avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate livache74

Activitate livache74

Răspuns la discuția Boxe subsol !
Nici ceilalti vecini care au boxe nu au avut acordul vecinilor sau adunarii generale ci doar acordul verbal al administratorului. Am lecturat noua lege 196/2018 dar eu ziceam de posibilitatea infintarii boxei conform normelor de mai sus care spun clar ca avem voie sa ne facem boxe dar in anumite conditii, deci nu interzice cum spun unii ca ar fi subsol tehnic si ISU da amenzi si interzice sa ne facem boxe. Daca le facem respectand normele avem voie. Ca nu primim acordul administratiei conf legii 196/2018 este de discutat si de judecat in instanta, atata timp cat ceilalti proprietari au primit acordul administratiei sa-si faca boxe nu vad de ce sa nu-l primim si noi. Legea este pt toata lumea nu doar pt unii, din cauza asta am zis eu ca este o nedreptate si un abuz fiindca pe unii ii lasi sa-si faca boxe, iar pe altii nu, asa nu este corect.
Am studiat legea 196/2018 si Normele de mai sus ale ISU , Norme care ne dau voi sa ne facem boxe dar respectand unele conditii. Cu legea 196 mai discutam, am vorbit cu doi avocati separat ( am primt mesaje in privat .....) si mi-au dat dreptate ca conf Normelor de mai sus avem voie sa ne facem boxe si putem da in judecata administratia atata timp cat exista precedent in bloc si ai lasat pe altii sa-si faca boxe, ori toti, ori niciunul, este o discriminare pe fata si evidenta plus rea credinta. Sa vedem in fata judecatorului cum va justifica administratia in baza carei legi si acorduri a permis unora sa-si faca boxe. ca nu au asa ceva ci doar verbal....La multi ani.
Răspuns la discuția Boxe subsol !
Deci se intelege clar ca avem voie sa ne facem boxe in conditiile de mai sus, corect ?? Asta reiese clar. In aceasta situatie ar putea un avocat sa notifice oficial asociatia in scris ?? Conform normelor de mai sus.

Si inca o intrebare la modul general , o hotarare a comitetului executiv in care imi interzice sa-mi fac o boxa , poate dobora directiva de mai sus? Eu cred ca nu_directiva sau legile speciale sunt mai presus de o hotarare a comitetului executiv care ar fi contrar directivei , gresesc cumva ?

As dori un avocat (contra cost) care sa notifice oficial in scris asociatia in care motiveaza legal prin directiva sau legea speciala de mai sus sa-mi dea acordul pentru a face o boxa cum au si ceilalti proprietari.
Daca imi vor da un raspuns negativ , as vrea sa-i dau in judecata, cred ca ar fi sanse de castig atata timp cat legea speciala / directiva spune clar ca avem voie sa ne facem boxe daca respectam niste reguli.

P.S. sunt din Bucuresti , datele personale si tot ce ar trebui le-am putea discuta in privat.

ynocentta a scris:

Vedeti dv legiuitorul in inteleapta lui misiune,periodic modifica si completeaza anumite dispozitii generale,fara insa a actualiza toate normele
ISU opereaza pe lege speciala care prevede fara exceptii sau derogari ca subsolurile tehinece din imobileled e locuit in comun care in proiectul initial nu sunt prevazute cu spatii delimitate,
compartimentate intra sub incidenta legii speciale,respectiv pe langa utilizarea curenta de subsol tehnic detine si utilizarea in cazuri speciale

Răspuns la discuția Boxe subsol !
Am gasit un Normativ care spune ca avem voie sa facem boxe la subsolul blocului daca respectam unele lucruri :

"Potrivit prevederilor art.4.2.3 paragraful 2 din Normativul de siguranţă la foc a construcţiilor P118-99, „În subsolul sau demisolul clădirilor de locuit se pot realiza boxe gospodăreşti, cu condiţia utilizării acestora numai pentru materialele şi substanţele admise (fără risc mare de incendiu) şi asigurării măsurilor de protecţie corespunzătoare.


