer scuze
Mi s-a blocat tastatura si am schimbat-o cu alta astfel incat nu mi-am dat seama ca s-au deschis mai multe .
Sper insa ca imi veti raspunde la intrebarile formulate in "presiuni la telefon"
Va multumesc
Revin cu o intrebare la dvs.
Se fac presiuni la telefon pentru a restitui minusul gasit in caserie, pe loc desi eu nu am acesti bani.
Se invoca nu stiu ce lege in care mi-se va lua casa,apoi cu chemarea controlului.
Nici nu vor sa auda de un angajament de plata si nici de obiectile mele cu privire la suma pe care o cer ei.
Din 2006 banii ii purtam in poseta si stiau toti acest lucru deoarece nu avem csa de bani,ii ducem cu mine peste tot,la sedinte si alte deplasari din localitate.
Daca tot nu accepta angajament de plata si nici control nu vor ,ce ar trebui sa fac?
Pot sa imi ieie csa fara o hotarire,ea defapt nici nu e pe numele meu.
Deocamdata sunt inca in concediul medical dar am promis ca miine voi merge la birou sa vedem despre ce e vorba.
Ar trebui sa dau declaratie i? Se poate ea folosi impotriva mea?Pot sa refuz,daca tot nu vor sa accepte angajament/
Mi se cere sa cer bani la camatari s acopar minusl
De fapt eu sunt incadrata ca inspector asigurari si de multe ori mi sa cerut sa scot bani din caserie pentru a achizitiona cadouri pentu colegii mei
Chiar si pentru directorul de sucursala si apoi trebuia sa ma rog si sa ma umilesc pentru ai primi inapoi.
chiar si pentru cadoul meu inca una dintre colege trebiuie sa imi restituie niste bani din caserie
Acesi colega care a incheiat registrul de casa dupa mine.
Neglijenta mea si in accelasi timp greseala ca am acceptat borderouri pe care le gaseam in sertar
casa de bani nu avem decat din vara si fara sistem de alarma cum se sustine
De cele mai multe ori plecam cu banii acsa,fiind si 400 de milioane vechi pentruca nu aveam unde sa las si societatea nui pasa.
Discuție declaratie?
Revin cu o intrebare,referitor la minusul din caserie.
Societatea nu a aflat de minus decat in momentul cand eu ma aflam in spital.
Am luat legatura cu economista si mi-a spus ca nu poate fi vorba de un angajament de plata si trebuie pana pe 22 aprilie sa depun toti banii,ceea ce nu pot face ,deoarece nu ii am.
Se refuza angajament de plata dar mi-se cere sa d-au o declaratie de vinovatie.
Ma intreb daca nu e in defavoarea mea avand in vedere ca ei nu vor sa renunte la plingere penala.
Daca tot se ajunge la proces de ce sa semnez o declaratie prin care ma condam singura,fara sa mai am dreptul de a ma apara?
VA multumesc