Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Buna ziua,

O ruda a mea urmeaza sa faca o cerere pentru recalcularea pensiei limita varsta pentru ca nu s-au luat in calcul niste sporuri din adeverintele depuse la dosarul de pensionare. Pe cati ani in urma poate solicita aceasta recalculare ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va doresc toate cele bune !
maxim 3 ani in urma,
Pensiile din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, stabilite in baza legislatiei in vigoare anterior datei de 1 aprilie 2001, se recalculeaza in conditiile prevazute de ordonanta de urgenta nr.3/2005.

Depuneti cererea de reclaculare a pensiei la care anexati acele adeverinte.
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 767 din 14 noiembrie 2008 a fost publicata Legea nr. 262 din 7 noiembrie 2008 pentru modificarea alin. (5) si (6) ale art. 7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat.
Conform noii reglementari, cererile de modificare a deciziei de stabilire a punctajului mediu anual determinat prin recalcularea pensiilor, precum si cuantumul pensiilor recalculate se solutioneaza in termen de 45 de zile de la data depunerii cererii, drepturile modificate acordandu-se de la data platii drepturilor recalculate, cu respectarea termenului general de prescriptie.

Pentru persoanele care depun aceasta cerere dupa 5 ani de la data platii drepturilor recalculate, noile drepturi recalculate se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care s-a depus cererea de recalculare.