În conformitate cu prevederile art.107 lit. b) din Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr.163/2007, pentru asigurarea condiţiilor de evacuare şi salvare a utilizatorilor în siguranţă în caz de incendiu, căile de evacuare se păstrează libere şi în stare de utilizare la parametrii la care au fost proiectate şi realizate. Totodată, se interzice blocarea căilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu materiale care reduc lăţimea şi înălţimea liberă de circulaţie stabilită, conform prevederilor art.110 alin. (1), Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007. Prin urmare, nu se permite depozitarea pe căile de evacuare a obiectelor care diminuează gabaritul acestor sau care pot afecta evacuarea (de exemplu: biciclete, cărucioare, mobilă, frigidere, ghivece de flori etc.)



Potrivit prevederilor art.110 alin. (1), Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007, se interzice blocarea căilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu materiale care reduc lăţimea şi înălţimea liberă de circulaţie stabilită. Potrivit prevederilor art 110 alin. (2), „În casele scărilor, pe coridoare sau pe alte căi de evacuare ale clădirilor se interzice amenajarea boxelor ori locurilor de lucru, depozitarea materialelor, mobilierului sau obiectelor, ..., care ar putea împiedica evacuarea persoanelor şi bunurilor, precum şi accesul personalului de intervenţie.”

Măsurile de prevenire şi modul de comportare ce trebuie adoptat în cazul izbucnirii unui incendiu în blocurile de locuinţe pot fi consultate în „Ghidul practic de prevenire a incendiilor în apartamente”, postat în această pagină se arată pe igsu.ro."

Deci nu avem voie sa facem boxe in conditiile astea :
"Potrivit prevederilor art 110 alin. (2), „În casele scărilor, pe coridoare sau pe alte căi de evacuare ale clădirilor se interzice amenajarea boxelor ori locurilor de lucru, depozitarea materialelor, mobilierului sau obiectelor, ..., care ar putea împiedica evacuarea persoanelor şi bunurilor, precum şi accesul personalului de intervenţie.”
P.S .boxele existente sau boxa pe care o dorim s-o facem nu impiedica nimic.

ynocentta a scris:

Cu parere de rau pentru dv trebuie sa va comunic o veste trista
Atat timp cat in proiectul tehnic al constructiei nu sunt prevazute spatii delimitate cu utilizare de boxe,orice fel de interventie pentru modificare la subsolul tehnic condominiu reprezinta incalcarea dispozitiilor in vigoare
Nu este vorba nici de abuz in functie,nici de nedreptate sau discriminare si nu aveti temei legal pentru pretentia de a utiliza cota parte din subsolul tehnic condominiu pentru executare de delimitarea pentru depozitare bunuri personale
Trebuie sa cunoasteti ca ISU in cazuri de subsoluri tehnice imobile de locuit in comun in care locatarii in perioada de exploatare a condominiului au intervenit neautorizat si au realizat boxe,aplica sanctiuni pecuniare substantiale concomitent cu obligatia dezafectarii modificarilor si readucerea spatiului la forma anterioara interventii lor
ISU aplica amenzi usturatoare in cazul in care se constata in subsolurile tehnice imobile d elocuit in comun depozitate bunuri cu risc la incendiu =anvelope,etc
Atat presedintele cat si administratorul de imobil ar trebui fie in litera legii sa dispuna dezafectarea tuturor delimitarilor si evacuarea bunurilor din subsolul tehnic sau ca sa multumeasca locatarii sa permita neconditionat utilizarea partii comune subsol tehnic cu riscurile aferente

