avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate ema.1

Activitate ema.1

Am si eu o nedumerire: colateralii privilegiati de grad 4( stra-nepoata de frate) il poate indeparta de la mostenire pe colateralul privilegiat de grad mai mic( fratele decedatului) daca ea detine un testament autentic intocmit de catre defunct?Fratele poate solicita anularea testamentului in instanta?Ce optiuni exista. Multumesc anticipat.
Toate aceste documente( cele doua testamente,imputerniciri de administrator, procura de obtinere a certificatului de deces, etc)TOT, absolut, au fost emise de catre ACELASI NOTAR, el a emis actele si el a incasat toate taxele, iar acum...ridica din umeri si spune ca tata nu este mostenitor!!Vi se pare normal??Doar daca doamna notar nu se cufunda cumva in accese de amnezie periodic...
Testamentul NU este facut la Consulat, ci la...ACELASI NOTAR, in 2007!
Imi cer scuze, nu am pregatire juridica, dar cand un notar deschide o succesiune nu ia in calcul TOTI mostenitorii ?LEGALI si TESTAMENTARI?Mai ales cand acestia sunt de fata?! Cum a fost inlaturat tata de la mostenire, in baza carei legi si cand?Cine l-a inlaturat?

Initial, notarul a intocmit un act de DONATIE prin care matusa lasa sorei sale emigrata garsoniera.
Ulterior, notarul a aparut cu un act numit TESTAMENT al aceleiasi matusi catre sora sa.Poate fi contestat in instanta acest TESTAMENT? Exista un termen de prescriptie pentru o eventuala contestatie?Daca exista mostenitori legali, nu trebuia sa se tina cont si de ei?
Testamentul are prioritate in fata mostenitorilor legali?
In urma acestui testament, acelasi notar a emis un Certificat de Legatar pentru matusa emigranta, certificat in care , la rubrica " au renuntal la succesiune" a scris :NU SUNT alti mostenitori.

De ce nu este trecut si tatal meu in actul de succesiune, eventual mentionat ca ar fi renuntat la partea sa (desi nu a facut-o, practic numele lui nu apare deloc ? )

Mentionez ca atat prima sora a tatalui ( cea care a avut aceasta garsoniera) cat si toate cheltuielile acelui imobil au fost in intretinerea tatalui meu,zeci de ani(vreo... 30, doar...) matusa respectiva avand o pensie de urmas, parintii mei fiind cei care au sustinut-o financiar pe respectiva,ei au suportat inclusiv cheltuielile cu inmormantarea sa.
Matusa emigranta nu a facut nimic pentru sora sa, nici fratele meu, doar a "manipulat-o " psihologic, se pare, de la distanta, aparand pe nepusa masa, acum, cu acest "testament"..aparut la sfarsitul succesiunii, inclusiv dupa proba cu martori pe care notarul i-a solicitat..
Apoi...
Nu era normal ca tatal meu sa fie instiintat de catre acel notar, sa nu mai cheltuiasca atatia bani in plus( o suma de loc de neglijat!ocazionata de demersurile pentru obtinerea unui certificat de deces din strainatate), sa plateasca taxele cerute de notar pentru succesiune daca acelasi notar il inlaturase pe tata de la mostenire???Mai ales ca tata a pagubit atatia ani, fiind intretinatorul sorei precum si al casei acesteia( atat pe timpul vietii ei cat si dupa deces), asa cum rezulta din procura data de sora emigranta catre tata??

Cum este posibil ca un notar sa procedeze asa?De ce nu a spus din start ca tata nu are dreptul la mostenire?Demersurile de obtinere a actelor au durat ...2 ani!! Iar acum vine si spune, pardon, nu aveti dreptul la mostenire???
Mai mult decat atat, tatalui meu, acelasi notar i-a intocmit o Declaratie Notariala de MOSTENITOR al sorei emigrante, in baza careia a putut obtine Certificatul de Deces din strainatate. Cum a fost posibil ca acest notar sa faca atatea demersuri, acte, procuri si sa.sa incaseze taxe , timp de doi ani si..nu stie ca exista un TESTAMENT care il inlatura pe tata de la mostenire?!

