Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ziar de anunturi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ziar de anunturi

Vreau sa imi fac un ziar de anunturi si vreau sa intreb daca trebuie inregistrat undeva ziarul sau trebuie avize speciale ceva ?
Multumesc !
si eu sunt interesat! nu stie nimeni daca trebuie vreo licenta ceva ? si de unde poate fi scoasa!
pentru infiintarea oricarei persoane juridice este necesara inregistrarea acesteia intr-un registru special (la societati comerciale in registrul comertului, pt soc. agricole, in registrul agricol, pt ong in registrul asociatiilor si fundatiilor etc)

la infiintarea unui ziar poate se face si ca societatea comerciala si ca trust de presa... se recomanda trustul de presa deoarece NU este necesar aportul de capital (precum la SRL de 200 ron, la SA de 30.000 euro echivalent lei etc)

mai multe informatii nu am, dar pentru intrarea intr-o afacere puteti consulta registrul comertului ;)