Răspuns la discuția Boxe subsol !
Corect! Asta stiam si eu dar abuzul ar fi ca unii au voie sa aibe boxe iar altii nu, la situatia asta am zis ca ar fi un abuz din partea administratiei fiindca este o discriminare. Adica unii au voie si altii nu, pai legea ar trebui sa fie pt toata lumea la fel, nu unii sunt "mai mult proprietari" iar altii mai "putin", cu totii suntem proprietari la fel cu drepturi si obligatii, asta le-am spus si noi. Stim.ca nu avem voie dar nu la unii le dai voie iar la altii nu, asta este problema si nedreptatea si chiar consideram ca ar fi un abuz.
In situatia data poate ar trebui sa-i conditionam, ori ne lasa si pe noi sa facem o boxa (ceea ce nu ar deranja pe nimeni, ci doar este rea credinta din partea lor), ori reclamam la ISU si alte institutii in domeniu ca au dat aprobare la altii sa faca boxe in subsolul tehnic. Dar asta ar insemna " sa moara si capra vecinului", adica daca noua nu ne da voie , nici vecinii sa nu aibe, este aiurea. In fine....multumesc pentru raspuns.
Discuție Boxe subsol !
Buna ziua ! La noi in bloc avem probleme cu administratorul si presedintele de bloc in vederea infintarii de boxe, adica nu ne lasa sa ne facem dar problema mare este ca cei mai vechi au, sunt cativa vecini care au boxe si nu le zice nimic, in schimb ne zice noua cei care vrem sa ne facem si noi o boxa unde sa ne punem rotile de masini ca nu ne da voie. Pai bine, bine le spunem noi, exista precedent, in subsolul bloculu sunt boxe deci unii au voie si altii nu, nu este corect, ori toti , ori niciunul. O baga pe aia cu "subsolul tehnic" , pai bine dar nu este pentru toti prorpietarii asa ? II intrebam noi, degeaba, nu ne da voie, culmea ca asta este o discriminare si un abuz in functie (credem noi), adica unii proprietari sunt mai cu mot, sunt mai "proprietari" decat noi, ceea ce nu este corect, ori avem voie , ori nu avem voie, ori este pentru toti, ori nu este pentru nimeni. Adica daca stau in bloc de 40 de ani au voie sa aiba boxe, iar daca noi suntem mai noi de 3, 4 ani si ne dorim sa facem boxe nu avem voie, curat murdar coane Fanica. Intrebarea mea este ce putem sa facem legal impotriva presedintelui de bloc si administratorului care nu ne da acordul sa ne facem si noi boxe, suntem doi proprietari care ne dorim sa ne amenajam un loc pentru rotile de la masini, culmea ca locul ales de noi nu trec tevi sau robineti sa zica ceva, la altii care au boxe aceste lucruri trec pe la ei prin boxe. Asta este rea credinta din partea administratiei, un abuz in functie si o nedreptate plus o discriminare. Am putea "forta" legal sa ne dea accceptul pentru a ne face si noi o boxa? Ma refer la o notificare legala din partea unui avocat bine compusa sau daca nu reusim, sa-i dam in judecata ? Atata timp cat exista percedent si a ltii au boxe , nu este corect sa nu putem sa ne facem si noi o boxa. si culmea spatii sunt N. Va multumesc si astept un raspuns cum am putea sa-i facem sa ne lase sa ne facem o boxa. Angajatii administartiei blocului sunt foarte vechi in functie si se cred mici dictatori si nu este corect, de schimbat nu ii putem sa-i schimbam fiindca ii aleg pensionarii care sunt majoritari. O zi buna
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti si mie Fondul de Reparatii cum se incaseaza de la proprietari ?? Este o suma fixa stabilita de AG sau se calculeaza pe numarul de proprietari dintrun apartament ?? Findca unde stau acum se incaseaza 10 lei de apartament indiferent de numarul de proprietari din apartament....Unde doresc sa ma mut am observat ca se incaseaza pe numarul de proprietari dintrun apartament, de exemplul daca intrun ap sunt 5 membrii se incaseaza 5 lei pe membru, adica 25 de lei ......ceea ce nu mi se pare tocmai ok. O alta intrebare, Fondul de Reparatii se incaseaza mereu fara oprire si limita pe intreg anul / anii ??? Sau se opreste si nu se mai incaseaza la un moment dat ??? Multumesc anticipat. P.S nu am minic cu plata vreunui fond, sunt pt incasarea lor pt imbunatatirea blocurilor dar sa se faca legal, transparent si cu instiintarea proprietarilor etc .
Buna seara, avem o problema cu Presedintele de bloc care opreste caldura ca sa faca economie invocand ca este prea mare factura si asa au hotarat cu comitetul executiv , am avut cu totii repartitoare de caldura dar datorita ca majoritatea le dau jos si furau sa hotarat in adunarea generala sa mergem la pausal, adica sa avem caldura la liber, pai si acum ei opresc caldura ca sa faca economie, este absurd , nu toti dorim sa stam in frig ca doresc ei sa faca economie, le-am zis ca cine doreste sa stea in frig ca sa faca economie sa-si puna centrala termica si s-o deschida cand doreste sau sa revenim inapoi la repartitoare dar sa nu ne discrimineze pe noi ceilalti care vrem caldura, daca radetul da caldura si suntem la pausal este normal si legal ca asociatia de proprietari prin presedine si comitetul executiv sa opreasca caldura ????? sa ne priveze de acest drept, este legal privarea de caldura in propietatea privata ???

