avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate ksf

Activitate ksf

Răspuns la discuția plata impozit pe profit
Deci:
1. exista pierdere fiscala care se recupereaza la fiecare plata a impozitului pr profit conform declaratie 101 pentru anul 2009
2. exista pierdere contabila care se regaseste in debitul contului 117.

Da-mi mai multe detalii.
Răspuns la discuția declaratia inventar cass
Conform Ordinului,in declaratie se trec doar sumele restante neachitate pana la 31 ianuarie 2011 si sumele de recuperat pentru cei care au depus cereri de recuperare a sumelor care exced obligatiei de plata la fondul de 0,85%.
Răspuns la discuția plata impozit pe profit
La fiecare plata a impozitului pe profit se recupereaza pierderea fiscala din anii precedenti.
Inainte de orice repartizare a profitului net se recupereaza pierderea din anii precedenti evidentiata in debitul contului 1171 si partea care excede se repartizeaza conform AGA.
Sunt director economic la o SA si am incheiat un contract de management cu societatea. Presupun ca din punct de vedere al contributiilor sociale este impus la fel ca si un venit din activitati independente - respectiv venituri din contract de mandat comercial ( retinere doar impozit + D 205) - inregistrare contract la ANAF -
Directorul societatii are contract de mandat conform Legii 31/1990 si este impus ca un venit asimilat salariului (impozit, retinere si plata contributiilor sociale + FF2) - inregistrare contract la RC -
Este corect? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cred ca sunt doar 7 zile - 21/12*4
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Am o mare rugaminte la dumneavoastra, daca puteti sa ma ajutati. La SRL-ul unde lucrez in actul constator am observat ca societatea are 4 administratori si 2 asociati, situatie nereala deoarece 2 dintre ei au fost si actionari dar s-a retras. Pentru inregistrarea situatiei reale la ONRC, cu 2 asociati si 2 administratori, as vrea sa va intreb daca cumva actul constitutiv va trebui depus actualizat si daca acest act se poate depune si sub semnatura privata fara sa mai platesc la notar? va multumesc
Eu cred ca se deduce tva la leasing doar pentru exceptiile prevazute in normele metodologice si pentru vehiculele rutiere motorizate > 3.500 kg, cele care sunt folosite de fapt in scopul afacerii. Chiar daca prevalenta juridicului asupra economicului are efecte in cadrul contractului de leasing, in ordonanta spune clar "aflate in proprietatea sau in folosinta persoanei impozabile".
Daca contabilul indeplineste conditiile de la art.21 alineatul (3), litera n) este situatia identica ca la administrator - adica sa aiba functie de conducere in societate.
DA.