avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate andra68

Activitate andra68

Discuție Succesiune
Buna ziua,
Apelez din nou la amabilitatea dvs. adresandu-va cateva intrebari.
Problema mea este urmatoarea: din masa succesorala (succesiunea a fost dezbatuta, dintr-o eroare, la tribunal, ulterior am aflat ca se putea si la notar, succesorii fiind intru-totul de comun acord) a rezultat si un loc de veci. Din pacate, tribunalul a omis sa atribuie unuia din cei trei mostenitori acest loc de veci. Intrebarea mea este: ce se poate face acum dupa incheierea procesului? acest loc poate apartine in mod egal celor trei sau trebuie trecut doar pe numele unui singur mostenitor? Este bine stiut ca locurile de veci nu se vand, se doneaza insa personal as dori sa nu fie instrainat. Ce pot face daca eu am aceasta dorinta insa ceilalti ar vrea sa-l instraineze?
Multumesc anticipat pt.raspunsuri, o zi frumoasa!
Discuție Achizitie auto
Buna ziua,
Nu stiu daca am intrat in sectiunea potrivita dar va rog sa ma sfatuti intr-o problema.
Un prieten a achizitionat o masina SH si a incheiat ctr. V-C la un birou de acte auto insa din neatentie, nu a fost mentionata suma in acest contract. In indeplinirea celorlalte formalitati poate intampina greutati din aceasta cauza?
O alta problema ar fi ca cel de la care a cumparat masina a luat-o la randul lui de la o firma de leasing dar nu a inscris-o pe numele lui, a pus-o in vanzare. Are factura fiscala si chitanta care atesta ca a achitat-o la leasing (sincer, nu am inteles daca este copie sau original). Prietenul meu are in momentul de fata urmatoarele documente : cartea de identitate a masinii, talonul, casco, RCA, rovinieta, factura+chitanta (mentionate anterior), ctr.V-C (dar fara suma ), copie CI vanzator. Urmeaza ca vanzatorul sa scoata certif.fiscal si sa continue procedura de V-C. As dori sa aflu o parere....este OK pana acum? Ar trebui ca prietenul meu sa primeasca si alte documente de la vanzator? Am uitat sa mentionez ca i-a dat banii la semnarea ctr.
Va multumesc anticipat pt.raspunsuri si va doresc o zi frumoasa
Răspuns la discuția Intabulare apartament mostenit
Multumesc frumos pt.raspunsuri.
Buna ziua,
Problema mea este urmatoarea:
In urma decesului verisoarei noastre, eu impreuna cu inca doi veri am mostenit un apartament.Succesiunea s-a dezbatut la Judecatorie pt. ca la momentul respectiv era mai ieftin. Avem sentinta definitiva si irevocabila,iar eu am primit apartamentul dand sulta celorlalti doi.Mentionez urmatoarele:
- Apartamentul va fi vandut.
- Am depus actele necesare schimbarii de rol la Finante Publice Locale si urmeaza sa trec la urmatorii pasi in vederea vanzarii.
- Acest apartament are cadastru si intabulare, facute de defuncta, deci cartea funciara este deschisa
Am unele intrebari si va rog daca se poate sa ma ,,luminati" putin :D
1. Trebuie facut cadastrul din nou? -nu mi se pare normal, dar.....
2. Trebuie facuta intabularea din nou pe numele meu?
3. Trebuie sa am declaratiile verilor mei cum ca au primit sulta?
4. Ce acte imi sunt necesare la aceasta intabulare si cam care sunt taxele pe care trebuie sa le platesc? Unde se platesc taxele pt.intabulare? Chiar la OCPI sau....Trezorerie, CEC....
5. Cam cat dureaza intabularea in regim normal si cat in regim de urgenta si care este taxa pt.urgenta?
6. Dupa intabulare, extrasul de carte funciara il scoate obligatoriu notarul (ar fi mai usor, zic eu) sau eu?
7. Avand sentinta, actele casei, schimbarea de rol, cadastru, intabularea si extrasul de carte funciara, dovada achitarii intretinerii de la Asociatia de Proprietari, pot considera ca este OK si pot incheia actul de V-C?