Culmea este ca au venit si cu alta propunere si hotarare ca sa opreasca caldura doar la jumatatea de bloc , adica cei cu fata la soare iar cei de pe spatele blocului sa nu o opreasca fiindca este mai umbra si este mai frig dar de platit s-o platim cu totii la comun, am ramas masca , pai bine dar daca ar fi asa nu este normal si facura sa fie platita mai mult de cei care beneficieze mai mult de caldura adica de cei din spatele blocului?? i-am intrebat eu, cica nu, vine raspunsul presedintelui, o platim cu totii la comun, pai nu beneficiem cu totii de caldura, adica cum , sa se faca economie la factura doar pe spinarea celor care au apartamentul cu fata la soare dar factura s-o platim impreuna cu cei din spatele blocului care sa aiba caldura tot timpul, o aberatie, i-am zis ca este o mare discriminare. Sunt copii mici in bloc, batrani, bolnavi, femei, oameni mai sensibili si frigurosi, persoane care lucreaza in schimburi iar ziua se odihnesc acasa , ce facem cu totii acestia, ii tinem in frig?? ii discriminam??? ii privam de un drept, acela de a avea caldura in propietatea privata ??? pai daca suntem la pausal si radetul da caldura nu este normal sa avem caldura dechiza la maxim??? am tremurat de frig in comunism fiindca nu dadeau caldura , tremuram si acum ?? i-am zis prersedintelui de bloc, eu doresc caldura la maxim asa cum o da radetul fiindca suntem la pausal si doresc sa nu stau in frig, platesc pt asta oricat ar costa.

Va rog daca se poate ceva legal, cum sa procedam in cele doua moduri abuzive zic eu ale asociatiei de a oprii caldura. Va multumesc
Buna ziua, am facut un credit in 2011 in lei cu rata fixa de 10,5% ( DAE 17,9 ) pe 10 ani, intrebarea mea este in legatura cu comisionul de administrare lunar ( care este maricel) daca este aplicat legal ? am auzit ca a iesit o OUG in care spune despre aceste comisioane ca ar fi ilegale.

Citez din contract : " imprumutatul datoreaza lunar Bancii un COMISION DE ADMINISTRARE a carui valoare este de 0,33 % din VALOAREA INITIALA A CREDITULUI. Suma de plata rezultata urmeaza a fi achitata la data scadentei fiecarei rate lunare. Incepand cu al doilea an de creditare,in functie de politica de credite a bancii,de evolutia pietei de credit sau de serviciul datoriei Imprumutatului , banca poate renunta la incasarea comisionului de administare .Banca va analiza anual opurtunitatea renuntarii la incasarea comisionului de administrare " .

