avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Frauda la Card....
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Frauda la Card....

Poate sa ma ajute cineva cu privire la aceasta situatie? In septembrie am cumparat de la Media Galaxy un uscator de par, am vrut initial sa-l platesc cu cardul avantaj, i-am dat casierei cardul, dar intreband-o dc mai exista sistemul de rate, mi-a raspuns ca nu si atunci am retras cardul si i-am platit cu cash. In octombrie pe extras mi-a aparut suma de 49.99 ron avand o cumparatura de la Media Galaxy. Stiind foarte sigur ca eu nu am luat nimic de la Media Galaxy cu cardul si urmarind f bine casiera pana la inapoierea cardului, am facut refuz de plata. Nu m-am gandit niciodata ca cei de la banca ar putea sa-mi dea un asemenea raspuns. Oameni buni...suntem in Romania..orice e posibil. Am trimis un mail frumos la banca, am facut copie de pe bonul fiscal al uscatorului care era in valoare de 79.99 si l-am atasat cererii mele de refuz. Pe bon era trecut incasare cash...Ghiciti raspuns de la un mare domn director de la banca prin care imi refuzau frumos cererea si imi explicau ca am acolo si chitanta cu care s-a achitat la Media Galaxy cei 49.99. Nu stiu daca se poate numi prostie sau bataie de joc, dar asa ceva nu mi s-a parut normal. Mi-au trimis o chitanta, care avea suma de 49.99ron, era la cateva minute dupa ce eu achizitionasem uscatorul, dar culmea nu era nimic ce tinea de mine pe acea chitanta: numele nu era al meu, numarul de cont nici atat, data expirarii cardului nu, semnatura altcuiva... Cum e posibil asa ceva? Nu va imaginati ca am lasat asa, am tot contactat banca, am tot asteptat un raspuns pozitiv din partea lor, culmea dupa 5 luni, am sunat tot eu, acelasi raspuns, aceleasi explicatii! Asta e mai mult decat bataie de joc....Sunt decisa sa merg in continuare, pana mi se face dreptate, sa-i dau in judecata.
Stie cineva care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac in continuare? Am raspunsul lor, am chitanta mea, as vrea sa mai existe si inregistrarile video de la Media Galaxy.
A mai intalnit cineva asa ceva?
Nu v-ati adresat cui trebuie. Trebuie sa mergeti la magazin si lor sa le reclamati. Banca are un contract cu magazinul si este obligata sa il respecte. magazinul este cel ce v-a incasat banii in mod nejustificat. In baza celor doua chitante, si daca cei de la magazin nu va restituie banii, puteti apela la protectia consumatorului. Nu inteleg faza cu numele si cu semnatura.Cum sa va debiteze contul cu o chitanta ce are alt platitor ? Asta este foarte ciudat!
la card avantaj am patito si eu stiam ca am in cont undeva la 400-500 de ron dar cand colo nu aveam nimic ducandu-ma la ei mi au dat un extras cum ca cineva cu o zi inainte ridicase numeraru de pe card le am spus ca asa ceva nu e posibil si ca nu le mai platesc ca ii dau in judecata dupa un timp sunandu ma cineva de la birou de la ei mi a zis sa mi platesc rata la card ca am restanta si i am d-lui ca nu i platesc ca eu n am scos nici un ban de pe card omu sa uitat sa verifice si ca nu ca banii sunt pe card dar sunt blocati ca am intarziat le am zis ca asa ceva nu e posibil unu sa zica asa altu asa sa minta toti la fel dk e eu mi am platit rata cum a trebuit puneam bani pe card dar cardu tot gol era de exemplu puneam 150 de lei nu imi bagau pe card decat jumate dobanda si comisionu la semnarea contractului scrie destul de clar ca sunt fixe ei le au marit din prima luna aproape mi a venit odata la firma unde lucrez un plic catre dl director ca sa mi faca oprire din salariu dar numai lucrez acolo si daca e de ma da in judecata am toate chitantele si extrasele de cont sunt niste hoti extrase de cont fac si eu si contabilitate dar ca d na care mia vb de zicea ba alba ba neagra e vina statului ca pe timpu lu ceausescu nu erau tot felu de banci fantome sa ti creasca rata dubla intr o jumate de an si e vina noastra ca noi alegem dar toti sunt niste hoti toti sunt pt ei
Silviana, in cazul in care la prima incercare ti s-a raspuns in acest fel total strigator la cer, gen prostirea omului pe fata, trebuie sa revii, mai agresiva, macar ca sa iti calmezi nervii produsi de aceasta intamplare. Amenintarea cu plangere penala poate face minuni, dar in cazul tau o plangere la OPC ar fi foarte indicata.
Cred ca vina este a bancii, care ti-a debitat contul tie in loc sa-l debiteze pe cel al clientului care a semnat chitanta de la POS-ul magazinului. Faptul ca inainte cu cateva minute si cardul tau s-a plimbat prin zona POS-ului magazinului poate indica si ca e de vina sistemul pay net, dar inainte de toate tu ai un contract cu banca, si banca ta ti-a debitat contul fara sa verifice daca sunt indeplinite conditiile - in speta daca ai semnat vreo chitanta de plata prin POS. Chiar daca aparea numele tau dar semnatura altcuiva, refuzul de plata era justificat ( asa se procedeaza in caz de furt al cardului).
salut, ma numesc Ana-maria si sunt casiera, am dat din greseala peste comentariul tau, vroiam sa-ti spun anume ca fac rate prin card avantaj, si crede-ma, mai ales ca ai urmarit-o cu privirea pe don`soara care era la casa, iti pot spune ca si daca trecea cardul sa incaseze ceva, nu reusea pentru ca sunt toate cu pin securizat, singura explicatie o pot da prin faptul ca s-a incasat prin alt card la cateva minute, si pos-ul prin care se trece cardul sa-ti fi umflat tie factura printr-o eroare a lor, si altcuiva sa-si fi luat gratis ceva, mergi sa iei chitanta de pos, faci o copie dupa ea, si dupa bonul de la casa, si poti merge sa-i dai in judecata, magazinul nu este de vina, pos-ul lor inseamna ca e de cacao, am si eu asa ceva, dar de jumatate de an de cand il avem, nu am avut probleme. poate fi de la conexiunea prin care e facuta. ti-a trecut cardul prin pos ? poti verifica deasemeni al cui este contul de card, ca tot de la avantaj este.. daca aveau pos de avantaj. nu stiu, ai mai multa incredere, nu-s minciuni ce faci! e dreptatea ta. lupta-te!
buna tuturor,

