avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate aramcos

Activitate aramcos

Discuție ARENDARE TEREN
Buna ziua

Arendarea unui teren extravilan pentru o perioada de 10 ani sau mai lunga are implicatii asupra mentinerii dreptului de proprietate al proprietarului ?
Am chimbat numele(nu prin casatorie ci la solicitarea mea) in strainatate ,pentru al schimba si in Romania care este procedeul?
Ce obligatii fiscale are un cetatean cu domiciliul in strainatate (pasaport CRDS) ?
Pensia de invaliditate de gr3 se transforma automat in pensie de vechime cu 5 ani inainte de varsta de pensionare .
Pot sa fiu asigurat intr-un alt sistem de pensii (UE) si sa lucrez ,fara a pierde dreptul de pensie in Romania ?
facand o oferta de pret la un teren extravilan sunt obligat sa vand daca exista raspuns la oferta mea ?
Un administrator (desemnat sau nedesemnat cu procura)al unui imobil poate dobandi dreptul de proprietate prin uzucapiune in cazul in care proprietarul este plecat in strainatate pe o perioada mai lunga (5 -10 ani)?
Buna ziua

Este posibil, prin legislatia actuala, ca un cetatean sa-si capete dreptul de proprietate asupra unor bunuri imobile (teren ,casa) ce sunt intabulate pe numele altui cetatean ce le-a dobandit legal prin act de vanzare-cumparare ?
Ce formalitati se incheie intre mine ca beneficiar si prestatorul de un serviciu si anume transportul unui autoturism(a carui sunt proprietar) cu ajutorul unei platforme di Italia in Romania?
Discuție Preemptiune
Am instiintat arendasul despre noul pret cu care intentionez sa vand ,prin intermediul uniu mediator unde ca litigiu am scris noul pret de vanzare care este mai mic decat acela cu care l-am instiintat prima data prin notificare trimisa prin executor judecatoresc(care la a doua mea solicitare a motivat ca se astrepta lamuriri cu noile reglementari ale Codului Civil acum dupa 15 februarie ,sugerindu-mi mediatorul) la care nu s-a prezentat ,astfel notarul emitindu-mi document de neprezentare .
Daca arendasul nu se prezinta ,mediatorul poate emite document de neprezentare ,astfel pot vinde la o alta persoana?
Prin neprezentare arendasul pierde dreptul de preemptiune?
Discuție invitatie
Am invitat arendasul prin intermediul unui mediator .Ca obiect am scris ca sa-si exprime dreptul de preemptiune asupra pretului vanzarii care este mai mic decat acela prin care l.am invitat printr-o prima notificare facuta prin intermediul unui executor.
Ce urmeaza in cazul ca nu se prezinta ?Poate mediatorul sa.mi elibereze act prin care arendasul a pierdut dreptul de preemptiune ,astfel putand sa-l vand la o alta persoana??