Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna ziua,

Va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac in situatia urmatoare.
Lucrez la o firma de 3 ani si zilele trecute HR-ul au venit la mine si mi-au zis ca am doua optiuni de ales:
1. fie incheiem contractul de comun acord;
2. fie o sa fiu data afara cu necorespundere profesionala.
Ei vor sa ma dea afara din simplul fact ca din punctul lor de vedere nu mai sunt eficienta pe postul care il am, repet de 3 ani.
In firma sunt peste 300 de angajati dintre care un sfert cu aceleasi rezultate ca si mine si nu sunt dati afara.
Ce [pot face in acest caz?

Cu stima,
Iuliana Matei
Daca aveti alta optiune sa va angajati in alta parte puteti sa acceptati inchiderea CIM cu acordul ambelor parti.
Referitor la necorespunderea profesionala : s-au schimbat conditiile de munca?
Imprejurarea faptului ca nu mai sunteti efecienta probabil ca rezulta din evaluarile efectuate in companie, deci in acest caz societatea opteaza sa renunte la serviciile pe care le prestati si doar daca vi se incalca drepturile puteti sa-i actionati in instanta
Nu dv. puteti aprecia rezultatele colegilor.
Procedura de concediere ca necorespunzator profesional este mai greoaie dar o pot realiza. Nu inteleg ce v-a propus prin "contract de comun acord", pentru ca numai de comun acord se modifica contractul. Este bine sa va faceti o apreciere personala dar corecta fara sa o comparati cu altii ci numai cu fisa postului. Daca credeti ca veti reusi la evaluare atunci nu cedati, daca credeti ca aveti totusi carente in realizarile profesionale incercati sa mentineti locul de munca negociend o eventuala schimbare de functie sau salariu.
Incetarea c.i.m. prin acordul partilor nu o sa va dea dreptul sa beneficiati de indemnizatia de somaj.
Incetarea CIM cu art.61d din Codul Muncii (pentru necorespundere profesionala) va da dreptul la indemnizatia de somaj.