Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 19/2000
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 19/2000

tatal meu este decedat de 15 ani. eu am 23 ani ,am terminat un colegiu-post liceal si sint studenta la facultate acum. conform legii 19/2000 de asigurari sociiale daca sint cuprinsa intr-o forma de invatamint organizata potrivit legii si am pina in 26 ani ,am dreptul la pensie de urmas. totusi casa de pensie mi-a sistat pensia de urmas pe motiv ca doar la prima institutie de invatamint urmata beneficiez de pensie de urmas. unde se prevede expres aceasta prevedere pt ca eu nu o gasesc. in legea 19/2000 nu o gasesc. va rog mult sa ma ajutati!!!!!!!!!
in mod normal pensia ta de urmas nu trebuia sistata. scrie-mi la adresa de e-mail SEIKOAEM@yahoo.com si spune-mi exact forma de invatamant pe care ai urmat-o inainte de facultate. iti voi da ulterior un raspuns mai precis la problema ta.