avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate distrib

Activitate distrib

buna,am fost in maternal 2 ani si doresc sa revin la servici. Cei de la lucru au spus ca nu mai pot revenii si trebuie sa imi dau demisia ,e problema mea ca am avut copil, ei au angajat alt om.Ce pot sa fac?
Răspuns la discuția Retragerea asociatilor
daca ma da in judecata unde se poate ajunge? La inchiderea firmei ?
Răspuns la discuția Retragerea asociatilor
Multumesc de raspuns, dar eu nu mai am bani sa cumpar partea lui indiferent cat o sa fie si nu doresc sa o mai cumpar . Sunt obligat sa o cumpar? El poate sa paraseasca firma cand vrea?
Buna ziua , doresc sa intreb si eu cum se poate retrage un asociat dintr-o S.RL .
Detin o firma impreuna cu asociatul meu de 6 luni in care s-a investit 10000 euro ,50% de catre mine 50% de catre asociat . El detine si dreptul de Administrator . DE aproape o luna el doreste sa se retraga sa imi lase toata firma mie dar firma nu are profit inca si este pe pierdere . Evaluarea firmei in momentul de fata nu mai depaseste 6000 euro foarte multi bani s-au pierdut odata cu inceperea activitatii (chirii ,acte etc) . Asociatul doreste sa ii platesc eu cu 4500 euro ca sa cumpar parte lui ,tot eu sa platesc si actele de schimbare si toate astea in cateva zile de cum am fost anuntat. Este legal si cum se poate face din punct de vedere legal. Se poate sa renunte asa si eu sa preiau tot si sa fiu si obligat sa ii cumpar partea ?
Multumesc de raspunsuri
firma de la care am plecat nu mi-a platit nicio suma pentru clauza de neconcurenta sau cofidentialitate . in CIM scrie ca daca plec la concurenta trebuie sa platesc 5000 euro in intervalul mai mic de un an de la incetarea contractului. Dar eu nu mai lucrez de 2 ani am fost in ingrijire copil si inainte de a venii la lucru am prezentat demisia.
Buna ,am o intrebare daca am fost in concediu de ingrijire copil 2 ani si cand a trebuit sa ma intorc la firma de la care am intrat in maternal mi-am dat demisia si m-am angajat la o firma concurenta lor fara a mai petrece nici macar o zi la vechea firma , intru cumva sub incideta clauzelor prin care nu aveam voie 1 an de zile sa ma angajez la o firma concurenta .mentionez ca nu am primit nicio suma de la firma pentru clauzele de mai sus.
multumesc mult
Discuție buna
Am o intrebare sunt angajat la o firma pe un post ce necesita deplasari multe in tara . De 2 saptamani pe plan familiar nevasta a nascut si cei de la firma vor sa demisionez pe motiv ca nu mai am timp ca inainte sa plec prin tara . Din discutii m-au spus ca desfinteaza postul daca nu plec de buna voie . Ce cale legala exista de discutii cu ei in acest caz .
multumesc
Răspuns la discuția salariu absolventii facultate
Sunt angajat cu norma intreaga de 8 ore . Am terminat Stinte Economice si lucrez .Reprezentant Vanzari .
Buna ziua
am o intrebare sunt angajat la o firma privata cu un sal pe cartea de munca de 700 lei net .Salariul e compus din fix 400 lei si varaibil 300 de lei daca atingi planurile date lunar . Eu sunt absolvent de studii superioare cu licenta . este legal sa primesc un sal atat de mic ?Este legal ca variabilul sa reprezinte peste 40 % din total salariu? Au fost luni in care am primit numai 500lei din cauza nerealizarii planului intrebarea este cum au fost opriti legali acesti bani (200) daca eu nu am semnat nicio nota de imputatie sau ceva asemanator .
multumesc
firma la care sunt angajat si am clauza de neconcurenta si confidentialitate trebuie sa imi plateasca o suma lunara pentru aceste lucruri ?

? poate sa imi ceara despagubiri daca plec de la ei la concurenta si ei nu au platit nici o suma pentru aceste lucruri ?
multumesc