avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate madalina_oprea

Activitate madalina_oprea

Răspuns la discuția Calcul CM
Multumesc!
Răspuns la discuția Persoana în întreținere
Aproximativ 1313 lei net(depinde si de codul CAen al societatii)
Discuție Calcul CM
Buna ziua!
Cum calculez corect baza de calcul la un CM , cod 01, perioada CM 16.08.2016-18.08.2016.
Salariat angajat din 07.03.2016.Nu a mai lucrat in alta parte.Nu are stagiu complet de 6 luni.Pentru perioada 01.02.2016-06.03.2016 ii calculez venit zero si ii adaug nr de zile lucratoare?Stiam ca doar la urgenta medico-chirurgicala nu este obligatoriu stagiul complet.Mai jos sunt veniturile lui pt perioada lucrata.Multumesc frumos!
zile lucrate luna venit brut
19 03 2800
21 04 3000
21 05 3000
21 06 3000
21 07 3000
Nu stie nimeni?
madalina_oprea a scris:

Buna ziua!
Am o locuinta care a fost inchiriata in perioada 01.06.2016-17.10.2016.Contractul de inchiriere a fost facut pe un an(01.06.2016-30.05.2017) si inregistrat la ANAF, tot atunci am completat si declaratia 220 conform contractului.Intre timp chiriasul a plecat mai devreme, respectiuv in 17.10.2016.La anaf am fost sa inregistrez rezilierea mai devreme a contractului , dar mi s-a spus ca trebuie doar sa depun din nou o declaratie 220 pe anul 2016 cu venitul actual , in functie de noua data de plecare.Este corect asa?Nu trebuie sa inregistrez si rezilierea? Care este termenul in acest caz?Multumesc!


Buna ziua!
Am o locuinta care a fost inchiriata in perioada 01.06.2016-17.10.2016.Contractul de inchiriere a fost facut pe un an(01.06.2016-30.05.2017) si inregistrat la ANAF, tot atunci am completat si declaratia 220 conform contractului.Intre timp chiriasul a plecat mai devreme, respectiuv in 17.10.2016.La anaf am fost sa inregistrez rezilierea mai devreme a contractului , dar mi s-a spus ca trebuie doar sa depun din nou o declaratie 220 pe anul 2016 cu venitul actual , in functie de noua data de plecare.Este corect asa?Nu trebuie sa inregistrez si rezilierea? Care este termenul in acest caz?Multumesc!
Buna ziua!
Ma puteti ajuta cu un raspuns catre ANAF?Am urmatoarea situatie:
In luna decembrie 2012 nu am avut nici un fel de activitate(pfa inregistrat in ROI si platitor de TVA).Am depus decontul de tva (d300) dar nu am depus si D394 SI nici D 390, pt ca erau pe zero si stiam ca nu se depun.Acum fiscul ma pune sa platesc amenda pt nedepunere sau sa fac o petitie in care sa le explic conform a ce.... nu am depus ca era zero.
In instructiunile de completare ale dclaratiilor screi foarte clar...ce sa la explic mai mult de atat?Ei sustin ca daca sunt inscris in ROI rtrebuia sa le depun chiar si pe zero.
Răspuns la discuția Poprire pe salariu
Puteti sa imi dati o baza legala?
Buna ziua!
Am primit de la un executor, pentru un salariat, o poprire pe care nu scrie exact cat trebuie sa ii retin .Avand in vedere codul de proc.civila nu pot retine mai mult de 1/3 din venitul net.
Intrebarea mea 1/3 se calculeaza din venitul net (cel inainte de impozitare) sau din salariul net ( ceea ce primeste efectiv omul in mana)?Sunt doua notiuni diferite dar care se confunda de cele mai multe ori.
Multumesc!
Răspuns la discuția Facturare
Sunt un pic bulversata.... ce trebuie atunci facut de catre fiirma din Oradea? Sa duca marfa in italia si cel din italia sa o duca la Constanta?Il costa transportul cat nu face....cand este mult mai simplu sa o duca firma din Oradea direct in Constanta.
Răspuns la discuția Facturare
Pai livreaza direct clientului firmei din Italia( client care este in Constanta)