avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate matican

Activitate matican

Exact ce mi s-a spus cand am luat autorizatia !

Poftim :
Art. 16. - (1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.
(2) In cladirile afectate de seisme, proprietarii au obligatia de a lua de urgenta masuri pentru consolidare, cu sprijinul autoritatii publice locale sau centrale.
Art. 17. - Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Art. 18. - In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.


Am facut singur Izolatia la apartament cu polistiren de 10cm - sunt scutit de la ceva? Intretinere - Impozit ?
Pentru un mic serviciu de $50 pe internet ( inscrierea in niste directoare) o firma din Germania mi-a cerut factura de $50. Pot sa ii dau factura de pe firma lu varu meu? trebuie sa ii dau banii lui? se verifica facturile din comunitatea europeana? adica o sa aibe el vreo problema?
De unde pot lua lista cu noile coduri caen din 2011 ?
Ce coduri principale trebuie sa folosesc la infiintarea unei firma care are domeniu principal de activitate : ziar de anunturi, webdesign si hosting, publicitate online si offline ?
Multumesc
Răspuns la discuția Ziar de anunturi
si eu sunt interesat! nu stie nimeni daca trebuie vreo licenta ceva ? si de unde poate fi scoasa!
Am nevoie si eu de un act constitutiv pentru un SRL cu un administrator si un asociat!

Unde pot gasii ?
Vreau sa imi fac o firma pe adresa de la tara , la 300 km de Bucuresti, iar eu stau in Bucuresti! Pot sa imi fac firma acolo si punct de lucru aici?
Ce acte o sa vina acolo, ce o sa fie acolo ? ce implica asta?

Pentru o agentie imobiliara ce taxe si impozite sunt !

Multumesc!
Vreau sa imi fac o firma gen Provident cu imprumuturi legale! Sumele imprumutate sa fie intre 300 euro si 1500 euro ! Pot sa fac o astfel de firma ? E un fel de camatarie legala! Care sunt taxele si impozitele sau ce trebuie sa stiu ?
Sunt asociat cu participare de 50% intr-o firma !
1. Care sunt drepturile si obligatiile mele !
2. Daca administratorul face vreo prostie pe firma , eu am vreo legatura ? Pot fi tras la raspundere?
Răspuns la discuția Pariuri sportive online!
am inteles ca platesc la autorizatie niste taxe speciale .. sau licenta pentru jocuri! asta nu gasesc nicaieri sa citesc exact !