avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate ionutcmi

Activitate ionutcmi

Răspuns la discuția accident rutier cu victime
Am facut demersuri catre societatea de asigurare si pana la urma sunt de acord sa deschida dosar, dar nu stiu unele lucruri esentiale motiv pentru care ei isi cam bat joc si ma tin pe drumuri.
1. Nu stiu daca eu trebuia sa deschid dosar la societatea de asigurare sau sora mea (in cel mai bun caz), pt ca ea este persoana vatamata
2.Nu stiu foarte bine cum obtin actele de la politie, o anume anexa 2 despre care cei de la firma de asigurari ma tot intreaba..singurele documente pe care le detin sunt : polita RCA, hotararea judecatoreasca de neincepere a urmaririi penale , o adresa de la spital prin care imi cer sa platesc spitalizarea
Nu stiu daca constituie o problema faptul ca sora mea si tutorele varului meu au dat declaratii anterioare la dosarul care mi s-a intocmit si au spus ca nu au pretentii materiale..
Intr-un cuvant nu stiu cum sa fac sa obtin cat mai repede de la asigurator banii pentru spitalizare si atat..

VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
Va mutumesc foarte mult ....o sa ma intorc la acel sef de agentie un pic mai inversunat si mai informat....Va multumesc inca o data!

PS: Se pare ca niciuna din aceste societati de asigurare nu are pe site-ul propriu foarte bine exprimate aceste conditii in care se face asigurarea, in special pentru vatamari
In masina au fost inca 3 persoane, dintre care 2 ranite usor...nu ma intereseaza atat de tare pagubele pentru repararea masinii...cat faptul ca niste nemernici mi-au pus viata in pericol pentru ca nu s-au gandit sa adauge la cheltuielile pentru acel drum si cele pentru un semn de circulatie ..a carui existenta cu siguranta imi atragea atentia pe timp de noapte.
Taxa de timbru e ceea ce ma afecteaza cel mai mult in constituirea unui proces, plus gasirea unui avocat bun si nu ft scump.
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
Am fost astzi la BCR Asigurari, caci acolo aveam asigurare la acea data si mi-au spus ca nu acopera asa ceva....si ca trebuie sa platesc eu...deoarece sunt vinovat si victimele erau la mine in masina.
Am avut un accident foarte urat si care psihic m-a pus la pamant.Accidentul s-a petrecut in august 2008, pe un drum judetean care leaga o comuna de drumul european E85. Imprejurarile care au facut posibiil accidentul au fost:
1. starea drumului care era nou amenajat cu fonduri europene, chiar si marcat corespunzator,
2.faptul ca portiunea de drum de 3 km inainte de E85 era linie dreapta cu pomi pe margine, iar ultimii 900 m erau neasfaltati plus ca exista o dif de nivel la terminarea asfaltului si NU exista semn rutier care sa notifice niciunul din aceste lucruri
3. am ajuns la acea trecere de pe o portiune de drum pe cealalta cu o viteza undeva ~ 100km/h dat fiind aliniamentul si faptul ca era pe inserat(aveam farurile aprinse)
4. am pierdut controlul si in incercarea de a evita santul din stanga carosabilului am ajuns sa acrosez un pom pe partea dreapta
Va rog sa imi spuneti cu argumente daca se poate, daca e recomandat sau nu sa chem in instanta adm. drumului .....Mentionez ca politia a specificat in PV toate aceste aspecte plus faptul ca nu exista un semn de circulatie.
Anul trecut in august am avut un accident in care sora si varul meu au fost raniti si au necesitat cateva zile de spitalizare fiecare.Tinand cont ca ei erau la mine in masina, iar din cauza conditiilor carosabilului am ajuns cu masina intr-un pom...
RCA-ul meu asigura plata spitalizarii sau nu???...si va rog din suflet sa-mi spuneti in care articol de lege este prevazut acest lucru?..