avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate MIHAELA 1968

Activitate MIHAELA 1968

Buna ziua,

Un absolvent de drept, care a intrat in Baroul Bucuresti, poate face stagiatura si in provincie la un avocat titular?

Multumesc
Buna ziua,

Am depus recurs pentru neacordarea in totalitate a cheltuielilor de judecata, instanta de fond a acordat suma de 600 Ron, dintr-un total de 3000, va rog sa-mi spune-ti care este valoarea taxei de timbru pentru diferenta de 2400 Ron?

Multumesc,

Buna ziua,

Am cerut iesirea din indiviziune a debitoarei mele , ( avea in coproprietate cu fratele un teren si o casa ), instanta a dispus atribuirea terenului debitoarei cu plata unei sulte catre fratele ei
Executorul trimite somatia pentru notarea litigiului catre CF, intrebarea este daca ,prin notarea acestui litigiu se considera sechestru numai asupra terenului, sau si a casei?

Multumesc


Buna ziua,

Am avut un proces de iesire din indiviziune, instanta conf art 274, alin3, CPC,
avand in vedere complexitatea medie a cauzei , cat si valoarea redusa a obiectului ,obliga parata numai la suma de 600 lei,dintr-un cuantum de 3000 ron.
Avand in vedere deplasarile numeroase ale avocatului ( 11 sedinte), cat si faptul ca procesul a avut loc intr-o alta localitate, merita sa facem recurs pentru aceste cheltuieli?


Multumesc !
Mihaela


Buna ziua,

Avand in vedere ca acest cod caen este o activitate ocazionala (cresterea altor animale , este vb de apicultura), va rog sa-mi spune-ti daca sunt obligat sa inchei contract cu casa de pensii si sanatate?
Din diferite surse: casa de pensii ma informeaza ca sunt obligat sa fac un contract , din care sa platesc 31,5 % din suma declarata.....
Din discutiile cu apicultorii, rezulta ca nu suntem obligati sa platim deoarece este o activitate ocazionala ( legislatia in vigoare scuteste aceasta activitate de plata impozitului).

Cu multumiri,
Nu se pune problema bunavointei debitoarei, titlu executoriu este din dec 2008 !
Referitor la executare : "admite cererea de incuviintere a executarii silite inaintata de .... in dosarul ..."
Executorul nu a putut sa faca nici o inventariere a bunurilor (asa cum ne-a spus) deoarece debitoarea se afla in coproprietate cu fratele ei asupra imobilului .
Personal (fara a avea conostiinte juridice) consider gresita cererea de incuviintare silita ....
Buna ziua,
Am avut parte de o mare rusine !
La fata locului debitoarea ne astepta cu av. . Executorul a cerut acordul pt efectuarea executie, la recomandarea av aceasta nu a fost de acord. Motivatie : debitoarea este/se afla in coproprietate cu fratele ei asupra imobilului . Mai este deschis un proces de partaj la care in intampinare debitoarea spune ca are bunuri din care ma pot indestula iar la executie nu permite accesul in imobil !
Daca nu cer prea mult, va rog o lamurire ? Trebuia salicitata intr-un anume fel incuviintarea de executare silita ? Sau nu este posibil acest lucru, pana nu se termina partajul?

Cu multumiri,
Mihaela
Răspuns la discuția Vanzare bun mobil la licitatie

Suma este atat de mica ( 1000 euro), incat nu se acopera decat o mica parte din creanta, daca mai vine si primaria....:D

Multumesc,
Pentru vanzarea unui bun mobil( auto), cum se procedeaza daca debitoarea are datorii la primarie?
Este posibila aceasta vanzare de catre executor al bunului?

Multumesc,
Mihaela,
Răspuns la discuția Licitatie bun mobil
Multumesc pentru raspuns.
A doua licitatie, si ultima ....?

Cu stima,