avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Activitate msc_angela

Activitate msc_angela

Răspuns la discuția Arhiva Romtelecom
[ link extern ]
Pentru alte informatii cu privire la calitatea de Fost angajat al Telekom, inclusiv eliberarea documente
din dosarului personal, te rugam sa transmiti solicitarea scrisa la adresa de email:
MyHr@telekom.com
Buna ziua,
Am un contract de inchiriere pe un apartament, cu o societate comerciala din Iasi cu filiala in galati.
Azi chiriasa m-a contactat telefonic sa ma roage sa o iau in spatiu sau sa-i fac mutatie, ficei sale, tot la adresa apartamentului nostru pt ca si-a facut o firma noua in spania cu filiala in romania, si pt a lua CUI din spania are nevoie de o adresa fixa in Romania.
Specific ca, chiriasa, patroana societatii cu care avem contract legal de inchiriere, are o casa deja cumparata si nu inteleg de ce nu doreste sa-i faca acolo mutatia.
Nu stiu ce efecte juridice si civile pot produce mutatia sau luarea in spatiu asupra mea.
Se poate face mutatie doar pentru o perioada determinata?
Mentionez ca, contractul de inchiriere expira in 4 luni.
Poate sa-mi afecteze dreptul de propietate sau e doar o formalitate pt intrarea in legalitate a societatii.
Unde as putea sa ma interesez?
Va rog sa ma ajutati!
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am o problema pe care v-as ruga sa mi-o lamuriti, daca se poate.
Sunt angajata la o firma, iar acum o luna am reusit si l-am angajat si pe sotul meu. Din pacate in urma unor probleme aparute in firma, sefa m-a anuntat ca pe sotul meu nu-l mai poate tine. Asta e...macar raman eu.
M-am gandit ca v-a intra macar in somaj.
Astazi a fost secretara la ITM si cand a vrut sa completeze hartia prin care desfiinta postul si a vrut sa treaca desfiintara CIM cu art.65.1 , i s-a spus ca nu se poate decat daca trece restrangere de activitate. I-a fost teama si s-a intors cu problema nerezolvata.
Specific ca sotul meu e angajat ca functionar administrativ, iar domeniul firmei este naval.
Ce inseamna restrangere de activitate, firma mai poate angaja in domeniul naval...aceasta a fost principala problema....teama ca nu mai pot angaja oameni....daca au nevoie....pe domeniul principal?
Ce efect au aceste cuvinte ...restrangere activitate....asupra cartii de munca a sotului meu?
Poate intra in somaj?
Cu ce anume trebuie sa se prezinte secreatara la ITM...a fost acolo dar nu a intrebat.
Va rog din suflet sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat.
Ma numesc Angela M. si sunt angajata la o firma din luna iulie 2008. Am semnat la angajare un contract pentru functia de functionar administrativ si un salariu de 1200 lei. In luna noiembrie s-a facut un act aditional pentru trecerea pe functia de economist dar fara specificarea salariului. La sfarsitul lunii ianuarie 2009 am avut nevoie de o copie dupa cartea de munca - care a fost in permanenta la ITM - unde spre disperarea mea am aflat ca nu-mi poate da o copie dupa ultima pagina pentru ca exista cateva neconcordante in pontaje si anume
1- in perioada 1 iulie 2008- 31 decembrie 2008 figuram- in contract cu 1200 lei - iar pe pontaje cu 600 lei si in CFS
2- pentru acest lucru nu puteau sa-mi treaca in cartea de munca modificarea din actul aditional din noiembrie cand am fost trecuta pe studii superioare.
Am inteles ca CFS este concediu fara plata si nu se considera vechime in munca.
Eu nu am semnat nimic pt a intra in CFS, dar nici nu am cu ce sa dovedesc ca am primit salariu...pentru ca nu semnam nimic cand primeam banii.
Cum pot sa-mi platesc darile la stat din urma- contabilul sustine sus si tare ca asta e si ca nu se mai poate face nimic.
Nu vreau sa-mi pierd vechimea pe cartea de munca.
Cei de la pensii mi-au spus ca eu nu mai pot plati din urma, dar firma poate....cum!
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.
Va multumesc anticipat.