avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate libo22

Activitate libo22

si eu stiam lucrul acesta, dar d-l ministru Sarbu aseara la videochat a infirmat , spunand ca o persoana care primeste indemnizatie de 800 ron nu primeste alocatia, iar perosana care opteaza pentru indemnizatia de 600 ron primeste alocatia de 200 ron.
Cred ca nu stia ce vorbeste.
Multumesc de raspuns.
Buna ziua. Am si eu o neclaritate referitoare la primirea alocatiei pt. copil pana la 2 ani si indemnizatia de crestere a copilului. Am inteles in urma discutiei de aseara de pe chat protv, ca acele mame care primesc indemnizatia(85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni) peste 800 RON , nu mai primesc alocatia copilului in val. de 200 Ron. Indemnizatia mea este in jur de 2250 RON. Nu inteleg de ce? Alocatia este dreptul copilului iar indemnizatia este dreptul meu (pentru care am cotizat timp de 15 ani fara intrerupere si fara o zi de concediu medical).
Este adevarat sau nu? Am citit toate modificarile prin ordonante de guvern dar nu am gasit documentul in care este specificat acest lucru.:(
In luna Ianuarie am avut un accident. Va descriu pe scurt cum s-a intamplat. M-am inscris intr-o depasire, in fata mea era un autoturism iar fata acestuia era un tir. Era linie discontinua, nu erau restrictii pt. depasire. Am semnalizat, am ajuns pe contrasens timp in care cel din fata mea fara sa se asigure intra in depasirea tirului. Cand a ajuns cu masina jumatate pe contrasens a realizat ca am intrat eu in depasire si a pus frana brusca. Normal la 100 la ora nu am mai avut ce face am intrat in el. Am franat dar nu am reusit sa-l evit. Politistul care a venit la locul accidentului a hotarat ca eu sunt vinovata, nici decum cel din fata mea care nu s-a asigurat cand a intrat in depasire. In urma accidentului partea din fata a autoturismului meu a fost grav avariata iar cel din fata mea nu a avut decat bara si aripa din spate stanga infundate. Intrebarea mea este: in acest caz cine este vinovat? :(









:(:(:(