avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate doar_andreea

Activitate doar_andreea

Răspuns la discuția contract de comodat
Da,aveti dreptate. Este contract de imprumut de consumatie,nu stiu de ce am scris comodat :D
Răspuns la discuția contract de comodat
S-au incheiat acte aditionale pentru fiecare prelungire a termenului.
Buna ziua,

Am o problema.Anul trecut,firma unde lucre a imprumutat o suma de bani unei persoane fizice printr-un contract de comodat. Perioada de timp era 3 luni,respectiv pana in martie 2010.Desigur,persoana respectiva s-a facut ca ploua si nu a mai dat nici un semn de viata.L-am sunat eu si a venit si a discutat cu seful meu si acesta i-a mai acordat o perioada de 2 luni , lucru consemnat printr-un act aditional la acest contract.In mai , din nou , nici un semn de viata. L-am sunat , a venit la birou si a mai primit o luna de gratie de la seful meu.Acum a expirat si acest termen si nici un semn de viata.din nou l-am sunat, si m-a spus ca nu are timp sa vina la birou.
Care ar fi pasii pentru recuperare acestei sume de bani ? Sa ii trimit o notificare scrisa acasa ? Sau direct la instanta competenta ?
Va multumesc.
O zi buna
Răspuns la discuția societate cu 2 asociati
multumesc
O societate in care sunt 2 asociati , o persoana fizica si o SC (in care asociat unic este persoana fizica ) , vor sa schimbe sediul social al societatii.Prin actul constitutiv,se arata ca persoana fizica este administratorul societatii.Cum ar arata decizia de modificare si ce forma va avea actul constitutiv.De exemplu, in cazul SC cu asociat unic se face o HOTARARE A ASOCIATULUI UNIC de modificare a sediului social si mai apoi in actul constitutiv actualizat se scrie ca AVAND IN VEDERE HOTARAREA ASOCIATULUI UNIC ......
In acest caz cum se procedeaza ??
proprietarul spatiului este asociatia non-profit
Buna ziua ,

Am o nelamurire . Firma unde lucrez(sa spunem X ),are un contract de inchiriere cu o asociatie non-profit , pentru un spatiu in care isi desfasoara activitatea de birouri si unde de asemenea este si sediul social al societatii unde lucrez. Se doreste mutarea unei alte societati sa spunem Y in acest spatiu (societate in care sunt doi asociati : seful meu si societatea X ).De asemenea , tot aici , va fi sediul unei alte societati(sa spunem Z), in care asociat va fi tot seful meu,impreuna cu societatea X .

Marea mea nelamurire este : se face un contract de inchiriere pentru fiecare societate in parte cu asociatia non-profit , se face un contract de comodat intre X si Y , sau X si seful meu sau se face un fel de act aditional la contractul care deja exista .
Mentionez ca pretul chiriei va fi acelasi , stipulat in primul contract , incheiat intre asociatia non-profit si firma X , indiferent cate societati vor fi in acel spatiu .De asemenea , cladirea prin structura ei,permite functionarea mai multor societati , avand mai multe camere .
Singura mea problema este ca nu stiu ce fel de act sa fac pentru a muta sediul societatii Y si pentru a avea sediu social pentru societatea Z.Si cum sa facem cu pretul pe care il platim pentru chirie .
Astept un raspuns cat mai urgent !!!!!!!!!!
Va multumesc
Buna ziua ,

Va scriu in legatura cu angajarea in munca a unui cetatean marocan.Pentru a primi viza de lunga sedere pentru angajare in munca de la ambasada Romaniei la Maroc , este necesara obtinerea autorizatiei de munca , eliberata de Oficiul Roman pentru Imigrari.In opisul de documente care trebuie depuse la ORI , se regaseste si diploma de studii ,necesara pentru incadrarea pe post conform COR.
Intentia sefului meu este de a-l incadra pe postul de "Intendent- cod COR :512105 " . Mentionez ca cetateanul marocan are doar 9 clase si detine un certificat eliberat de institutia din Maroc , care atesta cele 9 clase .
Cei de la imigrari mi-au spus ca pentru postul de intendent , deci pentru grupa 5 , sunt necesare studii medii,in consecinta liceul .De asemenea , mi s-a spus ca il pot incadra doar pe post de muncitor necalificat , dupa studiile lui .
Conform codului COR , grupei 5 ii corespunde nivelul de instruire - 2 .Stie cineva ce reprezinta acest nivel de instruire ? La ce se refera ?
Nu exista o portita legala care sa ma ajute sa il angajez , nu as dori pe postul de muncitor necalificat pentru ca va face munca de birou si teren .
Pentru noi nu sunt relevante studiile,dar pentru obtinerea autorizatiei de munca , avem nevoie de un act de studii .
Va multumesc .
Răspuns la discuția asigurare angajator
Va multumesc pentru sfaturi.Dar marea mea intrebare este:Am voie sa inserez in contractul de munca o asemenea clauza ?Cum ar fi recuperarea banilor pentru biletele de autocar in cazul in care nu lucreaza mai mult de 10 zile la firma noastra ?
Buna ziua

Firma la care lucrez , a semnat un contract de prestari servicii cu o firma din Franta.Problema mea este urmatoarea : Salariatii nostrii,pleaca dincolo la munca,noi asiguram cazarea si platim biletele de autocar . Unii dintre muncitori,nu stau mai mult de 2 zile si pleaca.Ce garantie ne putem lua noi ca firma , sa nu mai avem atata pierdere cu cei care merg in Franta pentru 2 zile?Mentionez ca biletele pentru 1 persoana dus-intors costa in medie 220 euro .Putem insera in contractul de munca o clauza prin care sa ii obligam in vreun fel sa ne dea banii inapoi in cazul in care nu stau mai mult de 10 zile acolo ? Este legal ?

Astept un raspuns urgent !!
Va multumesc