Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LEASING si cheltuieli aferente leasingului
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LEASING si cheltuieli aferente leasingului

Buna ziua.

Am achizitionat in noiembrie 2008 doua masini (una pt.administrator si una pt. contabil)prin contract de leasing financiar .Intrebarea mea este TVAul aferent facturilor de leasing incepand cu 01Mai 2009 mai este sau nu deductibil? dar cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii, CASCO, exclusiv cele privind combustibilul aferente celor 2 autoturisme sunt sau nu deductibile incepand cu 01Mai 2009. (la combustibil este clar tva nedeductibil si cheltuiala aferenta combustibilul tot nedeductibila)
Va multumesc mult.
1. auto leasing administrator
- cheltuieli cu functioanarea, intretinerea, reparatiile - deductibile limitat- adica se deduc daca este singura masina alocata administratorului
-cheltuieli cu combustibilul - nedeductibile
- asigurare rca, casco-deductibile
-tva aferenta rata leasing - nedeductibila
-tva aferenta functionare, intretinere reparatii- deductibila in fuctie de deductibilitatea cheltuielilor respective
-tva aferenta combustibil- nedeductibila

2.auto leasing contabil
-cheltuieli cu functioanarea, intretinerea, reparatiile - deductibile
-cheltuieli cu combustibilul - nedeductibile
- asigurare rca, casco-deductibile
-tva aferenta rata leasing - nedeductibila
-tva aferenta functionare, intretinere reparatii- deductibila
-tva aferenta combustibil- nedeductibila

Taxare usoara!
ContSters20980, utilizator
Daca contabilul indeplineste conditiile de la art.21 alineatul (3), litera n) este situatia identica ca la administrator - adica sa aiba functie de conducere in societate.
Iertati-ma, dar nu mai inteleg nimic.Ieri am primit prin posta de la ed.Rentrop&Straton,
"Raportul special-Codul fiscal 2009"in care se spune ca articolul referitor la
nededucerea TVA pentru achizitiile de vehicole rutiere nu se aplica in cazul
leasingului financiar si operational.Este specificat ceva de acest gen in norme?l
vlad.aurelia, utilizator
vlad.aurelia a scris:

Iertati-ma, dar nu mai inteleg nimic.Ieri am primit prin posta de la ed.Rentrop&Straton,
"Raportul special-Codul fiscal 2009"in care se spune ca articolul referitor la
nededucerea TVA pentru achizitiile de vehicole rutiere nu se aplica in cazul
leasingului financiar si operational.Este specificat ceva de acest gen in norme?l

TVA-ul este deductibil pentru firmele de leasing, pe facturile lor de cumparare auto, ei cumpara auto si factureaza ratele catre utilizator. Din pacate pentru utilizator tva aferent ratelor de leasing este nedeductibil.

OU 34/2009 spune asa:
"nu se deduce tva la aferenta achizitiilor acestor vehicule....cu exceptia vehiculelor care se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii :......transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing.."

Interpretare: firma de leasing este proprietarul auto si face transmiterea folosintei, iar utilizatorul primeste dreptul de folosinta in cadrul unui contract de leasing."

Succes!

Multumesc pentru raspuns,dar totusi daca cineva are acest "Raport special" va rog sa-mi
spuneti parerea d-voastra referitor la acest aspect.