avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate cristina29

Activitate cristina29

Buna ziua!
Am fost contabila la o firma pe care am preluat-o, din 2009 pana in 2012. Momentan nu mai sunt contabila, (m-am reprofilat), de aceea apelez la ajutorul dvs!
Asadar, fostul meu sef doreste sa inchida firma, spunand ca nu mai are nicio datorie si nu mai vrea sa depuna declaratii pe zero, sau sa plateasca degeaba certificatul digital pt semnaturi. Din balante reiesea ca ar avea un impozit pe profit neachitat. Implicit acest impozit apare si in bilanturi. Am solicitat la anaf fisa sintetica pe platitor, (intr-adevar sunt zero datorii) iar acolo nu apare acest impozit, ca si cand n-ar fi existat!
Acestea fiind spuse, cum as putea regla conturile? Cum s-ar rezolva aceasta situatie?
Multumesc!
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire, la care am cautat raspuns dar nu am gasit nimic "negru pe alb", si la care va cer ajutorul...
Un restaurant are "meniul zilei" format din mai multe produse finite. Este ok ca pe bonul fiscal dat clientului sa apara "meniul zilei", sau trebuie sa apara exact produsele care formeaza acest meniu? Intreb pentru ca gestiunea nu se poate scadea folosind termenul global (meniul zilei)...
Problema este ca sefii insista sa mergem pe termenul "global", desi eu (un biet operator date) nu sunt de acord!
De aceea apelez la bunavointa dvs, asteptand un raspuns concret!
Multumesc!!

Răspuns la discuția Concediu
Ok, multumesc pentru lamurire! ☺
Răspuns la discuția Concediu
Legea 12/2015 anuleaza acest aspect, din cate stiu eu... Nu? :)
Buna ziua, as dori cateva informatii cu privire la gestiunea unui bufet sudez, care e mai mult decat sudez. :)
Concret, intr-un restaurant, se prepara vreo 3 feluri de ciorbe, 5 feluri principale, 5 salate, etc. Prin autoservire, un client ia din toate preparatele, care NU SUNT PORTIONATE. Aici apare problema: cum se inregistreaza cantitatile de produse finite? In kg?( Implicand un pret de vanzare pe kg, si nu pe buc? :(( )
Multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția 112 depusa eronat timp de 1 an
Exact!
Răspuns la discuția 112 depusa eronat timp de 1 an
Salariata a fost Cic. Pe tot parcursul acestui concediu crestere a copilului D112 s-a depus pe zero! Pt ca CIM era suspendat! Cum sa fie sters din declarație?
Răspuns la discuția 112 depusa eronat timp de 1 an
Am trimis-o pe doamna in cauza la anaf sa vada unde este problema, eventual sa ceara o adeverință de venit. S-a constatat ca firma noastra a înregistrat corect declarațiile. Veniturile "surpriză " erau inregistrate de la o alta firmă, dar la care femeia nu mai lucrase de 6 ani!
Răspuns la discuția 112 depusa eronat timp de 1 an
Nu cred ca este suficienta o rectificativa. Este vorba de 1 an.
Am intrat in softul de salarizare si am observat la listarea fluturasului respectivei doamne, ca apare salariul de incadrare, 265 lei si deduceri= 250 lei. Toate celelalte randuri sunt pe zero.
Venituri zero. Impozit zero. D112 pe zero.
Buna ziua!
Am o mare problema! Datorita softului de salarizare, s-a depus 112 in mod eronat, timp de 1 an de zile! :(:(:(
O firma (srl) a ramas cu un singur salariat, acesta fiind in concediu crestere copil. Declaratiile 112 s-au depus pe zero si au fost valide. La scurt timp dupa ce concediul de crestere copil a incetat, salariata a primit de la anaf o notificare de plata. Cum ca a fost inregistrata cu deduceri si este buna de plata.
Intrebarea mea este: daca femeia nu a avut venituri, cum poate sa plateasca ceva? :O
Pentru orice raspuns, va multumesc anticipat!
ps/ daca softul a generat gresit 112, cum se pot repara greselile?