avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate singurbn

Activitate singurbn

Copilul are 5 ani, are astm bronsic, si se chinuie tusind intruna,pentru ca traieste intr-o locuinta unde fumeaza mama, sora(16 ani! ) si bunicii.Conform legii 272/2004, copilul poate fi considerat abuzat ?
Am o hotarare judecatoreasca la proces stabilire program vizitare minor. Vreau sa fac apel, si nu stiu daca argumentarea trebuie facuta dupa vechiul, ori noul cod civil sau cel de procedura civila, cel nou fiindu-mi mai avantajos in speta.
Va multumesc !
Buna ziua! Sunt la al treilea termen in procesul de program vizitare minor, si doresc sa schimb cererea initiala, in sensul de a cere un program de vizita mai mare, deoarece fosta sotie a inceput lucrul, si nu mai dedica copilului acelasi timp. Mentionez ca, copilul are 4 ani si nu merge inca la gradinita din cauza unor probleme medicale(astm bronsic),
-----------------------------------------------------------------------
nu se poate deschide alta actiune, si contopi dosarele?
din momentul introducerii actiunii de divort, pana la pronuntarea lui, datoriile si obligatiile unui sot (rate, imprumuturi), sunt considerate comune, sau proprii, sau poate sa isi permita sa aiba un comportament mai libertin(relatii extraconjugale) fara aputea fi tras la raspundere?
Răspuns la discuția instrainare bunuri
themis a scris:

Poate sa-l vanda, dar nu pentru ca ar actiona prezumtia de mandat tacit, ci pentru ca este bun propriu, dobandit inainte de casatorie.

Asupra ratelor achitate dupa casatorie sotia poate invoca existenta unui drept de creanta.


Dupa introducerea actiunii de divort,daca vand sau donez masina, asupra ratelor pe care le mai am de platit in intervalul pana la pronuntarea divortului, sotia mai poate invoca drept de creanta ?
Sunt proprietarul unui autovehicul dobandit inainte de casatorie, insa la care mai platesc rate la banci.V-as ruga sa-mi spuneti daca pot sa-l instrainez (vanzare) fara acordul sotiei, sau daca pot sa-l donez unei rude apropiate, pentru ca nu doresc ca sotia de care urmeaza sa divortez, sa beneficieze de o suma mare din valoarea masinii, la care ea oricum nu a contribuit niciodata. Va multumesc!