avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LEASING si cheltuieli aferente leasingului
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LEASING si cheltuieli aferente leasingului

Buna ziua.


Am achizitionat in noiembrie 2008 doua masini (una pt.administrator si una pt. contabil)prin contract de leasing financiar .Intrebarea mea este TVAul aferent facturilor de leasing incepand cu 01Mai 2009 mai este sau nu deductibil? dar cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii, CASCO, exclusiv cele privind combustibilul aferente celor 2 autoturisme sunt sau nu deductibile incepand cu 01Mai 2009. (la combustibil este clar tva nedeductibil si cheltuiala aferenta combustibilul tot nedeductibila)
Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 12:09, 13 Mai 2009
1. auto leasing administrator
- cheltuieli cu functioanarea, intretinerea, reparatiile - deductibile limitat- adica se deduc daca este singura masina alocata administratorului
-cheltuieli cu combustibilul - nedeductibile
- asigurare rca, casco-deductibile
-tva aferenta rata leasing - nedeductibila
-tva aferenta functionare, intretinere reparatii- deductibila in fuctie de deductibilitatea cheltuielilor respective
-tva aferenta combustibil- nedeductibila

2.auto leasing contabil
-cheltuieli cu functioanarea, intretinerea, reparatiile - deductibile
-cheltuieli cu combustibilul - nedeductibile
- asigurare rca, casco-deductibile
-tva aferenta rata leasing - nedeductibila
-tva aferenta functionare, intretinere reparatii- deductibila
-tva aferenta combustibil- nedeductibila

Taxare usoara!
Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2009
ContSters20980, utilizator
Daca contabilul indeplineste conditiile de la art.21 alineatul (3), litera n) este situatia identica ca la administrator - adica sa aiba functie de conducere in societate.
Iertati-ma, dar nu mai inteleg nimic.Ieri am primit prin posta de la ed.Rentrop&Straton,
"Raportul special-Codul fiscal 2009"in care se spune ca articolul referitor la
nededucerea TVA pentru achizitiile de vehicole rutiere nu se aplica in cazul
leasingului financiar si operational.Este specificat ceva de acest gen in norme?l
Ultima modificare: Joi, 7 Mai 2009
vlad.aurelia, utilizator
vlad.aurelia a scris:

Iertati-ma, dar nu mai inteleg nimic.Ieri am primit prin posta de la ed.Rentrop&Straton,
"Raportul special-Codul fiscal 2009"in care se spune ca articolul referitor la
nededucerea TVA pentru achizitiile de vehicole rutiere nu se aplica in cazul
leasingului financiar si operational.Este specificat ceva de acest gen in norme?l


TVA-ul este deductibil pentru firmele de leasing, pe facturile lor de cumparare auto, ei cumpara auto si factureaza ratele catre utilizator. Din pacate pentru utilizator tva aferent ratelor de leasing este nedeductibil.

OU 34/2009 spune asa:
"nu se deduce tva la aferenta achizitiilor acestor vehicule....cu exceptia vehiculelor care se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii :......transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing.."

Interpretare: firma de leasing este proprietarul auto si face transmiterea folosintei, iar utilizatorul primeste dreptul de folosinta in cadrul unui contract de leasing."

Succes!




Multumesc pentru raspuns,dar totusi daca cineva are acest "Raport special" va rog sa-mi
spuneti parerea d-voastra referitor la acest aspect.

Alte discuții în legătură

Si tot nu inteleg care sunt ch.deduct.si care nu MOCANU DOINA MOCANU DOINA Am citit si recitit OUG 34/ 2009 si tot am dubii in privinta cheltuielilor deductibile. Va rog din suflet sa ma \"luminati\" pentru ca a trecut deja ... (vezi toată discuția)
Tva leasing si cheltuieli aferente rallia rallia Buna seara, rog luminati-ma,ca tare mi se par incurcate caile iadului!!!!..:Onu sunt de specialitate ,economic vorbind.. CAZ: Un srl cu 2 asociati, fara ... (vezi toată discuția)
Neclaritati in legatura cu tva gabiclenciu gabiclenciu Va rog sa ma luminati ca nu mai pricep nimic.Este deductibil TVA-ul in cazul unei autoutilitare care transporta marfa -luata in leasing financiar in 2006? - ... (vezi toată discuția)