avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate dulcedor

Activitate dulcedor

Răspuns la discuția cum este legal
Asta scrie in factura
Pe baza facturii se poate achita un avans de 30%, iar diferenta pana la cel tarziu 17 martie. In caz contrar, avansul achitat se retine cu
titlu de penalizare.
Semnarea si stampilarea facturilor nu constituie elemente obligatorii pe care trebuie sa le contina factura, conform Art. 319 (punctul 29), Cod
fiscal actualizat 2019.
Discuție cum este legal
am platit un avans pt. rezervare sejur in perioada 5-10.04.2020 in tara
datorita celor ce se petrec in tara, am hotarat sa renunt la sejur, dar agentia imi scrie ca voi fi penalizata de catre hotel cu 300 lei .Este corect?
factura este on-line pe e-mail, nu este semnata de nimeni, nici eu nu am semnat
am platit un avans pentru cazare hotel Vatra-Dornei ,in perioada vacantei de primavara, dar
datorita problemelor din tara cauzate de virusul covid 19, am hotarat sa renunt si am cerut banii inapoi,insa mi au spus ca ma penalizeaza cu plata unei zile de cazare, deoarece nu e un motiv ca sa renunt
este corect oare
ce as putea face
am platit un avans in cont bancar de 490 lei
Discuție Plata avocat
va rog sa ma lamuriti dc trebuie sa platesc acesti bani!

Solutia pe scurt: Respinge ca fiind tardiv apelul împotriva sentinţei civile nr. .. si ma obligă să plăteasc în favoarea statului suma de , reprezentând onorariu avocaţial pentru asistenţă juridică obligatorie, asigurată în apel din cadrul Baroului
unde ma pot adresa in cazul in care copilul meu in varsta de 7 ani este abuzat psihic de celalalt parinte/atat in timpul programului de vizita, cat si in pauze la scoala/ iar copilul refuza sa mai aiba vreo relatie cu celalalt parinte
am facut plangeri la protectia copilului, la politie,copilul a spus tuturor ce i se intampla cand merge la parintele celalalt/cum este abuzat psihic si chiar fizic(ciupit de gat) dar nimeni nu face nimic
unde pot merge ?sunt la capatul puterilor;de cand am divortat suntem terorizati psihic si nimeni nu ne ajuta!
Răspuns la discuția Custodie comuna
plangerea o voi depune maine la politie,insa eu doream sa stiu daca este adevarat ca desi fostul sot a facut apel la hotararea privind custodia comuna-asta in termenul dat de instanta pt drept de apel-ceea ce e scris in acea hotarare ramane valabil pana la o noua hotarare!
ma intereseaza stict legat de programul de vizitare minor
si da, fostul a cerut si inainte de a se da ultima hotarare ca sa nu mai plateasca pensia pt minor;instanta insa mi-a dat castig de cauza
Discuție Custodie comuna
-ce as putea face in cazul in care :s-a dat o hotarare judecatoreasca pt custodie comuna minor,fostul sot facand insa apel in instanta deoarece refuza sa mai plateasca pensie alimentara pt minor,cerand sa o dea in natura, at cand e copilul la el/are sanse de castig?
-astazi a venit la domiciliul meu si a facut scandal ca vrea copilul cf hot. judec. la care a facut apel/a venit politia dar au refuzat sa-mi accepte o plangere in scris pt scandalul facut de fostul sot/este normal?
Discuție plan parental
prin hotarare judecatoreasca,in urma divortului mi s-a incredintat minorul;acum tatal cere reinstaurarea autoritatii parentale comune.din cate am vazut,trebuie intocmit un plan parental...dar acesta este absurd\de exemplu,eu ce pot face in instanta daca tatal este un iresponsabil si aproape mereu cand ia copilul il aduce bolnav-minorul sufera de astm-sau cu vanatai pe corp,iar programul lui de lucru il face sa lipseasca mai mult noptile de acasa....sunt de acord cu un program ,dar facut corect,si chiar in interesul copilului!
Discuție protectie minor
va rog sa imi spuneti unde ma pot adresa pt a rezolva urgent urmatoarea ...problema:am un copil de 6 ani ,care imi este incredintat prin hotarare judecatoreasca;fostul sot are dreptul la un anumit program de vizita...problema este ca ,de fiecare data cand aduce copilul acasa, il aduce bolnav
acum,de exemplu are ochii rosii si pavilionul unei urechi...am facut multe plangeri peste tot ,fara rezultat;
imediat trebuie sa ia iar copilul pt o saptamana...as vrea sa i se interzica asta cumva,legal...plus de asta acum cere si custodie comuna...
da-ti un sfat,va rog
multumesc
Răspuns la discuția custodie comuna
nicidecum nu se pune problema de a ceda!instanta a hotarat intr-un alt proces decat in divort un program de vizita pt fostul,dar acesta a atacat in instanta decizia pt ca vroia mult mai mult!am castigat eu acest proces dovedind cu martori ca nu este benefic copilului sa petreaca mult timp cu tatal lui,iar acum fostul ataca iarasi in instanta
problema e ca minorul are astm bronsic;eu m-am ocupat mereu de copil,fostul doar cu urlete si amenintari;de cate ori ia copilul il aduce f bolnav/am dpvezi si multe plangeri peste tot/fostul sta singur in chirie si tot la 3 luni schimba femeile...stiu ca pare penibil,dar nici o persoana normala nu ar accepta sa stea mai mult timp cu el...sunt multe de spus...ideea e ca eu voi face acest lucru tocmai pt binele copilului


[inca o data va rog, nu mai scrieti cu majuscule !!]