avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Activitate sebache19

Activitate sebache19

Am lucrat 18 luni ca promoter angajat cu contract de munca la o firma ce avea contract cu o multinationala din FMCG ale carei produse le promovam. Mi-am inaintat demisia, dupa perioada de preaviz am predat masina si SIM-ul angajatorului meu iar acum ma rog de persoana din multinationala care a coordonat activitatea mea sa vina sa preia laptopul si premiums-urile ramase de la ultima promotie. Directorul HR al angajatorului meu imi spune ca nu imi poate incheieia situatia pana nu semneaza coordonatorul din multinationala pe fisa de lichidare. El e la Bucuresti eu sunt la Timisoara si evita sa raspunda la telefoane si emailuri. Am trimis un email si catre directorul HR al multinationalei sa intervina sau sa delege pe altcineva sa preia bunurile si sa semneze lichidarea. Nu am primit nici un raspuns. Vreau sa incep lucrul in alta parte si sa-mi primesc carnetul de munca si ultimul salariu. Ce sa fac? Coordonatorul din multinationala ne-a tratat tot timpul ca pe sclavi (am primit multe emailuri si SMSuri de la el prin care incalca legislatia muncii si orice regula de respect si bun simt) iar acum nici nu-i mai pasa de mine si de bunurile companiei. Are dreptul fostul meu angajator sa blocheze lichidarea atata vreme cat eu ma rog de coordonatorul din multinationala sa rezolve problema? Multumesc!
Vreau sa stiu ce trebuie sa fac pentru a-mi pastra si pentru a continua contributia individuala de asigurari sociale, contributia individuala de asigurari sociale aferenta fondurilor de pensii administrate privat, contributia individuala de asigurari de sanatate etc., in conditiile in care pana acum am fost angajat in Romania iar din luna Martie 2009 voi fi angajatul unei companii din Austria cu contract de munca in aceasta tara?