avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Activitate lucianlaw

Activitate lucianlaw

Răspuns la discuția imputernicire Spania
exista vreo prevedere legala prin care notarul public roman sa nu poata incheia un act de transfer de proprietate daca imputernicirea din Spania nu este apostilata?
Răspuns la discuția imputernicire Spania
ok, am inteles, problema e daca trebuie sa prezint doar procura sau aceasta trebuie prezentat cu apostila aplicata?
Răspuns la discuția imputernicire Spania
multumesc pentru raspunsuri. Totusi, daca notarul roman a incheiat contractul de transfer al proprietatii in baza imputernicirii notariale emise in Spania si pe care nu a fost aplicata apostila, exista vreo raspundere de orice natura pentru acest notar? Exista vreo prevedere legala prin care notarul roman sa fie obligat sa solicite persoanei in cauza apostilarea imputernicirii (cu exceptia art. 3 din Conventia de la Haga)?
am o imputernicire emisa de un notar din Spania prin care sunt mandatat de un tert sa efectuez vanzarea unui imobil. Am tradus acest document si am autentificat la notar semnatura traducatorului. Pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare a imobilului trebuie sa prezint imputernicirea emisa in Spania cu apostila de rigoare sau e suficienta autentificarea de catre notarul spaniol? Este Romania semnatara a vreunei Conventii cu Spania de scutire de apostilare (as dori prevederi legale in acest sens)?
Trebuie sa prezint la notar la incheierea contractului de v-c imputernicirea cu apostila? Are notarul vreo obligatie cu privire la efectuarea de verificari legate de autenticitatea actului pe care urmeaza sa il prezint (as dori prevederi legale in acest sens)?
Răspuns la discuția legea 19/2000
in mod normal pensia ta de urmas nu trebuia sistata. scrie-mi la adresa de e-mail SEIKOAEM@yahoo.com si spune-mi exact forma de invatamant pe care ai urmat-o inainte de facultate. iti voi da ulterior un raspuns mai precis la problema ta.
Răspuns la discuția Cat mai am pana la pensionare?
pe langa faptul ca o sa castigati 1 an si 6 luni vechime, o sa vi se reduca si varsta standard de pensionare cu un an datorita perioadei de munca depusa in grupa a-II.
puteti plati orice suma, oricat de mare ar fi ea(insa cel putin pt salariul minim pe economie).
Răspuns la discuția Pensie urmas student bursier
bursa si pensia de urmas de care beneficiezi nu se exclud una pe alta, ci chiar din contra, fiind doua venituri de natura diferita. cat priveste neintelegerea ta legata de procentele aferente urmasilor lucrurile stau cam asa: cand este un singur urmas acesta va primi 50% din cuantumul pensiei sustinatorului la data decesului; cand sunt doi urmasi acestia vor primi impreuna 75% din cuantumul pensiei sustinatorului, iar cand sunt trei urmasi pensia va fi de 100%.
Răspuns la discuția Pensie urmas student bursier
bursa si pensia de urmas de care beneficiezi nu se exclud una pe alta, ci chiar din contra, fiind doua venituri de natura diferita. cat priveste neintelegerea ta legata de procentele aferente urmasilor lucrurile stau cam asa: cand este un singur urmas acesta va primi 50% din cuantumul pensiei sustinatorului la data decesului; cand sunt doi urmasi acestia vor primi impreuna 75% din cuantumul pensiei sustinatorului, iar cand sunt trei urmasi pensia va fi de 100%.
Pentru o persoana (roman) condamnata in Romania care a executat o parte din pedeapsa in alta tara, fiind ulterior extradata in tara, e necesara vreo cerere pt recunoasterea computarii sau aceasta opereaza de drept. Cui trebuie adresata eventuala cerere? Instantei care a pronuntat hotararea de condamnare?