avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate ghcar

Activitate ghcar

Pensionarii sunt obligati la plata CASS pentru venituri din dividende ce depasesc plafoanele de 6 / 12 / 24 salarii brute minime ?
Exista o interdictie legala privind hranirea cainilor fara stapan aflati pe domeniul public?
Cum se poate trece un autoturism, aflat in patrimoniul unui cabinet medical individual, complet amortizat, in proprietatea titularului cabinetului medical , la inchiderea activitatii ?
ghcar a scris:

Multumesc pentru raspuns; am totusi o indoiala: acest ordin este din 2004, iar situatia prezentata se refera la 1991 -1996. Trebuie sa mai existe un temei legal pentru aceasta perioada - am sa caut in actele abrogate de ordin, poate ma luminez.
O zi buna !
PS vad ca Ordinul nr. 870/2004 nu abroga alte acte normative decat Regulamentul nr. 67 din 9 martie 1982, iar acest regulament nu-l mai gasesc in Legis. Mai stie cineva alte detalii ?


Pentru cei care urmaresc discutia, temeiurile legale din intrebarea initiala sunt Legea 14 / 1991 ( legea salarizarii) si Contractul Colectiv de munca aplicabil in sistemul de sanatate ( cel putin asa este mentionat acum in adeverintele refacute de Spitalul Judetean. Sper sa fie acceptate si de Casa de Pensii - voi reveni cu un mesaj.
Multumesc pentru raspuns; am totusi o indoiala: acest ordin este din 2004, iar situatia prezentata se refera la 1991 -1996. Trebuie sa mai existe un temei legal pentru aceasta perioada - am sa caut in actele abrogate de ordin, poate ma luminez.
O zi buna !
PS vad ca Ordinul nr. 870/2004 nu abroga alte acte normative decat Regulamentul nr. 67 din 9 martie 1982, iar acest regulament nu-l mai gasesc in Legis. Mai stie cineva alte detalii ?
Buna ziua tuturor,
Va rog sa-mi indicati care este temeiul legal pentru plata garzilor efectuate de un medic dupa data de 1 aprilie 1991, cand a survenit abrogarea Legii 57 / 1974.
Mentionez ca e vorba de garzi efectuate la serviciul de urgente al unui spital, pana la data de 31 dec 1996. Din pacate, adeverinta eliberata de spital indica drept temei legal numai L57 / 1974, consecinta fiind ca la calculul pensiei nu s-au luat in considerare CAS pentru sumele incasate intre 1 aprilie 1991 si 31 dec 1996.
Multumesc !
Buna seara,
Va rog sa-mi comunicati care este suportul legal ca un medic de familie, in mediul urban, care se poate pensiona inainte de 65 de ani avand stagiul de cotizare indeplinit, sa se pensioneze si sa lucreze in continuare prin contract cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate. multumesc !
De curand a aparut pe site un articol despre acest subiect. Din ceea ce am citit pana acum, nu-mi este clar gradul de deductibilitate fiscala al abonamentului. Practica actuala pare a forta niste limite: se considera ca toate serviciile medicale furnizate de abonament sunt deductibile, incluzandu-le in categoria serviciilor de medicina a muncii. Cred ca normal ar fi ca partea de servicii medicale, altele decat cele de medicina a muncii definite de L319 / 2006 trebuie considerata avantaj in natura si impozitata conform reglementarilor legale aplicabile.
Va rog sa comentati !
Cum se trateaza din punct de vedere fiscal pierderile din tranzactiile cu valori mobiliare ?
Asa este, aveti dreptate ! dar daca cititi cu atentie ce am scris "aceste contributii, platite acum printr-o singura foaie de varsamant ..." rezulta clar ca ma refer numai la contributii, nu si la impozit.