Multumindu-va anticipat pt. raspunsuri, va doresc o zi frumoasa !
Răspuns la discuția OUG 50
Buna ziua,
Pana in prezent nu am primit nici o instiintare din partea bancii ca imi vor returna banii si sunt convinsa ca nici nu o vor face dat fiind faptul ca acum legea este batuta in cuie.
Acum ca apele s-au linistit si am fost ''pusi la zid'' indraznesc sa mai pun si eu cateva intrebari :
-ce sa fac, sa raman la contractul initial? Daca da, mai beneficiez de noul comision de rambursare anticipata? Sau sa semnez actul aditional? Mentionez ca prin nesemnarea AA am sperat ca ''scap'' de com.de risc.....in rest nu ma afecta , creditul meu fiind cu dob.fixa pe toata perioada.Pentru oricare varianta as opta, de platit tot voi plati acea suma....com.risc=com.adm.credit, nu?
-daca raman la contractul initial in care scrie clar ca : com.de administrare(dar nu spune a ce) este zero, imi pot percepe totusi acea suma considerand-o com.risc (pt. ca asa este in contractul initial) chiar daca in prezent este interzis?
Sapt.viitoare voi merge sa achit rata(scadenta este pe 17.01) si sunt curioasa daca imi vor cere din nou si com.adm.cont pt.ca din iunie pana in prezent am platit si adm.credit(adica risc redenumit) si adm.cont(care nu figureaza nicaieri).Sunt....in ceata :( si m-ar ajuta niste pareri.....pentru care multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Uzufruct
Locuieste singura si nici nu are alte venituri iar de cererile completate s-a ocupat presedintele blocului ca in fiecare an. Adevarul este ca nu m-am adresat celor in drept dar am apelat la ajutorul dvs.pt. a fi sigura ca nu solicit ceva ce de fapt nu i se cuvine. Ma gandeam ca nu cumva situatia sus mentionata (uzufruct) sa anuleze dreptul la subventie. Probabil s-a produs o greseala.
Multumesc mult pt. raspuns
Discuție Uzufruct
Buna seara.
Ma aflu in urmatoarea situatie: mama mea este uzufructuar iar eu nud proprietar.
Intrebarea mea este : mama avand o pensie de 500 ron poate beneficia de subventia pt.caldura? Mentionez ca in fiecare an a primit ajutorul pt.caldura numai in aceasta iarna nu. Sa fie doar o greseala sau chiar nu are dreptul ?
Multumesc anticipat pt.raspuns.
Răspuns la discuția Frauda la Card....
Draga Nadina....in Romania este posibil orice. Daca poti dovedi da cu ei de pamant!
Răspuns la discuția OUG 50
Buna seara,
Ma aflu intr-o situatie similara :
Raspunsul OPC-ului este ca s-au aplicat sanctiuni bancii pt.urmatoarele:
-perceperea comisionului de risc din iunie si pana in prezent
-redenumirea comisionului de risc in com.de administrare (in contractul initial com.de adm. este 0)
-perceperea concomitent a doua tipuri de com.de administrare (cont si credit)
Deasemenea, ma informeaza ca banca va trebui ca in termen de 15 zile sa imi returneze sumele respective incasate si ca raspunsul primit ,,nu imi ingradeste dreptul de a ma adresa justitiei''.
Sa fie oare posibil ca banca sa se conformeze si doar in urma anchetei OPC sau trebuie ajuns in instanta?
Din moment ce astazi legea a fost votata si nu se aplica si creditelor in derulare, eu....in ce situatie ma aflu? Mai pot face ceva de acum incolo?
Multumesc anticipat pt. raspuns.
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc din suflet pt.raspunsuri. Imi pare rau ca nu am cerut aceste sfaturi de la bun inceput.Acum este evident ca cine trebuia sa isi faca treaba nu si-a facut-o corect. Evitam tracasarea unor oameni in varsta si asa bolnavi si cu alte probleme pe cap #-o.