avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna ziua,

Va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac in situatia urmatoare.
Lucrez la o firma de 3 ani si zilele trecute HR-ul au venit la mine si mi-au zis ca am doua optiuni de ales:
1. fie incheiem contractul de comun acord;
2. fie o sa fiu data afara cu necorespundere profesionala.
Ei vor sa ma dea afara din simplul fact ca din punctul lor de vedere nu mai sunt eficienta pe postul care il am, repet de 3 ani.
In firma sunt peste 300 de angajati dintre care un sfert cu aceleasi rezultate ca si mine si nu sunt dati afara.
Ce [pot face in acest caz?

Cu stima,
Iuliana Matei
Cel mai recent răspuns: FLORIN VASILIU , Consultant resurse umane 07:13, 28 Aprilie 2010
Daca aveti alta optiune sa va angajati in alta parte puteti sa acceptati inchiderea CIM cu acordul ambelor parti.
Referitor la necorespunderea profesionala : s-au schimbat conditiile de munca?
Imprejurarea faptului ca nu mai sunteti efecienta probabil ca rezulta din evaluarile efectuate in companie, deci in acest caz societatea opteaza sa renunte la serviciile pe care le prestati si doar daca vi se incalca drepturile puteti sa-i actionati in instanta
Nu dv. puteti aprecia rezultatele colegilor.
Procedura de concediere ca necorespunzator profesional este mai greoaie dar o pot realiza. Nu inteleg ce v-a propus prin "contract de comun acord", pentru ca numai de comun acord se modifica contractul. Este bine sa va faceti o apreciere personala dar corecta fara sa o comparati cu altii ci numai cu fisa postului. Daca credeti ca veti reusi la evaluare atunci nu cedati, daca credeti ca aveti totusi carente in realizarile profesionale incercati sa mentineti locul de munca negociend o eventuala schimbare de functie sau salariu.
Incetarea c.i.m. prin acordul partilor nu o sa va dea dreptul sa beneficiati de indemnizatia de somaj.
Incetarea CIM cu art.61d din Codul Muncii (pentru necorespundere profesionala) va da dreptul la indemnizatia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie"fortata" nicusorilinca nicusorilinca ni se intampla un lucru ciudat...am fost supusi unor presiuni,amenintati ca daca nu semnam o forma de reconversie profesionala vom pirde niste drepturi(doua ... (vezi toată discuția)
Dreptul muncii- contract de munca-demisie-somaj krisseftika krisseftika Buna seara. As dori sa aflu in ce conditii se acorda ajutorul de somaj,daca prin concediere se poate acorda ajutorul de somaj, si daca prin desfacerea ... (vezi toată discuția)
Se pun presiuni asupra mea sa imi dau demisia! mosora mosora In cursul zilei de azi am fost sunat de o persoana de la departamentul Personal al firmei unde sunt angajat, care mi-a spus sa imi depun demisia pentru ca ei ... (vezi toată discuția)