avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se intampla daca fiul meu a facut credite si a ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se intampla daca fiul meu a facut credite si a plecat din tara?

Buna ziua,
Unul dintre fiii mei a contractat mai multe credite: doua credite de nevoi personale fara garantie si o descoperire de card. El e plecat in Thailanda si nu cred sa se intoarca prea curand. Nu o duce prea bine acolo si nu-mi poate trimite bani sa-i platesc ratele asa ca le platesc din pensia mea.
Ratele lunare se ridica la suma de aproximativ 600 ron (in conditiile in care nu acopar nimic din descoperirea de card si platesc doar dobanzi). Eu sunt pensionara si imi este foarte greu sa platesc aceste rate.
In momentul in care a contractat aceste credite adresa lui din buletin era chiar adresa la care locuiesc eu.
Spuneti-mi, va rog, in situatia in care nu mai platesc ratele la aceste credite pot creditorii sa-si recupereze banii executandu-ma silit pe mine sau sa-mi puna poprire pe pensie?
Precizez ca eu nu am nici un fel de rol (codebitor, imprumutat, girant) in acele contracte semnate de fiul meu.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Noiembrie 2010
antecume, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dahrma , utilizator 22:13, 14 Noiembrie 2010
nu va pot executa silit pe dvs
daca nu sunteti codebitor sau girant al creditelor facute de fiul dvs. , nu exista temei legal in baza caruia banca sa purceada la executarea silita a bunurilor dvs.
Nu va pot executa silit pe dvs. pentru ca datoria este una personala si nu pot fi executate bunurile sau veniturile altei persoane decat cele care apartin datorniciului., mai ales ca imprumuturile efectuate nu va implica raspunderea in nici un fel.
Banuiesc ca imobilul in care locuiti este proprietatea dvs. exclusiva iar pe venitul din pensia dvs nu se pot indrepta din acelasi motiv aratat mai sus.

Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Noiembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
antecume a scris:

Buna ziua,
Unul dintre fiii mei a contractat mai multe credite: doua credite de nevoi personale fara garantie si o descoperire de card. El e plecat in Thailanda si nu cred sa se intoarca prea curand. Nu o duce prea bine acolo si nu-mi poate trimite bani sa-i platesc ratele asa ca le platesc din pensia mea.
Ratele lunare se ridica la suma de aproximativ 600 ron (in conditiile in care nu acopar nimic din descoperirea de card si platesc doar dobanzi). Eu sunt pensionara si imi este foarte greu sa platesc aceste rate.

In momentul in care a contractat aceste credite adresa lui din buletin era chiar adresa la care locuiesc eu.
Spuneti-mi, va rog, in situatia in care nu mai platesc ratele la aceste credite pot creditorii sa-si recupereze banii executandu-ma silit pe mine sau sa-mi puna poprire pe pensie?
Precizez ca eu nu am nici un fel de rol (codebitor, imprumutat, girant) in acele contracte semnate de fiul meu.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.


nu va mai chinuiti degeaba. nu aveti nicio raspundere. n-are nimeni ce sa va faca. daca e sa se mai plateasca ceva vreodata, lasati baiatu' s-o faca, la intoarcere, cand o fi... si daca va mai gasi aici, pe meleagurile astea, banca aia care l-a imprumutat... B-)



Ultima modificare: Duminică, 14 Noiembrie 2010
ContSters123067, utilizator
daca e plecat in Thailanda,nu-l mai gaseste banca acolo,si dvs.nu va mai stresati ca nu vi se poate intampla nimica.nu dvs ati facut imprumutul la banca...asa ca nu au cum sa va execute...deci nu mai trebuie sa platiti,doar daca vreti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita doina spanu doina spanu daca fiul meu este executat silit, are ipotecat apartamentul si eu sunt coplatitor, banca poate sa ma execute si pe mine silit ? (vezi toată discuția)
Credite cosereanu cosereanu Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoare problema. Prietena mea a avut un card de credit, acesta fiind folosit de sora ei care nu a mai ... (vezi toată discuția)
Credit neachitat, semnatura coplatitor falsificata r111 r111 In anul 2004 am facut un credit pentru a-mi imbunatati locuinta.Am dus o copie a cartii de identitate a sotului meu, el nesemnand acel contract.E posibil sa fi ... (vezi toată discuția)