Ce prevede legea succesiunii in privinta unui cetatean strain, are dreptul sa preia o mostenire din tara? Casa este in Romania, iar mostenitorul "testamentar" este in afara si este si minor.Tatal sau este copilul tatalui meu, adica fratele meu, care nu a avut nici un aport in ingrijirea matusii, nici a imobilului, tata fiind respunzator de toate platile si facturile ocazioanate de aceasta garsoniera?Este legal?
Buna seara.
Avem urmatoarea problema de rezolvat: tata a avut doua surori.Nici una dintre ele nu a avut descendenti. Una dintre ele a decedat in 2006 ,fiind posesoarea unei garsoniere pe care a lasat-o prin testament celeilalte surori. In testament, tata nu este mentionat in nici un fel, nici ca a renuntat la succesiune, nici ca nu a renuntat( pur si simplu...lipseste din acel act la renuntatori la succesiune, sora mostenitoare este numita in testament"legatar universal"?!).Sora care a primit garsoniera , era plecata din tara de 25 de ani-emigranta( dar avea si cetatenie romana).
Aceasta, l-a numit pe tatal meu ca administrator al garsonierei, adica bun de plata pentru facturi, etc...printr-o procura notariala in care recunoaste ca este fratele ei. Tata, de buna credinta, a administrat constiincios imobilul, pana cand a doua matusa a decedat( in afara tarii).
Tata are doi descendenti:eu si fratele meu, plecat si el din tara definitiv, a renuntat la cetatenia romana. El are o fiica, minora care este cetatean strain. Eu nu am copii.Fratele meu nu are relatii bune cu parintii nostri, de foarte multi ani.
Dupa decesul matusii posesoare a testamentului, mama si tata s-au straduit sa deschida succesiunea( cu o serie de "greutati", fiind foarte dificil de intrat in posesia certificatului de deces din afara tarii, unde a decedat matusa).Dupa ce au achitat toate taxele si au adus toate actele, notarul ( care intamplator este acelasi care a facut si primul testament, intre cele doua surori) i-a instiintat pe parintii mei ca matusa emigranta ar fi facut(tot la ea, cu un an inaintea decesului sau) un testament catre...fiica fratelui meu ( minora si cetatean strain), deci, prin urmare, tata a fost exclus de la aceasta succesiune...
Ce se intampla acum? Tata are sau nu calitate de mostenitor al surorilor sale, mai ales ca are doua procuri/imputerniciri de la sora emigrata, in care este recunoscut ca frate, dar e numit ...doar administrator al imobilului?Nepoata mea, minora , este mostenitor legal? Dar fratele meu?Cum putem iesi din acest hatis legislativ creat de catre...doamna notar?#-o Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Fond de rulment
Multumesc mult pentru raspuns. Asa stiam si eu, ca fondul de rulment este un fel de garantie depusa la administratie pentru cazuri de necesitate cand platitorul nu mai poate achita intretinerea si atunci el( nu ceilalti locatari) beneficiaza de acel fond ( echivalentul intretinerii pe o luna de iarna). Problema este ca administratorul nostru NU ne-a intrebat daca suntem de acord sa ne folosessca banii din rulment pentru achitarea gaurilor produse de rau platnici, deci si-a insusit abuziv banii nostri, fara sa ne aduca la cunostinta, macar , ceea ce face.
Supararea mea, draga elga50, este cauzata de faptul ca noi,locatarii de buna credinta , platim cote din ce in ce mai mari la intretinere( incarcate artificial lunar, cu cote parti comune foarte mari, reparatii fictive, etc) in timp ce unii locatari nu au nici un stres si nu platesc un leu, de ani de zile, si beneficiaza de toate utilitatile si serviciile , pe seama noastra, considerandu-ne pe noi fraieri. Nu cred ca este normal ce se intampla, de aceea as dori sa aflu care sunt demersurile oficiale prin care noi, cei care platim cotele de intretinere la zi sa solicitam o expertiza contabila autorizata.Unde ne putem adresa? Multumesc inca o data carol_lorac.
Răspuns la discuția Fond de rulment
Imi pare rau, dar atat adunarea generala cat si comitetul executiv, sunt persoane de 70-85 de ai, cu legaturi de rudenie intre ele , cu interese comune si care sunt in aceste functii de vreo 40 de ani...
Proprietarii mai tineri nu pot face nimic din cauza acestei "clici" . M ainteresa ce se poate fae, dpdv legal, ca persoana fizica, proprietar simplu, pentru a solicita verificarea evidentei contabile a asociatiei si care ar fi procedura.
De schimbat adinistratorul s-a incercat de "n "ori, insa clica multimilenara existenta nu vrea acest lucru.

Ar mai fi de adaugat multe, printre care: niciodata nu se afiseaza salariile celor din comitet, administratie, femeie de serviciu, reparatiile se fac doar pe hartie, etc, etc, adica se fura ca in codru.
Discuție Fond de rulment
Buna seara.
Ma confrunt cu urmatoarea problema: administratorul blocului in care locuiesc este un tip descurcaret. Intotdeauna a gasit portite sa achite facturile, de cele mai multe ori incarcand nota de plata a locatarilor de buna credinta si scutindu-i pe cei rau-platnici, care, mai cu o tuica, mai cu un vin, au obtinut pasuiri si s-au salvat de procedura judiciara de recuperare a datoriilor catre asociatie.De retinut ca administratorul nu a inregistrat asociatia in federatia asociatiilor de proprietari din Romania.
Acum, insa, cativa dintre rau-platnici au acumulat restante foarte mari( 80-100mil lei vechi/familie).

Din curiozitate, am intrebat la furnizorii de utilitati daca blocul nostru are datorii neachitate si, surpriza, NU avem restante!
Acum se pune intrebarea: din ce a achitat administratorul aceste sume imense?Din fondul de rulment?Posibil, insa acest fond , cu siguranta NU acopera sumele uriase ale restantierilor si, in afara de asta , nu m fost intrebati daca dorim sa folosim rulmentul in acest sens.
Intrucat administratorul este un tip foarte artagos si este obisnuit sa nu dea socoteala nimanui despre modul cum calculeaza intretinerea, de cate ori s-a incercat un dialog cu el in acest sens, nu a vrut sa dea explicatii. Asta in timp ce cotele noastre la intretinere( ale proprietarilor buni -platnici)cresc precum fat-frumos din poveste.

Ce este de facut? Cum putem actiona impotriva administratorului , se poate chema un audit, garda financiara pentru verificarea evidentei contabile( foarte dubioase in acest caz)?
Mai adaug ca presedintele de bloc este ruda cu administratorul , iar in comitetul de cenzori sunt cateva persoane de peste 85 ani, foarte usor de manipulat de catre administrator si cumnatul sau.
Multumesc
Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru promptitudine.
Paste Fericit!
Tata a iesit la pensie in 1999.
Intrebarea mea este legata de includerea sporului de vechime la recalcularea drepturilor de pensii.Sunt aceste sporuri luate in calcul? Trebuie ca acestea sa fie specificate explicit pentru fiecare an lucrat , de la inceputul activitatii?

Dar primele, orele suplimentare si cel de-al 13-lea salariu?