avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate ancutzahofer

Activitate ancutzahofer

Buna ziua,

As dori, daca se poate, sa-mi raspunda si mie un consultant daca pot solicita in instanta despagubiri pentru ruinarea imobilelor care mi-au fost retrocedate conf. Legii 10/2001.
Mai exact, daca in anul in care ne-au fost luate imobilele noastre erau noi (bunicii mei abia achitasera ipoteca la banca) iar in anul 2008 cand ne-au fost retrocedate in natura arata ca niste ruine (au locuit acolo familii de rromi care nu au avut grija de case), putem solicita P.M.B. -care a fost administratorul imobilelor, despagubiri banesti?

Cu deosebita stima
Buna ziua,

O ruda a mea urmeaza sa faca o cerere pentru recalcularea pensiei limita varsta pentru ca nu s-au luat in calcul niste sporuri din adeverintele depuse la dosarul de pensionare. Pe cati ani in urma poate solicita aceasta recalculare ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va doresc toate cele bune !
Buna ziua,

Un prieten de al meu trece printr-o situatie dificila. La inceputul anului a incheiat o promisiune de vanzare-cumparare ptr. un apartament de 2 cam. , in fata notarului public, iar la data cand urma sa incheie contractul de vanzare-cumparare in forma autentica in cartea funciara era notata o somatie de catre un executor judecatoresc prin care promitentul vanzator era somat la plata unei sume uriase de bani (aproape cat valoarea apartamentului) daca nu ii va scoate casa la vanzare! Ce poate acum face prietenul meu?
multumesc mult
Buna ziua,

Va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns.
Pot vinde o societate comerciala daca am in patrimoniul ei o masina achizitionata in leasing fara acordul firmei de leasing?
Multumesc frumos