avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate antecume

Activitate antecume

Buna ziua,
Locuiesc la casa pe pamant. In momentul in care am construit casa, in certificatul de urbanism emis de primarie, anterior obtinerii autorizatiei de construire, mi s-a impus o retragere de 5m de la axul drumului pentru construirea gardului.
Aceasta a presupus pentru mine sa constuiesc gardul de la drum cu aproximativ 2m mai in spate fata de limita proprietatii rezultate conform masuratorilor cadastrale.

1. Va rog sa-mi spuneti care este situatia juridica a acestui teren, care teoretic este proprietatea mea, dar se afla in afara gardului care imprejmuieste proprietatea.

2. De asemenea va rog sa-mi spuneti daca primaria poate beneficia de acest teren dupa bunul plac executand diverse lucrari (de exemplu bransamente) fara a-mi cere acordul sau fara a ma notifica in prealabil.

3. In masura in care lucrari sunt realizate pe acel teren, dar la finalul lucrarilor, situatia acestei portiuni de teren nu este refacuta precum era initial, asupra cui ma pot adresa pentru a solicita remedierea problemelor?

Va multumesc.
Buna ziua,
Unul dintre fiii mei a contractat mai multe credite: doua credite de nevoi personale fara garantie si o descoperire de card. El e plecat in Thailanda si nu cred sa se intoarca prea curand. Nu o duce prea bine acolo si nu-mi poate trimite bani sa-i platesc ratele asa ca le platesc din pensia mea.
Ratele lunare se ridica la suma de aproximativ 600 ron (in conditiile in care nu acopar nimic din descoperirea de card si platesc doar dobanzi). Eu sunt pensionara si imi este foarte greu sa platesc aceste rate.
In momentul in care a contractat aceste credite adresa lui din buletin era chiar adresa la care locuiesc eu.
Spuneti-mi, va rog, in situatia in care nu mai platesc ratele la aceste credite pot creditorii sa-si recupereze banii executandu-ma silit pe mine sau sa-mi puna poprire pe pensie?
Precizez ca eu nu am nici un fel de rol (codebitor, imprumutat, girant) in acele contracte semnate de fiul meu.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
De fapt as vrea sa-i cer banii de care vorbeam mai sus. Dar sunt sigur ca constructorul nu va fi de acord sa-i plateasca.
As avea sanse sa castig un eventual proces daca l-as da in judecata?
Buna ziua,
O sa va descriu mai intai situatia despre care vreau unele detalii.
Am incheiat in urma cu aproximativ un an, un contract cu o firma de constructii pentru construirea unei case
Au inceput tot cam acum un an lucrarile de construire; la cateva zile dupa inceperea lor am adus un diriginte de

santier care sa supravegheze modul in care sunt executate aceste lucrari. Din prima zi in care a venit dirigintele

mi-a zis ca firma executa lucrarile in bataie de joc si ca nu respecta proiectul de constructie intocmit de

arhitect.
Cand l-am intrebat pe constructor despre situatia respectiva el mi-a zis ca intr-adevar nu respecta proiectul, dar

ca lucrarile sunt executate conform anexei la contractul semnat cu el si in care sunt prevazute solutiile tehnice

pentru realizarea structurii si finisajelor.
Pentru ca vroiam ca aceasta casa sa fie construita conform specificatiilor din proiect am preferat sa platesc in

plus (o suma deloc de neglijat).
Dirigintele de santier mi-a zis ca, in contract constructorul se angaja sa respecte proiectul si ca deci ar trebui

sa-i cer realizarea casei conform proiectului in aceiasi bani. Dar pentru ca imi era frica ca va parasi lucrarea si

apoi nu voi mai reusi sa-mi iau banii dati avans inapoi sau si mai rau sa o faca in aceiasi bani cu materiale de

proasta calitate, am preferat sa platesc acele sume suplimentare.
As putea acum, sa-i solicit restituirea acelor bani?

Precizez ca in contract sunt mentionate, printe altele, urmatoarele:
"valoarea contractului pentru lucrarile si materialele mentionate in anexa 2 la contract si descrise in anexa

1(specificatii structura si finisaje, modificari/suplimentari initiale la proiect) ramane fixa pe durata acestuia,

antreprenorul asumandu-si obligatia sa pastreze valoarea constanta de la semnarea contractului si incasarea

avansului si pana la finalizarea lucrarii. Proiectul de arhitectura intocmit pentru constructie face parte

integranta din prezentul contract, ca anexa, (tinand cont si de modificarile cerute de beneficiar, convenite cu

antreprenorul).

"antreprenorul se obliga sa respecte specificatiile din contract si proiectul de arhitectura lucrarii"

In anexa 1 sunt precizate specificatiile de structura si finisaje (adancime fundatie, betoane, fier, ...) care sunt

diferite fata de proiect (adancime fundatie mai mica, mai putin fier, grosimi ziduri mai mici)

In anexa 2 sunt etapele de lucrari cu valoarea lor aferenta (ex: achizitie fier beton - 13.000 ron, ....).
In urma recalcularii mi-a trimis suplimentari la aceste valori.