avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate iunana

Activitate iunana

sunt identice, aceleasi parti, aceeasi cauza
Buna ziua,

Va rog mult sa-mi spuneti cum se anuleaza un dosar in cazul in care s-au descgis doua dosare (civil) pentru aceeasi cauza.

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Va rog mult m-ar interesa si pe mine sa stiu care este noua grila de salarizare pentru excavatoristi sau masinist utilaje grele.
Aceasta informative este pentru tatal meu care lucreaza la o primarie locala.

Multumesc anticipat,
Iuliana

Răspuns la discuția penalizari CAS
Multumesc pentru raspuns.

Trebuie sa platesc contributia pentru veniturile mele din drepturi de autor si in cazul in care sunt angajat cu carte de munca pe perioada respectiva, si plateste angajatorul?

Discuție penalizari CAS
Buna ziua,

Am si eu o problema in care va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Sunt angajat din 01.05.2006 cu carte de munca pe perioada nedeterminata, pe langa servici sunt si compozitor cu piese inregistrate la ucmr-ada.
Mi-a venit acasa un plic de la CAS cum ca pe anii 2007-2008 am de plata 20 de milioane in total din care penalizari 9 milioane.
Intr-adevadevar au fost unele probleme la firma la care lucrez ca s-a tot schimbat conducerea insa nu inteleg daca ma afecteaza pe mine.
Daca sunt angajat si firma plateste CAS mai trebuie sa platesc pentru piesele muzicale care le fac?

Multumesc
Răspuns la discuția probleme salariale
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare, daca imi dau demisia sau plec din acest motiv beneficiez de somaj?

Paste fericit va doresc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.
Lucrez la o televiziune locala de aproape 7 ani, iar in ultimii ani s-au strans 5 salarii restante motivate de conducere din cauza crizei sau ca nu sunt bani.Ni s-a promis ca ii vom primi treptat insa in continuare problema persista si am ajuns in situatia in care o luna primim salariu, o luna nu.
Luna trecuta ni s-a adus la cunostinta ca televiziunea a fost vanduta catre alt patron care ne-a comunicat ca salariile restante vor fi achitate de vechiul patron in urmatoarea perioada.
Cu noua conducere am crezut ca va fi mai bine insa fiind saptamana inaintea Pastelui ne-au anuntat ca nu pot face minuni din prima si ca ne da doar jumatate din salariu urmand ca dupa sarbatori sa primim restu, in situatia in care luna trecuta nu am primit nici un ban.
Daca eu imi depun demisia sunt obligati in vreun fel sa-mi achite salariile restante care au ajuns undeva la 60 de mil.
Eu vreau sa plec dar nu vreau sa pierd acesti bani fiindca eu mi-am respectat contractu si m-a prezentat la servici si mi-am facut datoria.

Va multumesc pentru atentie.

Cu stima,
Iuliana
Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.
Angajatii unei firme care este o televiziune locala ne aflam in fata unei situatii neplacute, luna aceastya este a patra luna in 2 ani cand nu ne primi salariile.Dorim sa stim daca firma va ajunge in insolventa in aceasta situatie sau in ce conditii se ajunge la asta.Cei de la firma nu vor sa ne dea nici un raspuns.
De asemenea dorim sa stim cum ne putem recupera salariile.

Cu stima,
Iuliana
Discuție Concediere
Buna ziua,

Va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac in situatia urmatoare.
Lucrez la o firma de 3 ani si zilele trecute HR-ul au venit la mine si mi-au zis ca am doua optiuni de ales:
1. fie incheiem contractul de comun acord;
2. fie o sa fiu data afara cu necorespundere profesionala.
Ei vor sa ma dea afara din simplul fact ca din punctul lor de vedere nu mai sunt eficienta pe postul care il am, repet de 3 ani.
In firma sunt peste 300 de angajati dintre care un sfert cu aceleasi rezultate ca si mine si nu sunt dati afara.
Ce [pot face in acest caz?

Cu stima,
Iuliana Matei
Buna,
Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns la o problema, m-am trezit cu niste bani in contul bancar de la o firma cu care nu mai am legatura, nu mai lucrez acolo de ceva luni.
Pe extrasul de cont este specificat ca banii au intrat in contul meu ca si salariu.Exista posibilitatea ca firma respectiva sa ma oblige sa le returnez banii?

Multumesc.