Citesc cu mult interes discutiile de pe forum si am ajuns la o singura concluzie :noi romanii cand avem o problema cu anumite plati in magazine nu facem altceva decat sa invinuim bancile.
Chiar e atat de greu sa analizam la rece situatia si sa vedem care este adevaratul vinovat?
Draga Silvana.....incerca sa urmezi firul care incep si se tremina in magazin.
Banca nu are nici o vina daca ii vine de incasat o plata efectuata cu cardul nu face altceva decat sa inregistreze suma si atat,nu are posibilitate sa verifice daca tu ai facut cumparatura sau cadul tau a foat clonat sau mai stiu eu ce si cumparatura e facuta de alta persoana .........bonurile ficale raman la comerciant ,nu merg in banca.
Orice operatiune de plata POS se face astel:se trece cardul cu banda magnetica aprin POS ,se introduce PIN-ul si se semneaza bonul fiscal.
Daca unul dintre acesti pasi nu este urmat atunci este vorba despre un fals pe carea ATENTIE nu l-a facut banca ci Comerciantul.

Iti urez multa bafta in rezolvarea provblemei si te astept cu vesti bune pe forum !

Alte discuții în legătură

Judecata dflorin3 dflorin3 Buna ziua. Prietena mea lucreaza intr-un magazin de electrocasnice...foarte renumit la noi. Problema este urmatoarea: Anul trecut in Decembrie 2013,la o ... (vezi toată discuția)
Cash direct din bancomat gdec gdec Salutare la toti! Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu: patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ... (vezi toată discuția)
Plata card emitere bon fiscal? LazarAlinaMihaela LazarAlinaMihaela Buna ziua, am un coafor si am avut o \\\\\\"mica problema\\\\\\" cu un client. Practic domnul a achitat cu cardul acum o saptamana plata unor servicii care ... (vezi toată discuția)