Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Am o intrebare in legatura cu o succesiune. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in urma.Atunci s-a facut succesiune. Casa si locul de casa au ramas bunicii mele si unei matusi necasatorite(Mia)care locuia cu bunica,asa au hotarat toate rudele. Acum 3 ani si Mia a decedat.Bunica are titlu de proprietate pe un teren arabil (a fost al parintilor ei). Ea nu mai are frati, surori sau parinti.Am sa enumar copiii si nepotii bunicii mele, nu stiu in ce masura si ginerii,respectiv nurorile vin la succesiune:
-tatal meu-fiul cel mare, decedat,suntem 2 surori si un frate iar mama este in viata;
-unchiul- Ion, are o fiica;
-matusa Elena, are o fiica si un fiu;
-matusa Ana, are un fiu;
-matusa Ary, are o fiica;
-matusa Mia, decedata si fara urmasi.
Intrebarea mea este cat ne revine mie, surorii mele, fratelui meu si mamei mele din mostenire, cat costa succesiunea si daca trebuie deschisa mai repede de 6 luni-in caz contrar pretul fiind mai mare?
la succesiunea bunicii vor veni descendentii , respectiv unchiul dvs si cele trei matusi in viata . dvs impreuna cu sora si fratele dvs , veniti la succesiune prin reprezentare, culegand succesiunea in numele tatalui dvs decedat .
deci partea din mostenire care i se cuvenea tatalui dvs, o veti culege dvs si fratii in calitate de erezi .

in termenul de 6 luni se face declaratia de acceptare a succesiunii la notariatul, in raza caruia si-a avut ultimul domiciliu defunctul . daca nu se face acceptarea succesiunii in acest termen se prezuma ca mostenenitorii sunt straini de succesiune .
succesiunea poate fi oricand dezbatuta, nefiind supusa prescripitiei .
roxanel a scris:

la succesiunea bunicii vor veni descendentii , respectiv unchiul dvs si cele trei matusi in viata . dvs impreuna cu sora si fratele dvs , veniti la succesiune prin reprezentare, culegand succesiunea in numele tatalui dvs decedat .
deci partea din mostenire care i se cuvenea tatalui dvs, o veti culege dvs si fratii in calitate de erezi .

in termenul de 6 luni se face declaratia de acceptare a succesiunii la notariatul, in raza caruia si-a avut ultimul domiciliu defunctul . daca nu se face acceptarea succesiunii in acest termen se prezuma ca mostenenitorii sunt straini de succesiune .
succesiunea poate fi oricand dezbatuta, nefiind supusa prescripitiei .

Va contrazic! Cititi cu atentie codul civil ! daca nu faceti acceptarea succesiunii in termenul de 6(sase) luni dar va comportati ca si cum ati fi acceptat succesiunea(exemplu: locuiti in casa , arati sau cultivati terenul respectiv , etc) se considera mostenirea acceptata tacit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eu aş supra-contrazice, adăugînd că acceptarea expresă prin act autentic poate fi făcută oriunde în ţară, ba chiar oriunde în lume, nu doar la notarul în raza căruia şi-a avut defunctul ultimul domiciliu. Pentru a nu mai aminti şi de faptul că acceptarea expresă poate emana şi dintr-un înscris sub semnătură privată.