Intrebarea mea este :

1) Poate fi acest comision de administrare considerat ilegal ???

2) Este legal ca acest comision de administrare citez din contract " comision de administrare de 0,33 % ce se calculeaza prin aplicarea procentului LA VALOAREA INITIALA A CREDITULUI platibil lunar la data scadentei fiecarei rate lunare "

Deci platesc un comision lunar care se aplica la valoarea initiala a creditului, pai platind lunar creditul scade dar comisionul ramane sa-l platesc la valoarea intregului credit , este legal?? poate din cauza ca este un credit cu rata fixa si astfel si comisionul ramane sa-l platesc la intreaga valoare a creditului ??


Este la fel ca un exemplul : " ai un credit de 30.000 lei din care ai platit 20.000 dar tu platesti un comision la intreaga suma de 30.000, nu ar fi normal sa-l platesti doar la cei 10.000 ramasi ???? Poate din cauza ca ar fi un credit cu rata fixa ???

P.S. ce ma intereseaza daca comisionul de administrare este legal si daca da, este legal sa-l platesc la intreaga suma chiar daca creditul il platesc din 2011 ???

Va multumesc anticipat.



elga50 a scris:

Opacizarea CNP-ului sau a unei parti din el duce la invalidarea acelei copii. Nu mai are nicio valoare.
Legatura intre actul de proprietate si CI este dat tocmai de acest CNP intreg, nu partial.
Daca se cer ambele copii, se cer ca sa se vada ca este una si aceeasi persoana.

In toate bazele de date care contin persoane identificarea de prim ordin se face dupa CNP, asa incat acesta este important sa fie intreg, nu fragmentat.
Daca mergeti la banca sa va faceti un cont si vi se cere copie dupa CI, iar dv. opacizati ultimele 6 cifre, va trimite acasa, cu tot cu dosar.






Nu comparti banca sau alta institutie in care iti cere buletinul si ti-l da imediat cu un presedinte de bloc care solicita copie dupa buletin s-o trimitem la el , este o mare diferenta intr-o institutie si o persoana fizica. Poate sa vina la usa propietarilor cu cartea de imobil (cum este si normal) si sa completeze in fata noastra , daca cere copii dupa buletine ( sa va citez) il trimitem acasa cu tot cu cartea de imobil.

Laura Ciobeica a scris:

Intr-adevar, textul legii spune sa se prezinte actul de identitate responsabilului cartii de imobil.
Daca va este atat de frica de eventuale incalcari ale legii de catre presedinte, notati pe o hartie toate datele solcitate si o predati conducerii. Am avut si eu astfel de situatii si am rugat sa-mi noteze doar datele ce trebuie completate in cartea de imobil.
L.C.




Va multumim ptr. raspuns, dar cand am avut diversi presedinti de bloc pe care i-am prins ca au furat din banii nostri ( am demonstrat cu acte si martori furul) si mai mult cum s-au facut credite de pe urma unor amarati de pensionari de le-au dat buletinele, normal sa ne luam masurile de siguranta necesare (sa-i privim pe toti cu suspiciune). Si apropo , din cate imi aduc aminte actele asociatiei nu se tin in casa la presedintele de bloc , ci la sediul asociatiei , acolo unde se fac incasari, adica la subsolul blocului in cazul nostru, stiu ca a iesit o lege prin 2011 in care se stipula asta , ca " actele asociatiei se tin la domiciliul asociatiei, si nu la cel al administratorului sau presedintelui de bloc" . Daca tine actele asociatiei in casa si nu doreste sa le duca la asociatie sa le putem citi si noi , ce putem face impotriva presedintelui de bloc ??? i-am cerut statutul sa-l citim si ne-a refuzat. Mentionez ca a inregistrat asociatia de propietari la tribunal, i-a dat statut juritic fara a ne intreba, consulta si pe noi, si mai ales cum spune legea 230/2007 sa faca adunare generala constitutiva pe tema asta, corect?