avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate LUMITM

Activitate LUMITM

Ar trebui sa deschidem succesiunea in urma decesului bunicii mele, suntem 5 mostenitori dintre care 4 doresc deschiderea succesiunii iar unul dintre cei cinci sub pretextul ca nu dispune de bani nu este de acord cu acest lucru ( situatia dureaza de un an). Acesta din urma detine si toate actele in original necesare deschideii succesiunii (certificat de deces, acte de proprietate ale imobilelor si terenurilor ce alcatuiesc masa succesorala) . Ce putem face in acest caz?
Discuție succesiune
Am o intrebare in legatura cu o succesiune. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in urma.Atunci s-a facut succesiune. Casa si locul de casa au ramas bunicii mele si unei matusi necasatorite(Mia)care locuia cu bunica,asa au hotarat toate rudele. Acum 3 ani si Mia a decedat.Bunica are titlu de proprietate pe un teren arabil (a fost al parintilor ei). Ea nu mai are frati, surori sau parinti.Am sa enumar copiii si nepotii bunicii mele, nu stiu in ce masura si ginerii,respectiv nurorile vin la succesiune:
-tatal meu-fiul cel mare, decedat,suntem 2 surori si un frate iar mama este in viata;
-unchiul- Ion, are o fiica;
-matusa Elena, are o fiica si un fiu;
-matusa Ana, are un fiu;
-matusa Ary, are o fiica;
-matusa Mia, decedata si fara urmasi.
Intrebarea mea este cat ne revine mie, surorii mele, fratelui meu si mamei mele din mostenire, cat costa succesiunea si daca trebuie deschisa mai repede de 6 luni-in caz contrar pretul fiind mai mare?
Mama mea detine o casa si ar vrea sa i-o doneze fratelui meu.In contractul de donatie se poate insera o caluza prin care sa se specifice ca respectivul bun poate fi instrainat de catre fratele meu daca si eu sunt de acord? Fratele meu locuieste in casa mamei noastre iar mama cu mine in alta localitate. Eu sunt de acord cu donatia si nu am pretentii de ordin financiar sau material din partea lui.
Răspuns la discuția succesiune-bunica
VA MULTUMESC!
Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in urma.Atunci s-a facut succesiune. Casa si locul de casa au ramas bunicii mele si unei matusi necasatorite(Mia)care locuia cu bunica,asa au hotarat toate rudele. Acum 3 ani si Mia a decedat.Bunica are titlu de proprietate pe un teren arabil (a fost al parintilor ei). Ea nu mai are frati, surori sau parinti.Am sa enumar copiii si nepotii bunicii mele, nu stiu in ce masura si ginerii,respectiv nurorile vin la succesiune:
-tatal meu-fiul cel mare, decedat,suntem 2 surori si un frate iar mama este in viata;
-unchiul- Ion, are o fiica;
-matusa Elena, are o fiica si un fiu;
-matusa Ana, are un fiu;
-matusa Ary, are o fiica;
-matusa Mia, decedata si fara urmasi.
Intrebarea mea este cat ne revine mie, surorii mele, fratelui meu si mamei mele din mostenire, cat costa succesiunea si daca trebuie deschisa mai repede de 6 luni-in caz contrar pretul fiind mai mare?