Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

buna ziua
as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii...in urma divortului am obtinut incredintarea minorului meu,printr-o sentinta definitiva si irevocabila;
fostul sot insa m-a actionat in judecata pe motiv ca vrea custodie comuna
tot prin instanta i s-a dat dreptul la un program de vizita minor
problema e ca eu as vrea sa i se scada acest program de vizita,nicidecum sa fie custodie comuna....
as vrea sa stiu daca am vreo sansa
multumesc
Depinde de ce motive invocati, de probe si de cum le apreciaza instanta.
Cererea tatalui e firesca, se prea poate sa i se admita cererea.
Trebuie sa aratati instantei ca programul lung de vizita al tatalui ii dauneaza minorului...ca ii incurca programul la scoala de ex....daca minorul nu se simte bine in compania tatalui ..mai bine pentru dumneavoastra....dar...

parerea mea..orice ar fi intre dvs, si fostul...nu folositi copilul ca arma de razbunare...ganditi-va ca este in interesul copilului sa-i aiba alaturi pe ambii parinti in dezvoltarea sa si in obligatiia amandorura sa aveti grija ca acest copil sa creasca fara lipsuri...
Sa stiti ca lipsurile pe cale emotionala sunt mult mai devastatoare decat orice lipsuri materiale in formarea copilului ca viitor adult...Nu este vina copilului ca dumneavoastra nu va mai intelegeti ...inca odata...nu folositi copilul ca arma impotriva celuilalt si incercati sa gasiti o cale de mijloc.

V-as sfatui sa nu cereti instantei asta, cel putin nu acum, pentru ca v-a fi in defavoarea dvs,, ci peste un timp printr-o achiune separata de restrangere program vizitare sau eventual custodie exclusiva, daca veti putea dovedi cu martori sau inscrisuri ca acest program este intrutotul in defavoarea minorului.
nicidecum nu se pune problema de a ceda!instanta a hotarat intr-un alt proces decat in divort un program de vizita pt fostul,dar acesta a atacat in instanta decizia pt ca vroia mult mai mult!am castigat eu acest proces dovedind cu martori ca nu este benefic copilului sa petreaca mult timp cu tatal lui,iar acum fostul ataca iarasi in instanta
problema e ca minorul are astm bronsic;eu m-am ocupat mereu de copil,fostul doar cu urlete si amenintari;de cate ori ia copilul il aduce f bolnav/am dpvezi si multe plangeri peste tot/fostul sta singur in chirie si tot la 3 luni schimba femeile...stiu ca pare penibil,dar nici o persoana normala nu ar accepta sa stea mai mult timp cu el...sunt multe de spus...ideea e ca eu voi face acest lucru tocmai pt binele copilului

[inca o data va rog, nu mai scrieti cu majuscule !!]
gi-jane2, moderator
Incercati sa va judecati cum puteti mai bine si sa va expuneti motivele mai ales in scris.
Aveti nevoie si de martori.
Ca regula nu se micsoreaza programul de vizita.
Autoritatea parinteasca comuna este reglementata de art. 397-404 din noul Cod civil.
Regula instituita prin noul Cod civil este ca autoritatea parinteasca revine in comun ambilor parinti.

Aceasta inseamna ca ambii parinti au drepturi egale in luarea deciziilor cu privire la viata copilului lor si prerogative mult mai largi in a interactiona cu el.
Astfel, instanta va trebui sa stabileasca :
- daca autoritatea parinteasca va fi exercitata in comun sau va fi exercitata de un singur parinte
-domiciliul copilului la unul dintre parintii sai si relatiile personale la care are dreptul celalalt parinte cu care copilul nu locuieste in mod statornic;
-contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copilului.

Daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al copilului, potrivit art. 398 alin. 1 Cod civil, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

Succes.