avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Activitate floby

Activitate floby

Buna ziua,
In ce conditii pot pleca de la o firma si sa pot beneficia de ajutor de somaj ?
am vechime de 9 ani.Nu sunt dat afara pt ca am facut ceva "rau", ci doresc incetarea ctr. de munca cu acordul partilor. Dar primesc ajutor de somaj ?
Va multumesc !
Buna ziua,
As dori sa aflu mai multe informatii pentru urmatoare situatie ... "viitoarea mama" a fost disponibilizata incepand cu 01 Oct.2013,are vechime de aprox.5 ani si nu a avut intreruperi (de cotizatie CAS/CFS) in toata aceasta perioada.In cazul in care va ramane insarcinata ea va beneficia de vreun ajutor de la stat (dupa nastere), asa cum li se acorda celor angajati ? (12/24 luni) si daca da, care este durata si
cuantumul sau formula de calcul al indemnizatiei primite.
Va multumesc!
Discuție Ingrijire copil
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu urmatoarea problema: o persoana a infiat un copil de la 6 zile(in prezent are 2 luni).Ea a renuntat la locul de munca full time pe care-l avea(asistenta medicala) pentru a avea grija de copil si pentru a primi indemnizatia de ingrijire.Concomitent cu activitatea de asistenta medicala ,ea preda cursuri la o scoala postliceala sanitara part-time(cu toate actele in regula).Intrebarea mea este : persoana in cauza are dreptul de a mai profesa part-time(la scoala post-liceala) si in acelasi timp sa primeasca indemnizatia de ingrijire a copilului ? Va rog sa-mi precizati articolul si aliniatul din codul muncii pentru aceasta problema.
Va multumesc!

PS: Discutia am lansat-o initial(gresit) pe alta sectiune a forumului si nu am primit raspuns.
Răspuns la discuția Suspendare permis
Am inteles. Este posibil sa tin permisul la mine(daca Politia nu vine sa mi-l ia), fara a circula in perioada cu pricina? Intreb asta doar ca sa ma scutesc de drumuri suplimentare si pierdere de timp pe la Politie.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. As dori o lamurire/indrumare ...ce trebuie sa fac in cazul in care mi s-a suspendat permisul pe perioada de 30 zile. Am fortat un semafor(trecand pe un "galben tarziu") si m-au vazut. Procesul verbal a fost intocmit si am primit 2 pct. de amenda. Am achitat c-val amezii in decurs de 48 ore( doar 60 lei).Mi s-a spus ca incepand cu data de X ale lunii nu mai am dreptul sa conduc timp de 30 zile calendaristice.Trebuie sa fac ceva anume , in afara de a duce o copie dupa chitanta la Politie?
Precizez ca permisul de conducere este inca in posesia mea, si de la agentul constatator am primit doar PV.
Va multumesc.
Discuție Litigiu E-On
Buna ziua,
Vin la d-voastra cu o problema pe care o are un prieten .
Locuiste la casa si are montat in 2001 2(doua) contoare electrice diferite , unu pt 220V si altul pentru 380V.Contractul a fost facut pentru cel de 380V si implicit in baza lui a primit facturile pentru energia electrica consumata.El a presupus ca valoare facturii care ii era emisa este pt. energia consumata cumulata de pe cele 2 contoare, insa acum 1 luna a primit vizita unor angajati E-On pt reinnoirea contractului(380V) si a aflat cu stupoare ca nu i s-a intocmit un contract pentru celalalt contor(220V).S-au verificat dispozitivele de masurare a energie electrice si nu s-au constatt nereguli la sigilii sau de alta natura.
Angajatii E-on care au fost prezenti i-au sugerat prietenului meu ca va fi nevoit sa achite toata cantitatea de energie electrica pe ca re a consumata in perioada 2001-2009 (valoarea ajungand la aprox. 30-35mil. lei vechi).
Este legala aceasta masura pe care i-au sugerat-o acei angajati . Cum trebuie sa procedeze in aceasta situatie ?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Intrebare despre somaj
Am inteles.
Am pus aceasta intrebare, deoarece la dosarul pt acordarea ajutorului de somaj este necesar copie dupa diploma de studiu.(aici era nelamurirea mea).
Va multumesc :D
Buna ziua. As dori sa-mi dati un raspuns la urmatoarea problema.
Lucrez din august 2006, iar in februarie 2007 mi s-a incetat contractul de munca(pe perioada nedeterminata) din motive de lipsa de activitate pe o durata de 2 luni de zile doar.La 1 aprilie 2007, am fost re-angajat pe acelasi post in aceeasi societate unde mi-am desfasurat activitate pana in prezent. Datorita crizei si problemelor financiare actuale se va suspenda intreaga activitate a firmei pe o perioada nedefinita.
Eu am terminat cursurile unei faculati acreditate,insa din motive personale nu mi-am putut da examenul de licenta.Tot ceea ce am de la ei, este o adeverinta in care se specifica faptul ca am finalizat cursurile.
Acest lucru imi poate afecta dreptul la indemnizatia de somaj ? Specific ca pe toata perioada cat am lucrat , activitatea mi-a fost inreg. in cartea de munca si mi s-au retinut toate obligatiile catre stat.(CAS, CFS)
(daca sunt necesare alte precizari,le voi comunica ulterior)
Va multumesc !