avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate iculici

Activitate iculici

s-a schimbat legea la 1 august 2016 în ceea ce privește pensia de întreținere minor? vreau recalculare și aș vrea să știu la ce să mă aștept.
în 2014 s-a stabilit 123lei. (fostul soț mai are un copil din prima căsnicie, eu fiind a doua fostă soție).

Mulțumesc!
există vreo lege care să-mi permită o creștere salarială, fiind părinte unic întreținător de familie?
adică sunt divorțată și aș vrea să cer o mărire de salariu pentru a-mi putea crește copilul în condiții optime. aș vrea să știu exact numărul de lege, dacă este.
și cu deducerile cum e? că la noi se fac după cum are chef șeful de la RUNOS

MULȚUMESC!
în 2012 am terminat facultatea de asistență medicală. după licență n-am dus nici o hârtie la RUNOS,pentru că eram în C.C.C. în 2013 am scos diploma și am și dus-o la RUNOS, făcând și cererea pentru trecerea pe treapta următoare, as.med. lic.
spitalul nostru e municipal.
în 2011, când am intrat în CCC, salariul meu de încadrare era 697.
când am reînceput, oct. 2013, era 802 (1080 de bază).
acuma, după ce au venit aprobările de la minister pentru trecerea pe treapta superioară de salarizare, e 1295 s. de bază, pe cel de încadrare încă nu-l știu, că nu mi-au dat să semnez hotărârea.
(în septembrie se împlinesc 10 ani de la angajare.)
întrebarea mea: e normal așa mic??? mie mi se foarte foarte mic.
așa mică e diferența între studiile medii și cele superiore???

dezamăgire și regrete. acuma chiar regret anii pierduți la facultate. și banii. muulți! 12000lei/3ani studii + multe alte cheltuieli.
Răspuns la discuția pensia alimentarã
e a lui.
aș putea cere să o treacă pe numele fetii?
ce mă ține? nervii.
se poate cere pensia alimentară fără divorț?
adică, stăm separat (ne-a dat afară, pe mine și pe fată, schimbând yala) și nu mă ajută cu nimic. i-a mai cumpărat fetii un iaurt două, dar atât.

mulțumesc!
Discuție dosar pensie
se poate depune dosarul de pensie în timp ce persoana care trebuie pensionată se află în concediu medical?

să detailez: mama mea, născută în noiembrie 1952, trebuia să iasă la pensie în februarie2012. a mai lucrat. prin vară i s-a spus că nu se poate pensiona că nu este personal suficient. acum este internată în spital și șeful de la RUNOS insistă să depună ACUM dosarul. el. adică el să-l ducă la Casa de pensii. mai mult i-a spus tatălui meu că o mama va primi o recompensă, numai să se pensioneze.
după concediu medical mai are de luat 23zile de concediu de odihnă (zile lucrătoare) .
întreb: poate fi depus dosarul în timp ce persoana este în concediu medical și concediu de odihnă?

MULȚUMIRI!!!
buna seara!
as vrea sa stiu care ar fi salariul dupa noua grila de salarizare petru asistent medical , intr-un spital municipal. mentionez ca acum salariul de baza este 725, in octombrie dau examen pentru gradul principal.
si care ar fi salariul pentru acelasi asistent , dar cu studii superioare.

intreb pentru ca as vrea sa ma inscriu la continuare de studii, in asistenta medicala si as vrea sa stiu cu cat mi s-ar urca salariul dupa finalizarea facultatii. :help:
:O

cu multumiri.
Răspuns la discuția M-ar ajuta?
sunt licentiata in kinetoterapie, 2008. am uitat sa scriu in mesajul initial :P

mi se spune mereu ca facultatea asta nu ma ajuta la salariu, asta eu o stiu. tot ce ma intereseaza este masteratul,,, m-ar ajuta? ei zic ca nu, pentru ca facultatea nu e in domeniu ...

multumesc !
Răspuns la discuția M-ar ajuta?
sunt licentiata in kinetoterapie.
Discuție M-ar ajuta?
Care dintre aceste masterate :

1. Metode si tehnici de reabilitare
morfo- functionala odonto- periapicala.
2. Reabilitarea parodontala prin terapii complexe
conventionale si chirurgicale.
3. Tehnici de reabilitare complexa a edentatiei
partiale si a pierderilor de substanta
4. Reabilitarea orala pe implanturi
5. Sanatate publica oro- dentara
6. Management sanitar, bioinformatica
si biostatistica
7. Logopedie pedriatica
8. Produse de origine vegetala: medicament,
supliment nutritiv, aliment
9. Management si marketing farmaceutic.
10. Bazele nutritiei clinice
11. Epidemiologie clinica. Metodologia de studiu
in bolile multicauzale
12. Toxicologie clinica
13. Bioingineria reabilitarii

m-ar putea ajuta la serviciu? in sensul sa mi se mareasca salariul pentru studii superioare. Sunt asistenta medicala la spital municipal. Cei de la birouri zic ca nu m-ar ajuta un master pentru ca la baza am scoala postliceala. asa sa fie?

Multumesc anticipat !

L.E. Sunt licentiata in kinetoterapie, facultatea de Educatie fizica si sport, Universitatea "Stefan cel Mare" - Suceava , 2008.