Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... invitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

invitatie

Am invitat arendasul prin intermediul unui mediator .Ca obiect am scris ca sa-si exprime dreptul de preemptiune asupra pretului vanzarii care este mai mic decat acela prin care l.am invitat printr-o prima notificare facuta prin intermediul unui executor.
Ce urmeaza in cazul ca nu se prezinta ?Poate mediatorul sa.mi elibereze act prin care arendasul a pierdut dreptul de preemptiune ,astfel putand sa-l vand la o alta persoana??
In cazul in care cealalta parte nu se prezinta, mediatorul va elibereaza un proces-verbal referitor la sedinta de informare cu privire la procedura si avantajele medierii cat si o "nota explicativa" a tuturor diligentelor depuse de mediator pentru a aduce si cealalta parte la masa negocierii.
Referitor la ultima intrebare, mediatorul nu are dreptul si nici calitatea de a elibera un act, din care sa rezulte ca arendasul a pierdut dreptul de preemtiune.
Mediatorul nu elibereaza acte de acest tip, in sensul descris de dvs - prin care sa decida direct ceva. Orice document care survine medierii nu este actul de vointa al mediatororului, ci a partilor, mediatorul doar consemnand.

Va poate elibera un proces verbal in care sa se consemneze ca a trimis invitatia, natura disputei pentru care a trimis invitatia in numele dvs si ce s-a intamplat ca urmare a trimiterii invitatiei ( de ex: a primit-o, dar nu a raspuns, a primit-o, dar a raspuns negativ, nu a primit-o deloc, a primit-o, a acceptat invitatia dar nu a venit la data si ora confirmate etc.), si la acest proces verbal ataseaza si formularele postale aferente sau corespondenta cu arendasul.

Cu acest proces verbal, dvs puteti ulterior face ce doriti. In functie de detaliile contractului de arenda ( ma refer la cele referitoare la dreptul de preemtiune) , este posibil sa fie util si ca mijloc de proba a dvs pentru a dovedi ca i-ati dat ocazia sa isi exprime acest drept.